На 20 октомври папа Франциск за пореден път доказва, че е сред най-прогресивно и модерно мислещите хора, които са оглавявали Римокатолическата църква. Преди седмица той заявява, че дава подкрепата си за еднополовите съюзи и настоява хомосексуалните двойки да имат право да сключват граждански брак.
Ясно е, че ЛГБТ общността е далеч от пълната благословия на църквата, но се знаеше, че думите на папата ще разгневят мнозина.
Религиозните институции в Русия са сред разгневените и смятат, че изявлението на папата е "път към пълна деградация".
Определението идва от Роман Силантиев, ръководител на отдела за правата на човека към Руската православна църква. Той е на мнение, че след позицията на папа Франциск много вярващи католици ще се насочат към православието и протестантството.
Силантиев предвижда, че изявленията на папата ще предизвикат силни сътресения в католическите среди, защото много от католиците са "доста консервативни".
Пред "The Moscow Times" той допълва, че може би папа Франциск заема точно тази позиция, защото в Католическата църква всъщност има редица свещеници, които са с хомосексуална ориентация.
Може би поради склонността на тези хора към еднополови контакти, в един момент гейове ще имат възможност да стават свещеници, допълва още Силантиев като намеква, че подобен развой на нещата е крайно неблагоприятен за миряните.
Той засяга и темата за тормоза над непълнолетни момчета от страна на католически свещеници, като посочи, че сега, след мнението на папа Франциск за еднополовите връзки, на тези насилници ще им е още по-лесно да съблазняват деца.
"Нашата църква просто не прави компромиси с такива неща", категоричен е Силантиев.
По този начин той защитава Руската православна църква, която следва политиката на Кремъл и заема все по-твърда и консервативна позиция спрямо ЛГБТ общността. "Това е нашият стил", убедено заявява Силантиев, който неведнъж е критикувал "твърде либералния Запад".
Социолог и политолог по образование, Роман Силантиев редовно посочва, че толерантността на Европа и САЩ към ЛГБТ хората стига прекалено далеч за сметка на руската политика, която насърчава традиционните семейни ценности.
Негласно той дава и подкрепата си за някои репресивни мерки, които Кремъл предприема срещу хората с нестандартна сексуална ориентация.
Така например Силантиев смята, че Законът против гей пропагандата сред подрастващи е справедлив и логичен, въпреки че на практика правилникът може да вкара зад решетките всеки ЛГБТ член.
Голям процент от вярващите обаче никак не са съгласни със Силантиев и то не само в Русия.
Затова и изказванията на руснакът може би не отговарят на фактите, според които все повече хора биха останали в лоното на църквата, ако там има място за тях, независимо от сексуалната им ориентация.
А в Руската православна църква ЛГБТ хората не просто не са добре дошли, но и подлежат на сериозни репресии.