Жените, изтрити от историите на успеха

На 9 януари тази година основателят и изпълнителен директор на Amazon Джеф Безос и съпругата му Макензи обявиха, че техният 25-годишен брак ще завърши с развод.

В общо изказване, публикувано в Twitter, те казаха, че са прекарали страхотно времето си като женена двойка и виждат чудесно бъдеще като родители, приятели, партньори в начинанията и проектите си.

Последната част от изказването на Безос дълги години се пренебрегва. След новината за раздялата заглавията се фокусираха върху това как Макензи, смятана иначе за талантлива писателка, ще бъде облагодетелствана от огромното богатство на съпруга си милиардер.

"Какво ще се случи със 137-те милиарда на Безос?"

"Колко ще изкопчи Макензи от Джеф?"

"Може ли в пристъп на отмъстителност бившата госпожа Безос да унищожи Amazon?"

Всъщност, и преди Джеф животът на Макензи е достатъчно пълноценен. Тя има диплома от "Принстън", където учи при легендарната писателка Тони Морисън. След това започва работа като административен асистент в хедж фонд на "Уол Стрийт". Там среща и Джеф.

Когато става въпрос за ранните години на Amazon, ролята на Макензи често е омаловажавана и дори напълно пропускана.

Тя обаче взима участие още от самото начало. Младата двойка се мести от Ню Йорк в Сиатъл и въпреки, че Джеф разработва основната бизнес стратегия, Макензи също изиграва огромна роля за успеха на компанията. Дори и фактът, че тя се отказва от кариерата си на "Уол Стрийт" и от охолния живот в Манхатън, за да се премести със съпруга си в Сиатъл, е достатъчно показателен.

Когато Джеф й споделя идеята за ново начинание, тя е толкова въодушевена, че се съгласява веднага.

По пътя за Сиатъл Макензи е зад волана, а Джеф пише идеите си за бизнес стратегия до нея.

Съпругата на Безос е човекът, който осигурява първите договори за превоз на стоки с компании като Starbucks. Освен това се е грижила за счетоводството и организацията на документацията. Чак след разрастването на Amazon ролята на Макензи започва да отслабва. А и през 1999-а тя забременява с първото си дете. Не е за пренебрегване и фактът, че семейство Безос има общо четири деца.

През 2005-а тя издава първата си книга - "Изпитанията на Лутър Олбрайт". Отнема й толкова дълго време да я завърши, защото балансира между семейството, грижата за децата и Amazon, където продължава да върши определени дейности.

Междувременно Макензи е и всеотдайна майка, която е съгласна на всякакви дейности с децата - експерименти в кухнята, уроци по мандарин, домашна птицеферма, преподаване на математика по сингапурска методика, клубове по интереси и спорт.

Макензи Безос обаче далеч не е единствената пренебрегната жена, за която рядко се споменава в историите на успеха.

Чували ли сте за Ада Лъвлейс? Възможно е да знаете, че тя е единственото законно признато дете на Лорд Байрон. Но Лъвлейс попада сред имената, които като че ли са заличени от историята на математиката и компютърните науки. Всъщност Ада Лъвлейс пише първия компютърен алгоритъм. Доказва се като един от първите визионери в историята, въпреки че живее между 1815-а и 1852-а.

Лъвлейс лансира идеята, че човекът и технологиите могат да съжителстват мирно и дори си представя примитивни варианти на изкуствения интелект - все теми, които са изключително актуални в нашата дигитална ера. Името на Ада Лъвлейс остава на заден план изместено от мъже като това на математика Чарлз Бабидж, с когото тя води дълга кореспонденция.

Друг пример е официалната вечера, посветена на представянето на първата електронна изчислителна машина ENIAC, която се състои на 14 февруари 1946-а в университета в Пенсилвания. На събитието не е поканена нито една от жените, взели участие в създаването на машината.

На този фон игнорирането на Макензи Безос като фактор за успеха на Amazon започва да изглежда като детска шега.

