Въобще не ме изненадва поредната статистика на Евробарометър, че българите не спортуват. Дори мога да добавя и двете най-преки следствия от този факт - дебели са и умират млади. Особено мъжете. Половината от съучениците ми пуснаха шкембета в ранните си тридесет. Жените сме по-претенциозни към външния си вид и дори да не спортуваме - пазим диети. Като здравословен ефект това понякога би могло да е по-вредно дори от бирения корем, но от естетическа гледна е за предпочитане. Да не говорим, че е форма на дисциплина, която сама по себе си е достойна за уважение.
Няма да откривам колелото - ясно е, че навиците за спорт се създават в семейството и то в детските години. Израснах във време, когато се спортуваше не за здраве, а за да се печелят медали. Въобще в моето детство не си спомням здравето да е било някакъв особен аргумент за каквото и да било - сигурно се е предполагало, че върви ръка за ръка със светлото бъдеще.
По онова време в училище минаваха някакви експерти и ни оглеждаха като коне дали имаме някакъв потенциал да свършим нещо за доброто на държавата. Един такъв реши, че имам хубави рамене и ставам за гребане. Много му се обидих - още го помня. Помня и как не ме взеха да тренирам художествена гимнастика, защото не бях кльощава, обаче ме взеха в хор, въпреки че въобще не мога да пея.
Спомням си също, че дете, което покажеше някакви добри спортни заложби, бе подложено на агресивен натиск да се премести да учи в спортно училище. Това беше и причината да спра да ходя на плуване. Нямаше начин да се губи времето на треньорите: или плуваш за славата на отбора и високото спортно майсторство, или - спасявай се сам.
Това вече го няма и слава богу. Сега спортувам за кеф и това е едно от малкото удоволствия в живота ми, за които съм готова да правя големи жертви. Много се надявах, че дъщеря ми също ще запали по спорта като гледа, че майка ѝ и баща ѝ спортуват редовно. Записахме я на тенис и на плуване, като
не очаквахме да започнем с двойна грешка
И от двете пожела да се откаже горе-долу след месец. На тениса не улучвала топката, а на плуването ѝ писали двойка и треньорката ѝ се карала, че страхува да си потопи главата под водата. Опитах се да ѝ кажа, че ходи за удоволствие, но си дадох сметка, че няма удоволствие с двойка и скандал и започнах разследване. Обадих се на учителките в детската градина, за да разбера за драмата с плуването. Те пък бяха получили оплакване от треньорката, че дъщеря ми не слуша. Опитали се да репликират, че става дума за едно от най-послушните и изпълнителни деца, но жената си държала на версията, че детето е виновно.
„Колко е възрастна Мица?" - питам дъщеря ми, а ти ми отговаря: - „Не знам". „Като мен ли е на години или като баба ти?", продължавам да настоявам. „Като никого не е, няма друга такава жена" , отговаря детето, а аз разбирам, че ситуацията е сериозна. Моля учителките да говорят с треньорката, а междувременно се информирам каква е драмата с потапянето на главата - дъщеря ми се страхува, че носът ѝ ще се напълни с вода и не знае какво да прави. Почваме сухи тренировки по плуване. Връща се крайно щастлива, Мица ѝ е казала браво.
Остава драмата с тениса. Трябва да обясня някак, че грешките не са признак на незнание или на некадърност, а са част от играта. Пускам телевизора, показвам Федерер. Не му влиза първият сервис, но въпреки това той е гениален, обяснявам аз. Обяснявам ѝ какво е „непредизвикана грешка", но не... Детето твърди, че не трябва да се греши - който греши, той не може да играе. „Глупости" - свършва ми търпението и питам какво става с тези, които грешат на тениса. Разбирам, че се нареждат последни. Хайде пак на телефона. Моля отново учителките да говорят с треньорката, ако може дъщеря ми да не е винаги последна, защото това я травмира и съответно тя никога повече няма да улучи нищо. Колко тренирани играчи стават жертва на психиката си, а какво остава за едно 5-годишно дете. Баща ѝ ѝ купува нов розов гриф срещу обещанието да отиде още един път на тренировка. Този път не е последна и всичко е наред. Пак ще ходи.
Това е добрият вариант. Лошият е, ако тя не споделяше с мен, а само трупаше неприятен опит.
Не виня треньорите
Те са учени така - вероятно много по-зле дори. Старата педагогическа практика беше да ти кажат, че си пълно дърво, че за нищо не ставаш, за да те мотивират. Бой, плач, караници и ти се надъхваш. Казваш си: ще му покажа аз на тоя или тая, ще му натрия носа. Може би това е прословутата спортна злоба.
Според мен това не работи. Трябва да научим децата, че в това да се греши , няма нищо лошо, че се спортува за кеф, а не за точки и шестици. Без да съм никакъв експерт, си мисля, че изтървем ли децата, после имаме шанс да ги хванем чак като болни възрастни, на които кардиологът им е казал, че трябва да спортуват.
Ако бях икономист щях да сметна колко мъже в трудоспособна възраст умират от сърдечно-съдови заболявания, наднормено тегло и лош живот и колко струва това на държавата, но предпочитам позитивната мотивация.
Като се казва, че българите не спортуват, трябва и да се прави разграничение и от от това какво се влага в това понятие. Защото когато човек извършва някаква физическа практика с цел да печели наградни фондове, премии и заплата от телевизионни прави и билети, това много трудно може да се нарече спортуване. Това е работа. И с нищо не е по-здравословна от работата на един докер. Здравословното състояние на бивши професионални спортисти рядко е особено добро или поне по-добро от това на хората които не спортуват въобще.
мица не е чак толкова често срещано име. ако става въпрос за мица ненова, училка по плуване в спортната палата в софия - синът ми също ходеше при нея - научи го на плуване и бе много доволен. да, имаше проблеми с послушанието (синът ми не е от най-послушните), но от 3-мата учители по плуване, при които денис е ходил, мица ненова е най, ама най-свястната. в случая проблемът едва ли е мица. а иначе е така, много хора не спортуват. въпрос на личен избор ;(