Владимир Франц е оперен композитор и художник, татуиран от глава до пети. Лицето му е странна смесица от синьо, зелено и червено. Освен това се намира на изненадващото трето място в прогнозите за изборите за президент в Чехия тази седмица.
Той изглежда е най-невероятният кандидат за престижния пост, който е бил заеман от обичания от всички чехи дисидент-драматург Вацлав Хавел, както и от Вацлав Клаус - професорът, изиграл решителна роля в икономическия преход от комунизъм до свободен пазар.
По време на телевизионен дебат, един зрител го сравнява с "екзотично същество от Папуа-Нова Гвинея". Въпреки това не му липсват почитатели в държава, в която гласоподавателите са все по-разочаровани от корумпираните, според тях, политици и неизпълнените им обещания си цели две десетилетия след края на комунизма.
Франц няма политически опит и
признава, че му липсват познания по икономика
Той споделя, че се е кандидатирал за изборите единствено и само защото група негови почитатели е организирала инициативата "Франц за президент" и го е помолила да раздвижи надпреварата с шокиращата си кандидатура. Ала успява да провокира такава доброжелателност, че един водещ икономист предлага безплатните си услуги, а и служителите в кампанията му също са доброволци.
Похарчил е по-малко от 16 000 евро за кампанията си, като всички тези пари идват от дарения. По чешките улици няма нито един плакат, агитиращ за него.
Франц стъпва пълномащабно на политическата сцена в края на 2012 година благодарение на забележителните 88 000 публични гласа, подкрепящи кандидатурата му - далеч повече от изискваните от закона 50 000. Без да членува в партия, неговата платформа се опира преди всичко на антикорупционни мерки, значението на образованието и морала на нацията.
"Политическата система е толкова вглъбена в себе си, че е загубила способността си да се самокритикува," заявява той в интервю пред АП тази седмица.
Според него
"на чехите им е писнало от тези глупости"
Той се оказва особено популярен сред младите гласоподаватели, както и тези, които все още не са достигнали възрастта, необходима, за да гласуват. В имитация на президентски избори в 441 гимназии в цялата държава, проведен един месец преди реалния вот, Франц печели непоколебимо с 40% от гласовете на 60-те хиляди гимназисти, взели участие в гласуването.
Прогнозите са, че той ще спечели около 11% от гласовете на първия тур от изборите, който ще се проведе в петък и събота (11 и 12 януари). Това няма да му стигне, за да се класира за балотаж. И все пак той има решаващо значение при евентуален втори вот, тъй като водещите кандидати - бившите премиери Ян Фишер и Милош Земан ще се опитат да привлекат поддръжниците му.
Организаторът на кампанията му в образователни институции Карел Страчота, който стои зад "училищния вот", коментира, че младите хора вече не се идентифицират със съществуващите партии. На Франц те гледат като на "кандидат, който не е опорочен от политиката," обяснява Страчота. "Те приемат със симпатии отказа му от конформизъм и начина, по който се представя на хората".
Може би е изненадващо, че и
доста малка част от хората имат проблем с татуировките му
"Лично аз не бих гласувал за него, но татуировките му въобще не са проблем," заявява 33-годишният IT специалист Томаш Пищора от Прага. "Младите хора го предпочитат, защото нямат по-добър избор".
Много чехи, особено в столицата, не са шокирани от появата на Франц, просто защото 53-годишният професор от Пражката академия по сценични изкуства се занимава с политика от години.
"Татуировките нямат никакво значение," твърди Якуб Фишера, студент в Прага, като добавя, че липсата на опит в политиката е много по-сериозен проблем при Франц.
Самият Франц обяснява, че татуировките му просто са вид изкуство, а изборите не са конкурс за красота. "Татусът е знак за свободна воля и не нарушава свободата на никой около мен," заявява той.
За първи път чешкият президент ще бъде избиран чрез общонароден вот - по нова система, която дава възможност за независимите кандидати като Франц да се кандидатират за по-скоро имащия представителни функции пост.
Титулярът
Вацлав Клаус се противопоставя на тази промяна
По думите на Клаус, това е "фатална грешка" и той се опасява, че точно някой като Франц може да го наследи.
Общо девет кандидата ще се състезават за поста. За разлика от евроскептика Клаус, който атакува ЕС при всяка възможност, фаворитите Земан и Фишер имат по-умерен подход към Евросъюза, към който Чехия се присъединява през 2004 г.
По-скоро левият Земан, който е заемал премиерския пост между 1998 и 2002 г., води в предварителните прогнози с подкрепа от 25 на сто. Центристът Фишер, който също е бивш държавен бюрократ, спечели особена популярност с мандата си през 2009-10 година. Прогнозите му отреждат около 20% от гласовете.
В края на кампанията, който настъпи преди дни, осем кандидат-президенти бяха буквално на тръни.
Деветият обаче, а именно Франц, имаше други проблеми, за които да се притеснява - генералната репетиция на новата му опера "Война с тритони", чиято премиера ще се случи в Националната чешка опера. Разкъсан между изкуството и политиката, Франц съкрати появата си на изборния дебат, за да може да се върне в операта навреме.
И все пак той е обещал да остане докрая на финалния телевизионен дебат. Той споделя, че този избор не е бил лесен за него, ала осъзнава, че трябва да участва в него, за да запази надеждността си.
"За един чешки композитор е нещо невероятно да има световна премиера в Националната опера," коментира той. "Трябваше да направя избора между публичния дълг и сбъдването на най-голямата ми мечта. Направих този избор и ще присъствам на дебата".