Когато Западът прежали Крим

Вие спомняте ли си горещото лято на 1940 г., когато се подписваше Крайовската спогодба?

Не? Е, здраве да е. То, и Бойко Борисов не я помни.

От днес всички ученици от шести клас имат легитимно оправдание да пропускат онази част от историята на модерната българска държавност, в която България си връща обратно Южна Добруджа от Румъния с натиск от страна на Нацистка Германия.

Младият възпитаник на 78 СПУ "Христо Смирненски" в Банкя може да е ритал мач, вместо да заляга над учебника по история, но това не му попречи да стане министър-председател, нали?

Когато незнанието, обаче, е придружено с нешлифовани размисли върху геополитиката от човека, който заема най-високия пост в изпълнителната власт на България, положението става неудържимо.

Особено когато разпитът се води от журналист като Георги Коритаров.

Ако оставим настрана ненаучения урок по история, това интервю е наистина забележително: поради значението на конфликта между Русия и Украйна, и поради изключително рядката възможност за проникновение в позицията на министър-председателя Бойко Борисов по външната политика (извън усвояването на еврофондовете).

Затова ви предлагаме откъс от разговора в "Свободна зона" по ТВ+ от 31 март.

 

Георги Коритаров: Има ли опасност България окончателно да загуби информационната пропагандна война срещу Русия и - образно казано - да капитулира в резултат на хибридната война на режима на Путин срещу ЕС?

Бойко Борисов: Не. Аз мисля, че и Европа, и Русия в момента си дават сметка колко пагубно е всичко това, което се случва и за двете икономики ако можем така да ги наречем. Виждате рублата накъде отиде, виждате как се стопяват резервите...

Георги Коритаров: Виждате ли решение?

Бойко Борисов: ...резервите на Русия, същото пречи и на самата Европа.

Георги Коритаров: Виждате ли решение?

Бойко Борисов: Виждам да се спазва Минското споразумение и тогава да паднат санкциите.

Георги Коритаров: А защо Минското споразумение да се спазва, след като паднат санкциите, след като санкциите бяха заложени заради руската агресия и окупацията на Крим?

Бойко Борисов: Вижте, това е вече мое мнение, че Крим чисто дипломатически, винаги ще се протестира това действие, но някак си Крим го преглътнаха Западният свят.

Георги Коритаров: Е, господин Борисов, как не си говорихме предварително, това не трябваше да го казвате. Наистина ли Западният свят е преглътнал Крим като руска окупация?

Бойко Борисов: Не, с дипломатическия си език никой от нас няма да каже, че е преглътнал Крим.

Георги Коритаров: Ами добре, де...

Бойко Борисов: Самият факт, че Крим не се споменава, а говорим за Минското споразумение, където госпожа Меркел, Оланд, съответно отидоха до Путин и стигнаха до Минското споразумение, това едно и се надявам да няма две.

Георги Коритаров: Чакайте, господин Борисов, това е демагогия и лицемерие. Европейският съюз и НАТО застъпват ли принципа на ненарушимост на границите?

Бойко Борисов: Застъпват го.

Георги Коритаров: Има ли споразумение от Хелзинки, което е валидно и се спазва в ОССЕ?

Бойко Борисов: Има.

Георги Коритаров: И въобще светът. Е, как ще преглътне Западният свят Крим?

Бойко Борисов: Как да го кажа. Не го е преглътнал, но се спираме само на Минското споразумение.

Георги Коритаров: Вие се шегувате сега.

Бойко Борисов: Ами то е факт.

Георги Коритаров: Бъдете откровен. Наистина Западът предаде ли Украйна на руснаците заради Крим?

Бойко Борисов: Напротив.

Георги Коритаров: Е, как напротив? Взеха им територия. Все едно Румъния, давам този драстичен пример, да ни вземе Южна Добруджа, щото с аргумента, че тя ни е дадена със споразумение между Сталин, Хитлер и граф Чано ...

Бойко Борисов: То е обратно.

Георги Коритаров: Как ще е обратно? Осми ноември 40-та година къде отива Южна Добруджа?

Бойко Борисов: Е, отива при Румъния. Или къде?

Георги Коритаров: Ха ха, господин Борисов....

Бойко Борисов: Ние не сме взели територия на никой.

Георги Коритаров: При последното Ви идване говорихме за история и тогава не се справихте със задачата закон за защита на нацията. Сега Ви питам, на 8 ноември 1940 година, Крайовската спогодба какво регламентира за статута на Южна Добруджа?

Бойко Борисов: Не съм бил жив тогава.

Георги Коритаров: Премиер е Георги Кьосеиванов на България.

Бойко Борисов: Не знам.

Георги Коритаров: Е стига глупости, нали се учи по география?

Бойко Борисов: Не си го спомням. По-добре, да не кажа някоя глупост.

Георги Коритаров: Сега, господин Борисов, ако беше студентски изпит, не септември, а не знам....

Бойко Борисов: Сега и аз мога да ви питам нещо, което вие няма да си спомните.

Георги Коритаров: Със сигурност няма да си спомня.

Бойко Борисов: Ако е такъв изпитът, и вие няма да го вземете.