Но напомня на тенденция, която още не е отшумяла - вместо да се отчете успеха на (скоро вече бивша) госпожа Безос, всеки смята колко ще получи тя, сякаш е крадец, а не пълноправен участник във възхода на многомилионната империя на съпруга си.

#1 d0ni 23.01.2019 в 20:16:21

Хайде пак да прегороим - чия е идеята? На Безос. Кой я е реализирал? Безос. Това, че жена му го е возила и, че е водила някакво счетоводство не прави значението ѝ равностойно. Ок, законът е, че трябва да делят 50:50, но не я изкарвайте, че едва ли е тя е направила всичко. По-просто казано - без мъжа си вероятно сега щеше да работи някъде от 8 до 17, докато Безос без нея (или с друга жена) пак щеше да е най-богатият човек.

#2 ImaIma 24.01.2019 в 04:46:10

Това начинание е от много време, вземе за пример Хатшепсут жена фараон, заличена от историята.

#3 Дракон с кисело зеле 24.01.2019 в 11:02:40

Да, изтрили са я Хатшепсут, затова изобщо не я знаем три хиляди и петстотин години след смъртта й.

#5 deowin 24.01.2019 в 17:55:11

>Лъвлейс попада сред имената, които като че ли са заличени от историята на математиката и компютърните науки Не точно. Името й е широкопопулярно в средите на компютърните науки. Един от първите обектно-ориентирани езици с добра поддръжка на библиотеки е кръстен Ада на нейно име, май имаше и конференция. Най-малкото. >не я изкарвайте, че едва ли не тя е направила всичко Никой не казва нищо подобно. Просто явно е имала значително повече принос към осъществяването на Амазон, отколкото обикновено й се приписва - тоест, нула - понеже, както казва статията, "всеки смята колко ще получи тя, сякаш е крадец". >изтрили са я Хатшепсут, затова изобщо не я знаем Ти беше ли чувал името й? Какво точно "знаеш" за нея? Може би не е ужасна идея да си контролираш поне минимално първосигналните, инстинктивни изблици на евтин сарказъм. Пошло ми идат някак, арогантно и претенциозно.

#6 Дракон с кисело зеле 24.01.2019 в 18:01:22

Ти беше ли чувал името й? Какво точно "знаеш" за нея? --- Бях. Не знам почти нищо, доколкото не съм египтолог, но я бях чувал. (Може би покрай някой филм, де да знам.) Ако я бяха изтрили успешно, нямаше да я споменат в статията.

#7 deowin 24.01.2019 в 18:47:36

>Не знам почти нищо QED. И е в пряко противоречие с саркастичната ти забележка. Сега ако можеше само да направиш нужната интроспекция и да се попиташ защо ти беше толкова важно да реагираш саркастично и категорично да отричаш възможността, че приносът на жените би могъл да е омаловажаван.. Защото този въпрос със сигурност има отговор, вероятно дори познаваем отговор, и, поне според мен, доста възможно да разкрива много за вътрешния ти мироглед и ценностна система.

#10 deowin 24.01.2019 в 20:33:13

Онзи момент, в който Mako те защитава.. Но, да, Дракон, можеш спокойно да продължаваш да игнорираш симптомите. Path of least resistance и прочие.

#11 dedo adji 24.01.2019 в 21:01:59

Мако, полит коректното малоумие съвсем не е нещо ново. Открай време на запад при развод жената получава дял от семейното имущество и издръжка според богатството на човека си. Даже да е доведена по монокини от гората и да се е возила на лимузина, карана от шофьор и у дома да е разполагала с чистачка, перачка, готвачка и гувернантка на децата. Даже да не си е направила труда да роди деца. В интерес на истината следва да признаем, че макар и много по-рядко, е в сила и обратното положение, когато богата е жената. У нас, слава Богу, не сме толкова цивилизовани. Но по традиция ги гоним да ги стигнем американците и по тая писта може и да ги стигнем. Мен не ме засяга, баба хаджийка няма интерес от подобни игри, ти му мисли.

