Кажете кои "бедняци" ще спасяваме

Чувам, че имало идея да "спасяват" с пари от данъците ни всички депозити в КТБ. Дано не се стигне до гарантиране на всички депозити в КТБ, тоест над 100 000 евро на граждани и на фирмите.

Но ако тази анти-пазарна мярка бъде все пак гласувана от парламента, нека да публикуват кои физически лица имат депозити над 100 000 евро в КТБ. И кои фирми.

Че да знам на кои "бедняци" са помогнали депутатите. Че засега само Вежди Рашидов е дал заявка.

 

#1 Оня Дето Го Трият 12.07.2014 в 09:59:42

Е що бе, нали искате силна държава, да се меси във всичко и навсякъде. А сега изведнъж се сещате, че като плаща нещо държавата, всъщност го плащаме ние. Като искате да строи държавата на безбожни цени Белене кой го плаща? Като искате да строи държавата на безбожни цени Южен поток кой го плаща? ПС. Не е към Каролев, а към следващите коментиращи.

#2 VK 12.07.2014 в 11:42:21

Не, не трябва да се спасява КТБ, нали! Трябва да се срути, да се затрие , да изчезне, и помен да не остане ! Щото е анти-пазарно да се оздрави, щото може двама -трима будали с влогове над 200 000 лв да не пият една студена вода, ако не се гътне тая банка. Или щото, ако не се гътне, едни "другари" ще трябва да връщат неколкото милиарда, дето ги дължат сега. Щото нема да могат да се лапнат "едни фирми" без пари , или за шепа стотинки... Щото, все пак хората( некой хора , избрани, не народа) са си платили и си искат филма точно по модела от '97 -ма. Не "бедняците" с влогове над 100 000 евро са проблема, а тия с милиардите кредити, дето се надяват те(кредитите им) да изчезнат, или да станат смешни суми, след изчезването на тази банка. Тия, дето се надяват да си напазаруват "едни активи" за жълти стинки. Така е написан сценарият и "режисьорите" подскачат, че може да им спрат сериала и да си получат "Оскар" -те ! Сериалът се излъчва се всеки петък, очаквайте следващия епизод

#3 boris 12.07.2014 в 11:59:00

Аз искам да има закон за банковата система-"Всеки който дава на заем пари срещу лихва, да бъде вързан, хората се събират в кръг около него и всеки хвърля по него камъни докато умре" Какво по просто от от това?

#4 VK 12.07.2014 в 12:03:06

" може да им спрат сериала и да си получат "Оскар" -ите ! " Грешка, сори, би трябвало да бъде: "... да не си получат..." ! Или, може би така е по-правилно - да си получат заслужените "награди" ! Цацаров да ги номинира.... Ама не касиерката, а истинските сценаристи и режисьори ! А дано, ама надали...

#5 pepe 12.07.2014 в 12:08:56

ВК, според мен не си прав. Ако държавата не налива пари в КТБ /"оздравява"/ и някой "отнесе" парите с които е кредитиран, то ще е за сметка на акционерите /а то те са и отговорни за раздадените кредити - те имат право на глас в акционерното събрание и избират борд/ и на тези с големи/негарантирани депозити /които пък не са ги разпределили/ - просто няма как да е иначе. Напротив, ако държавата по какъвто и да било начин налива пари, това означава да национализира тези дългове/кредити, т.е. това е начина те да станат наши - на всички граждани, дългове. Държавата има законово задължение да поеме възстановяване на вложения само до €100 000, и толкова. Господина Каролев е прав.

