Народният артист и председател на Съюза на кинематографистите на Руската федерация Никита Михалков никога не е крил, че е апологет на властта в Кремъл. Която пък - докато той още снимаше, подпомагаше с финансиране филмите му.
Затова и Михалков и влогът му "Бесогон" са естествен рупор на официалната руска позиция за войната в Украйна, което доведе и до ответната реакция - украинският главен прокурор Ирина Венедиктова заяви, че актьорът и режисьор е обявен за международно издирване от съда в страната.
Обвинението е за посегателство върху териториалната цялост на Украйна.
Всъщност, Службата за безопасност на Украйна е издала още през 2015 г. забрана Михалков да влиза в страната, тъй като представлява заплаха за националната ѝ сигурност.
Михалков сега отговори подобаващо: "Решението да се обяви за международно издирване творец от друга страна, само защото не мисли така, както на някой му се иска, е можел да подпише през 1939 г. главният прокурор на фашистка Германия Ернст Лауц".
Конкретно повод за гнева на Венедиктова стана една от проповедите на Михалков в "Бесогон", където сред обичайния декор от икони в кабинета си режисьорът нападна руските звезди от шоу-бизнеса, които се обявиха против "спецоперацията" в Украйна.
"Имам въпрос към тези оплаквачи-пацифисти, борци за мир - защо мълчахте 8 години, когато пред очите ни предадоха не просто някого, а държавни, европейски споразумения?", попита риторично Михалков.
"Защо когато беше извършен безсрамен пуч, вие мълчахте? Защо никой от вас не се възмути? Защо мълчахте, когато снайперисти убиваха хора на Майдана? Защо сега всички изведнъж заврещяхте?", запита още Михалков.
И си отговори - заради опасността от санкциите. "Защото децата ви учат там, защото банките може нещо да ви закрият, имате домове, апартаменти, яхти. Това е страшно и за да не се случи, или в краен случай - да не ви засегне, сега ридаете за бедния украински народ", обяви в "Бесогон" кинаджията по адрес на звездите.
За предаванията на Михалков руската уикипедия твърди, че се гледат понякога и лично от президента Владимир Путин.
Може би и заради това режисьорът не пропусна да съобщи своята позиция за ситуацията в Украйна още в първия ден на "спецоперацията".
Още на 24 февруари пресслужбата му разпространи мнението му, според което признанието на независимостта на Луганската и Донецката народни републики са единственият възможен изход от ситуацията, при която 8 години светът спокойно е наблюдавал "безнаказаните убийства на невинни граждани" само за това, че те не са искали да признаят "нацисткия режим", дошъл "по пътя на преврата".
А "специалната операция", според Михалков, е ярко потвърждение на това, че Русия е запазила достойнството си.
Още тогава режисьорът нападна деятелите на културата, които искат да се прекрати "операцията по защитата на Донбас", но не са си "отворили устата за престъпленията, които ставаха на територията на Украйна по отношение на мирното население на Донбас".
"Спокойно гледаха всичко, което става, хранеха се от ръката на държавата и мълчаха, докато не се появи опасност във вида на западни санкции, която заплашва "преситените им задници", защото децата на повечето от тях учат зад граница, имат инвестиции и имоти в чужбина, харчат там, а ги изкарват в Русия" - това е, в общи линии, риториката, която може да се чуе от Никита Михалков.
Видеата от програмата "Бесогон" (на името на Никита Бесогон, гонителя на бесовете) започнаха през 2011 г. и се излъчваха и от държавната телевизия "Русия 24".
Телевизията обаче спря ретранслацията на монолозите през 2020 година, когато Михалков обяви, че с ваксинацията срещу коронавируса Бил Гейтс иска да чипира всички хора на планетата, а целта на операцията е да се намали човечеството, което е започнало да консумира прекалено много кислород и храна.
Той дори показа "доказателство" - патентен номер WO/2020/060606, регистриран от компанията Microsoft Technology Licensing, който е подобен на "числото на Звяра" от Библията.
След година Михалков или размисли, или се имунизира с далеч по-сигурния от негова гледна точка "Спутник", защото лично обяви, че се е ваксинирал срещу COVID.
Но "държавната ръка" далеч не храни само шоу-звездите, които Михалков напада. Той самият през 90-те години на миналия век беше наричан в Русия "Главен режисьор на държавата", тъй като тя финансира поне частично филмите му.
Най-успешният от тях - "Изпепелени от слънцето" от 1994 г., за който печели и "Оскар" за най-добър чуждестранен филм, струва 2,8 млн. долара. Там Михалков е и в главната роля и играе баща на собствената си дъщеря Надя - тогава на едва 6 години. Филмът представя последния ден на свобода на генерал, който става жертва на сталинските репресии.
Проблемът обаче идва със следващия му изключително мащабен проект - "Сибирският бръснар" от 1998 г., който струваше 35 милиона долара, от които - според "Комерсант", хазната е дала 13 млн. долара.
Лентата, която представя любимата тема за "руската душа", е толкова амбициозна, че за снимките президентът Борис Елцин разрешава да бъде изгасено за 10 часа вътрешното осветление на звездите на Кремъл - нещо, което се е случвало само по време на Втората световна война.
И макар и да е най-касовият филм в Русия за 90-те години на миналия век, "Сибирският бръснар" получава противоречиви отзиви и никаква възвръщаемост - приходите му са едва 11 млн. долара.
Михалков не е снимал филм от 2014 г., когато излиза "Слънчев удар", и явно се е отдал изцяло на "Бесогон", политика и бизнес.
Той е близък с властта по рождение - произхожда от стар дворянски род, който в някои периоди е бил и много близък до руските царе. Баща му - Сергей Михалков, е автор на химните на СССР от 1944 г. и от 1990 г., както и на химна на Русия.
Никита е открит поддръжник както на Борис Елцин, така и след това на Владимир Путин. Първото му писмо в подкрепа на настоящия президент е по повод политиката му в Чечня.
През 2007 г. пише друго открито писмо, с което моли Путин да остане президент за трети мандат. Тогава снима и документалния филм "55", посветен на 55-та годишнина на Путин и излъчен по телевизията.
Режисьорът е и богат човек. От 2007 г. е в борда на руската банка "Възраждане", притежава дялове във фирми за софтуер и завод за обработка на диаманти, както и горско стопанство в Нижегородска област и предприятие за дървесина и мебели.
И, без да се бои от санкции, от 2009 г. има винарски бизнес в Тоскана, а виното му се казва "12" - на един от последните му филми - и се предлагаше на борда на "Аерофлот" на полетите до Сочи.
Така че е съвсем нормално - от гледна точка на Никита Михалков, да има определена позиция по държавните дела на Русия. Която, ако не друго, поне е последователна.