Тони Блеър събира нови сили, с които отново да стане част от политиката във Великобритания, назначавайки нов PR, който да "замаже" критиките, с които си отиде от Даунинг Стрийт.
Бившият британски премиер "има какво да каже" и вярва, че за него е настъпило времето да окаже въздействие върху политическия живот в родината му - след няколко години политическо заточение.
Убеден, че има шанс да се завърне с гръм на сцената
Очаква се Блеър да стартира кампанията по своето завръщане, появявайки се заедно с лейбъристкия лидер Ед Милибанд през юли на събитие, което ще отбележи стартирането на Олимпийските игри. Неговата съпруга Чери също ще присъства на инициативата. Това само по себе си е забележително, тъй като семейство Блеър рядко се появява пред обществото заедно.
Изглежда бившият премиер е убеден, че е отминало достатъчно време, за да може хората да забравят за разрушителните ефекти върху имиджа му, породени от войната с Ирак и унизителния начин, по който бе изместен от Гордън Браун.
Наемането на експерт по връзки с обществеността е доказателство, че Блеър иска мнението му по много въпроси да бъде чуто. Освен това новият PR ще се опита да представи неговите финансови схеми - като това да получава до 300 000 британски лири за изнасяне на речи - в малко по-позитивна светлина.
Приписват му много прегрешения, включително укриване на данъци
Последните обвинения срещу Блеър, отправени през януари, бяха, че е спечелил милиони лири м.г., но благодарение на заплетена мрежа от създадени от него компании, е платил данъци за твърде малка част от тях.
Тайната бизнес империя на Блеър е декларирала приходи в размер на 12 милиона лири, но въпреки това той е успял да намали данъчното облагане само на 315 000 лири, след като е отписал почти 11 милиона като "административни разходи" - "изненадващо" висока цифра според един от счетоводителите му.
Данните показват, че Блеър е наел 26 служители и им е изплатил като заплати общо 2.3 милиона лири, докато други 850 000 лири са били похарчени за наем и оборудване на офиси. При все това остават почти 8 милиона лири необяснени разходи в счетоводните баланси, достъпни в британския Търговски регистър.
А сега Блеър наема Рейчъл Грант, бивш ръководител на пресслужбата на британското правителство, която понастоящем е директор по комуникациите на благотворителната Национална фондация за наука, технология и изкуство.
След като напусна "Даунинг стрийт"10, Блеър развива бурна международна дейност
Бившият премиер все още заема поста на специален пратеник за мира в Близкия Изток, като освен това ръководи и религиозна фондация и печели милиони лири от консултантски такси чрез сложна мрежа от компании. Но в продължение на няколко месеца насам той се среща с малки групи депутати от лейбъристката партия, с които обсъжда вътрешната политика.
Блеър набелязва стари съюзници от присъединилите се през 2010-а членове, съветвайки ги как да работят с консерваторите и либералдемократите, за които смята, че са допуснали историческа грешка с присъединяването си към управляващата коалиция.
Съветниците на Милибанд информират, че двамата с Блеър разговарят "редовно", което е кодово название за приятелски дискусии на всеки няколко седмици по теми на външните работи и британската вътрешна политика. Съветниците на Блеър от своя страна смятат, че за него е настъпил моментът отново да проговори пред обществото.
Източник, близък до бившия премиер, споделя: "Той желае отново да участва в британския политически живот. Има какво да каже и мисли, че сега е подходящият момент. Въпросът е как ще се завърне на британската политическа сцена, без да взема участие във вътрешните политики и без взаимодействие с лейбъристката партия. Той иска да се намеси там, където може да добави стойност в политическия дебат, но това ще се случи на надпартийно ниво".
Новата PR мениджърка на Блеър ще заеме поста си по-късно този месец, като тя ще поеме контрол над личните връзки с обществеността и комуникационната стратегия за извършваните от него бизнес дейности. PR общността смята, че наемането й е опит за реанимация на репутацията на Блеър в родината му, където бе накърнена от прекалената публичност на финансовите му спекулации.
Твърде много спечелени пари от бизнес, примесен с благотворителност
Блеър е критикуван и заради това, че комбинира бизнес интересите си с благотворителните си инициативи и ролята си в Близкия Изток, а освен това се носят и слухове, че след оттеглянето си от премиерския пост е натрупал богатство в размер на 20 милиона лири.
Освен това, Блеър е известен и с "колекцията" си от недвижими имоти, сред които са домовете му в Лондон и провинцията, които в един момент се оказват за над 15 милиона паунда. Критиките не спират дотук - част от общественото порицание на Блеър идва и от факта, че събира огромни такси за речите си след официални вечери, на които е канен. Неговата "тарифа" е 250 000 лири срещу 90 минути говорене.
Бившият министър от консервативния кабинет Норман Тебит атакува бившия премиер, заклеймявайки неговото политическо наследство като "дълг, война, невежество, зависимост от социални помощи и социално разцепление". Според него "образователните политики по времето на Блеър доведоха до възход на неграмотността и оставиха едно поколение от неконкурентоспособни млади хора".
Предстоящото политическо завръщане на Блеър ще отклони вниманието от неговите благотворителни инициативи. При напускането на поста си той основа своя религиозна фондация, след което и спортна такава. Благотворителните му организации се оказват толкова успешни, че миналия месец стана известно, че ще бъдат преместени в по-големи офиси...