#6 VK 12.07.2014 в 12:31:19

Не става дума за влогове! Дори и така да е - ако държавата гарантира (плати) всички влогове до 100 000 с чии пари ще ги плати??? Нали пак с нашите пари ! Нема да седне да напечата неколко милиарда, по простата причина, че нема право. Така че, г-н Каролев е малко спорно колко е прав. Но, ако изчезне банката изчезват и кредитите. То и сега подмятат неква версия, че изчезнали кредитни досиета за 3.5 млрд. Ако изчезне , съвсем ще се замаже работата... Ако се намеси държавата, и е държава на място, то тя трябва да си потърси тези кредити и да се възстанови сумата, която е налята за оздравяване. Щото влогове и кредити в една банка са приблизително равни . Капиталът на акционерите е около 1/10 част от активите, около 600 млн. Вкарал си примерно 35млн. , а дръпнеш 3.5 млрд. - е тва, ако не е далавера ! Ако съм акционер, ще ги прежаля тия 35млн. Верно, голяма загуба, с много труд и пот спечелени ... Ама, все пак , има едно малко утешение - неколкото милиарда, дето прибрах, нема кой да ги търси ) Иначе всички пием една студена вода, а някой става много богат.

#7 delight 12.07.2014 в 15:18:44

Много ми е чудно няма ли някакъв евентуален вариант виновните да си получат заслуженото? Да им треснат там по едни 20-тина години, ама без ВИП килии. Да им конфискуват де що имат в полза на акционерите/държавата/вложителите ... все ще има в нечия полза. И то до девето коляно по съребрена линия, че този филм „На мое име нищо нямам” сме го гледали. Да направят едно читаво, като по филмите разследване, в стил Хорейшо примерно. Да им проследят кинтите и да ги довлекат обратно в БГ в чували/ пликове/ сезалени торби/ куфари/ пазарски чанти/ кашони/ денкове ...... И поне малко от малко да вдъхнат на хората надеждата, че има ред и закони в тази забравена от Бога земя. Как по цял свят нещата някак нормално се получават, за разлика от нашата паралелна действителност? Подпис: Редова блондинка, повлияна от скорошните номинации за Еми

#8 AlahAkbar 12.07.2014 в 15:40:48

Кой това бе Дилайт? Цацаров и оялите му се прокурори, един от които вчера в прав текст заяви, че гражданите нямат право да знаят какво работи прокуратурата? Народната милиция и предводителя и Овчев? ДАНС? ДАНСуит ми може би? Или БНБ и Искров, които от години са закрилници на подобни банки срещу хората които им дават заплатите? Разследване стил Хорацио не, но едно нареждане до стената срещу дулата на АК 47, на КОЙ, Василев, Станишев, Безорехов, министърчетата му и половината ДСП и БСП и руския и американския посланник, ще е далеч по ефективно и заслужено.

#11 Бягащ Вълк 12.07.2014 в 19:16:06

Хм, има фонд за гарантиране на депозитите и си е съвсем ясно до каква граница тези депозити са гарантирани; инвеститорите е нормално да си понесат риска от неправилно вложение. И все пак ми се струва нередно всичко да се свежда до формално извършен банков надзор - имаме кредитни досиета за 3.5 млрд. лв., които по неясен начин са изчезнали (вероятно унищожени, макар и Цв. Василев да твърди друго). Нали в тях се уговарят вземания и гаранции по кредити, няма как да са пропуснати от който и да било надзорен орган. На мен схемата ми изглежда такава - създаваме бизнес модел, привличаме акционери, увеличаваме уставния капитал, правим инвестиции, раздаваме кредити (вероятно на свои фирми) - предимството е, че ние сме одобряващия орган, след което губим лиценз за осъществяване на дейност и едни глупаци наливат пари да спасяват вложенията, а данни за кредитополучателите липсват Едни офшорки на Кайманите бяха кредитирани току-що с млрд. лв. На печелившите - честито! Офшорката може и в Белийз да я регистрираме (евтиния, Каролев), на остров Аруба, само кредитодател да се намери и доверчиви съдружници/акционери