Георги Коритаров: Не, не, със сигурност вие ще ме скъсате по-лесно. Така, Крайовската спогодба е споразумение между Нацистка Германия, Румъния, Съветския съюз, Молотов на Сталин и Царство България с премиер Георги Кьосеиванов за мирно предаване на Южна Добруджа на България.

Бойко Борисов: Това става 40-та година. Аз се обърках за 46-та какво става после.

Георги Коритаров: Какво става па 46-та?

Бойко Борисов: Давай нататък..

Георги Коритаров: Става революция, преврат... Затова Ви поставям този пример. Значи това е същото като Румъния да каже по времето на нацизма, и по времето на споразумението Рибентроп - Молотов са им дали Южна Добруджа, сега си я искаме обратно. Същото е с Крим.

Бойко Борисов: Аргументите при тях е, че Хрушчов навремето е дал по такъв начин.

Георги Коритаров: Питам Ви, има ли воля наистина, защото вие се събирате държавници. Вие сте човек с изключителен авторитет като премиер на България, като ходите по срещи, не им ли казвате: Абе, господа, нарушен е фундаментален принцип, окупирана е територия. Санкциите не трябва да бъдат заради Източна Украйна и обосновани с Минското споразумение, а трябва да продължават, докато руснаците отстъпят Крим обратно на Украйна. Защото са им го взели.

Бойко Борисов: Няма практика да се говори какво си говорим на съвета.

Георги Коритаров: Такива нещо говорите ли си?

Бойко Борисов: Говорим си.

Георги Коритаров: И какво казвате Вие?

Бойко Борисов: Че е добре да се постигне мир, защото губим от тези санкции, да не говорим, че хиляди хора гинат на ден.

Георги Коритаров: Може ли да се постигне мир без да има морал? Може ли да има мир на основата на окупирана територия?

Бойко Борисов: За съжаление, не навсякъде на света има истинска справедливост, каквато бихме искали

Георги Коритаров: То това е брутална несправедливост.

Бойко Борисов: Ами на много места. В Сирия не е ли брутална несправедливост?

Георги Коритаров: Чакайте, това е абсолютен аналог на Мюнхенското съглашение.

Бойко Борисов: Това е тема...

Георги Коритаров: Мюнхенското съглашение, което какво прави? Судетската област... Добре.

Бойко Борисов: Не вярвам това да е тема, която мога да разясня на вашите зрители или да им отговоря по какъвто и да е начин.

#1 HiFresh 02.04.2015 в 16:06:06

Гледах интервюто и на моменти ми стана неудобно за Б.Б. Лично на мен Премиера ми е симпатичен, за разлика от предишните няколко, които като ги мернех на екрана, сменях канала. Това не оправдава липсата на знания по история и то от по-новата на България /не по география/. Изключително неприятна е стъпката едно напред и две назад по отношение на Крим. Хем сме в ЕС и НАТО, хем са го преглътнали, хем да има санкции, ама ако може и руснаците да са тука и т.н. Съжалявам г-н Министър Председател, не ставате за Външен Министър. Трябваше също да реагирате на изцепките на др. Калфин при последното му посещение в Москва. Просто трябваше да му се иска обяснение и след това да затвори вратата на МС отвън. И все пак, ако направите реформи в тотално корумпираните и спиращи развитието на България - МВР, Съд, Следствие и Прокуратура /за начало/, засега ще подмина Крайовската спогодба…

#2 diegos 02.04.2015 в 16:13:18

Простотията край няма. И нахалството на разни водещи агенти също: * * * Фокус:Мислите ли, че “косовският сценарий” може да се повтори и в други държави в региона? Георги Коритаров:Когато говорим за Косово и за “косовски сценарий” е важно да се отбележат две неща. Първо - Косово наистина е уникален казус. Той е уникален не толкова като политическо случване в региона, не заради това, че една област е изправена пред получаване на независимост, той е уникален преди всичко заради конституционно-политическите особености, сред които Косово съществуваше в рамките на бившата социалистическа федеративна Югославия. Аргументите на косовската общност за независимост са колкото национални, политически, толкова и свързани с прочита на историята на бившата федеративна Югославия - една държава, която нямаше аналог на Балканите. В този смисъл за повтаряне на “косовския сценарий” в други части на региона трудно би могло да се говори буквално. Със сигурност обаче може да се предвиди много сериозно напрежение в района на Южна Сърбия, т.нар. зона на Прешево, Буяновац и Медведжа. Нейната територия бе обект на една половингодишна въоръжена конфронтация между Армията за освобождение на Прешево, Буяновац и Медведжа и сръбските сили за сигурност. * * * Няма да падам на нивото на уебкафето, да им коментирам "анализите"... Иначе, Буда може да е простоват, но има интуиция. Да, Крим го преглътна Запада. Както Русия преглътна независимо Косово... точка.