#12 pepe 12.07.2014 в 19:32:21

Тези длъжници, които "трябваше" да бъдат заличени явно вече са били заличени - тези 3.5 милиарда кредити, за които се твърди, че е изчезнала документацията. Това само по себе си е невъзможно да се случи ако не е умишлено /и е трудно да се направи дори и умишлено/ - електронни документи, свързани с финансова отчетност се съхраняват на носители с бекъп, отделно има бекъп на поне една друга локация и това за текущи данни. Отделно се прави периодичен бекъп на не пряко свързани в системата носители - стримери или подобни... а тези кредити не са раздадени в един ден. Значи и в надзорните органи трябва да са останали гостатъчно данни, още повече, че очевидно в голямата си част това са няколко големи кредитни линии... Някой, и то не един трябва наистина мнооого да се е постарал. Това за изчезналите данни. Другите обаче, които вече не са "изчезнали" се предполага да се прехвърлят към дъщерната банка а не да се опрощават, поне аз останах с впечатление, че това е текущото намерение, така че няма да се опрощават. Въпроса е, дали държавата трябва да възстановява депозити над това, което е задължена по закон - ~ €100 000. Ами тези, които имат по-големи портфейли би трябвало да ги разпределят - да намалят риска, депозирайки ги в различни банки. И освен това да не разчитат само на депозити - има и други финансови инструменти /и не всички са "лоши" - всъщност лоши няма, има лошо използване/, има икономика, която чака инвеститори... Не може да работи икономика, в която всички разчитат да са пасивни рентиери на парите си. От друга страна - няма банкова система, която да може да издържи да дава дълго време високи лихви на големи депозирани суми - ако го прави очевидно има нещо, което не е в ред... Трето - тези пари - за лихвите по депозити, трябва да идват от някъде. Високото "подсигуряване" допълнително натоварва системата, като блокира голяма част от средствата. А после всички се оплакват от условията по кредитите... Така че не, държавата не трябва да поема задължения над предвидените по закон - и дори и те според мен са завишени, но това е отделен въпрос.

#14 VK 12.07.2014 в 20:08:59

"Така че не, държавата не трябва да поема задължения над предвидените по закон - и дори и те според мен са завишени, но това е отделен въпрос. " Добре, явно тезата на г-н Каролев, че тия, дето имат влогове над 100 000 евро, в КТБ, са частни лица, набира сила.Пробутана ей тъй , лекичко, между другото! Споменаването на В. Рашидов е хванало дикиш, дето се вика... А на някой минава ли му през акъла, че в тая банка са парите на държавни фирми ? Май повечето в енергетиката... Е, сега, ако се сети некой, че и преди два-три дена се появи информация за неква "Швейцарска" фирма, дето имала мерак да изкупува дълга на НЕК и всичко се подрежда ! Дълг срещу собственост, или нещо такова беше, по спомен. За дълга на НЕК се споменават цифри около 3 млрд. , изчезват кредитни документи за около 3.5 млрд. и в същото време "швейцарците" имат интереси към НЕК..... Нещо гнило има в май в тая Швейцария )

#15 pepe 12.07.2014 в 21:00:22

Да ВК, идва ни на ума. Тези пари на държавните фирми, каквото и да се случи ще останат за сметка на държавата и всички ние - българите, задружно ще ги платим - просто няма от къде другаде да дойдат. Каквито и "машинации" да се правят, те ще бъдат само за отвличане на вниманието и познай чие внимание ще се отвлича. Да не би да очакваш от небето да падне "инвеститор"-идиот, който /безвъзмездно/ да покрие тези липси??? Ликвидацията ще доведе и до санкции на лицата, които са отговорни в тези държавни фирми за това, че не са се грижили по-добре за капиталите си, защото го заслужават - иначе и това дори няма да стане а следващите, или по-вероятно същите останали ненаказани след година ще повторят. Ти какво си мислиш, че ще стане, ако държавата "налее" пари - ами нали първо това пак са държавни - тоест "наши" пари, второ те косвено ще заличат и дълговете и вината на всички виновни. Що се отнася до швейцарската /доколкото е такава/ фирма - зависи при какви конкретно условия и срещу каква точно собственост иска да покрие дълга - със сигурност няма да е "безплатно", но детайлите - конкретиката, са много важни. Има вероятност да иска да получи безпрецедентен контрол над енергийната инфраструктура на държавата, който контрол ще може да използва по най-различни начини в своя полза. До известна степен европейското /ако не нашето/ законодателство защитава от това - същия този "пакет", чиято задача е да пречи на монополизацията едновременно на инфраструктура и доставки и който налага категорични правила за използването и достъпа до тази инфраструктура - независимо дали е газопровод или електропровод /;)/ - силен довод в полза на "пакета". Връзката между швейцарската фирма и КТБ обаче може да е само ако парите от КТБ са "преместени" в тази фирма зада се купи с тях националната инфраструктура, но това е само допълнителен аргумент за това държавата да не "национализира" този дълг /неглижирайки го/, а да търси възмездие за нанесените и щети.

#16 pepe 12.07.2014 в 21:14:51

Господина Каролев в случая не иска нищо друго освен стриктно спазване на закона или ако се правят някакви изключения от него /изключения от закон!!! Бога ми - ама това означава, че държавата официално ще извърши престъпление/ или поне ако се извърши това /престъпление/ да има максимална откритост по отношение на това, което става - да се знае кои лица - юридически и частни и с колко /и на какво основание бих добавил/ държавата /ние/ ще спонсорираме. Това - ликвидацията, съвсем не означава на виновните да не се търси отговорност - напротив - ликвидацията е единствения начин закона да се намеси. Ако дълговете бъдат покрити от държавата, това ако не се лъжа ще означава сметките да се балансират и тогава кой и за какво ще може да носи отговорност? Аз не веднъж съм критикувал господина Каролев, но в случая той иска законност и откритост и аз не виждам какво лошо или нередно има в това.

#17 VK 12.07.2014 в 22:20:39

Колко е швейцарска фирмата ....много е швейцарска! А сделката, ако се случи въобще, е още по-швейцарска. Значи едни дългове се покриват с едни кинти , и те швейцарски. После срещу тях получават собственост върху предприятия или други активи на НЕК (например язовири, сигурно има и друго какво да се предложи). Сега , ако предприятията са у ред , стойността е една, ама ако са "глътнали въздух" покрай КТБ, вече стават по лев парчето, грубо казано. Та , от една страна заради КТБ те се обезценяват. От КТБ мистериозно изчзват документи ( разбирай кинти - 3.5млрд) А тия кинти ми се струва , че по много швейцарски начин изчезнаха, някак документално....абе перфектно, направо швейцарска изработка Не по австрийски - грубо , недодялано, с чували , дето се вика Или с тоя удар "по жесток начин с тежък предмет" , както се изрази един човек, май не два, а пет заека наведнъж утепа некой! Това е като да седнеш в скъп ресторант и да си поръчаш специалитета на заведението, а за десерт тортата с черешката . След десерта правиш скандал на готвача за мухата в супата, с което получаваш 80% отстъпка от цената. Крадеш портофейла на келнера( парите , портфейла си му го връщаш) , плащаш с неговите кинти , а остатъка прибираш и заявяваш, че утре вечер ще наминеш пак. Нещо такова...

#20 Бягащ Вълк 13.07.2014 в 17:56:34

Четох за "швейцарците", за които говори Пепе. Действително с интерес към НЕК по схемата "дълг срещу собственост" . Тук обаче идва въпросът колко са швейцарци Сещам се за бивш български работодател, който най-напред твърдеше, че фирмата му е с американски капитали (сега вече не разказва за това), след това я пререгистрира in der Schweiz и сега вече разказва сълзливата историйка как е тръгнал в бизнеса с младоженски заем, ох , горкичкия, как да не го съжалиш За да се регистрира дружество в Швейцария е необходимо или да се обърнете към адвокат като възложител и заплатите съответните разноски, или да се регистрирате адресно там и направите регистрацията (несериозен вариант за хора с пари). Така че не би б ило учудващо зад швейцарската фирма и адвокатът - представител да стоят известни български фигури от политикоикономическата действителност Изчезването на кредитните досиета означава само едно - няма гаранции по раздадените кредити и сметката се понася от българските данъкоплатци (като '96 - 97 година). Ами, наздраве с приватизацията за един лев (при това с откраднат лев )!

Новините

Най-четените