#3 Rowan 02.04.2015 в 16:28:48

Този днес в 24 часа го изкоментирах така: БРАВО Господин Бросов! Каква сила, какъв държавнически подход! Достоен пример сте за подрастващите, опора за старците и надежда за онеправданите! Извинявам се, просълзих се просто и направо се задушавам от възторг, но не мога да премълча – каква мъдрост струи от очите Ви, каква твърдост и неподкупност, какво мъжество излъчва лицето Ви! Аз вярвам, Господин Борисов, непоколебимо вярвам в светлото бъдеще на Родината ни под Вашето мъдро ръководство! Останаха само още шест и половина милиона врагове в родината да изгоните зад граница - врагове – скрити чорбаджии изедници, подмолни твари и завистници, които ви пречат да разгърнете и покажете потенциала си и едва тогава ще възтържествува справедливостта и благоденствие ще настане и за нашата клета Майка България!

#4 Skrita_Sila_M 02.04.2015 в 16:30:08

Шшшшш алоооо агента на ДС, същият този запад дето според теб стоял плътни зад принципа за ненарушаване на държавните граници какво направи в Сърбия. Писна ми от антикомунисти с членски книжки от БКП, ЖАЛКАР

#5 gran2014 02.04.2015 в 17:28:16

Не е ли крайно време на доносниците да не се дава възможност за публични изяви? Очевидните пропуски в знанията на Коритаров, за това как е създадена Украйна и как са обозначени интересите на доминиращите държави, видимо не намаляват желанието му да се изявява като своеобразен "морален стожер" в обществото...В същото общество, в което обозначаването на доносниците и техните публични зияви , отдавна станаха елемент от разделението му , а не елемент за обединението му.

#6 Шебек Хасан 02.04.2015 в 17:31:52

Тогава ще настане жестока трагедия за всички истински български и световни демократи, като Коритаров, автора на статията и др. подобни комсомолци.

#9 mima 02.04.2015 в 18:12:58

Простичък е човекът, но и това му е хубавото. Опитните политици така извъртат думите си и всъщност с много думи нищо не казват. А той с две думи всичко си каза. Меркел ще му дърпа ушетата.

#10 boris 02.04.2015 в 20:51:50

Щеше ми се да можех да напише нещо, но не се считам достоен, защото по време на четенето на интервюто въобще не се сетих, за какво точно беше тоя Крайовска спогодба, докато не го прочетох в следващият ред.

#12 Никой 02.04.2015 в 23:08:28

Да е жив и здрав агент Алберт (Коритаров) с 270те страници доноси!

#16 янаки 03.04.2015 в 08:49:33

След като Бойко Борисов изучи английския (конграчулейшанс) и бойката бойковистка Вики почна да го учи ( со уат, софистикатет нотенг). Дерзай Вики. Без английски, накъде в НАТО и ЕС.

#18 янаки 03.04.2015 в 11:23:11

Госпожо Илиева, напълно сте права, чуждите думи, когато намерят място в езика, го обогатяват. Например „ашколсун”, кажете го с българска дума, ако можете. Но "sophisticated nothing" едва ли се отнася до тези „а на английски - с една и то, точна.” Аз с удоволствие чета коментарите на Вики. Те не са коментари на статиите, а коментари и оценки на коментиращите. Ето и прясната оценка за бай Иван – "sophisticated nothing". Както се казва „виж и акъла и и й крой шапка". Толкова е наивна и самоуверена, че човек изпитва умиление, спомня си кога и той е бил млад и зелен.

#20 янаки 03.04.2015 в 17:43:55

Скъпа г-жо Илиева, обращението „бай” не е интимно, а израз на уважение, в случая, към човек, който наближава 80-те, но, за разлика от много по-млади от него, не е загубил интерес към живота. И е по-добре с акъла от мнозина от нас. Колкото до вас двете с Вики, какво да кажа? Ами вие сте като сиамски близнаци. Искам да кажа, духовни сиамски близнаци. Верни почитателки, по-точно фенки, на нашия мачо, г-н премиера Борисов. Това определение изчерпва вашето описание, Повече няма какво да се каже.

#21 Папърдак 03.04.2015 в 17:54:47

Има ли още някой да се съмнява , кой граби България? Палашите на савецка масква у нас! Тролчета и мижитурки на ДС!

#23 Astarot 13.08.2015 в 13:12:44

Е, понеже до сега всички си мислехме, че Бойко е бил пълен отличник... Не е изненадващо, че не е компетентен по историческите въпроси. Въпреки това, за да имаш мнение по подобни въпроси, трябва да си исторически "подкован". А аналогът на Коритаров е ТЪП. Понеже, Добруджа си е българска по начало, включително и северна. Какви основателни претенции могат да имат румънците? Западът бил лицемерен, че преглътнал Крим. Те друг ход имат ли? Затова операцията за Крим беше извършена бързо и по руски. На принципа "По-добре виновен, отколкото безсилен". Ако Путин не беше действал срещу ходовете на САЩ в Украйна и беше оставил да му отнемат базата на черноморския флот, руснаците щяха да го убият с камъни. От руска гледна точка, това беше единственият правилен ход. И за да се постави извън съмнение и извън всякакви преговори тази точка, набързо се надигна ситуацията в източна Украйна, за да може да се дъвче тя и да се правят отстъпки по нея. А Западът е лицемерен по принцип. Примери за това има стотици. И най-очеизвадният си остава Косово.

Новините

Най-четените