#12 Kenny McCоrmick 24.01.2019 в 21:19:37

"У нас, слава Богу, не сме толкова цивилизовани. Но по традиция ги гоним да ги стигнем американците и по тая писта може и да ги стигнем. " - всяко имущество, придобито ПО ВРЕМЕ на брака в България, при евентуален развод се дели 50 на 50, освен ако няма предбрачен договор, който гласи друго. С опитен адвокат жената може да получи и повече, особено с аргумента "правим го заради децата". Което води и до друго - в България съдът почти задължително дава децата на майката, а историята помни случаи, в които майката е меко казано неспособна да ги гледа и пак ги дават на нея.

#15 deowin 24.01.2019 в 22:03:47

>това е сигурен начин да се героизираш И как точно бих могъл да постигна това чрез твърдение, в което не се споменава абсолютно нищо лично за мен, няма дума "аз", "мен", "моя" или каквато и да било друга дума, която да го отнася към моята личност? Болезнено накърненото ти его кърви глупост след безумна глупост.

#18 Дракон с кисело зеле 25.01.2019 в 01:14:01

Деовин, осъзнаваш ли, че твърдиш, че съм най-великият историк на света? Какво друго би означавало твърдението, че ако не знам нищо за някоя историческа личност, то тя е била изтрита от историята? Прочее, това буквално не съм го правил: отричаш възможността, че приносът на жените би могъл да е омаловажаван --- Единственото, което направих, беше да отрека откровената глупост, написана в статията. (Нещо, което, бтв, ми е навик, откак съм се регистрирал тук.) С други думи, лъжеш. Както излъга, че не ме преследваш като бито куче, само за да дойдеш при следващия (или беше по-следващият) ми коментар, за да се заядеш с мен. Имаш ли причини да лъжеш? И какво говори това за твоята ценностна система?

#19 deowin 25.01.2019 в 02:10:12

>твърдиш, че съм най-великият историк на света? Нищо такова не съм казвал, нито намеквал. Не, не следва. Печалното при теб е, че, за разлика от Mako и dedo adji, ти изглеждаш поне хипотетично способен да използваш нещо по-рационално и интелигентно от техните банални и изтъркани похвати - например, слагане на някакви брутално тъпи думи в устата на опонента, които дори пълен идиот може да обори - което означава, че не го правиш заради интелектуална немощ, а съзнателен избор. >Както излъга, че не ме преследваш Свободен си да си мислиш каквото пожелаеш и каквото ти е удобно. Но не те следвам умишлено. Например, първият ми коментар под тази статия далеч не е единствено отговор на твоя. Под другата статия, която коментирах днес, дори изобщо не се обръщам към теб. Не, не е "все едно се обръщам". Не се. Да преосмислиш твърдението си в този контекст? Не? Твърде некомфортно? Симптоми, човеко, симптоми..

#21 pixie 25.01.2019 в 11:21:46

Всеки си плаща за гяволъка. И Амазона, като не е седял мирен, ще си плати. А жена му не виждам защо да не получи половината - била е до него и го е подкрепяла през всичките години на брака им, родила му е 4 деца и се е грижила за семейството. Не е малко. И според клишето, зад всеки успял мъж седи умна жена.

#22 explorer 25.01.2019 в 13:02:24

Напълно погрешно схващане. Няма "гяволък", просто не е сериозно да се приема, че съпругите имат равен принос за успеха освен, ако не се докаже по безспорен начин в хода на делото. Решенията на съда са за издръжка, която им се полага, още повече, че става дума най-вече за издръжка на децата и ако адвокатите й са добри, за пропуснати ползи. Някой вече каза, че грижата и комфорта си имат цена и тя не е 50 или повече % от доходите и активите. Например какво правим, ако жената не е заинтересована изобщо от бизнеса на съпругът си? Гледа си домакинството и децата, получава къщата и издръжка след развода. Следва ли да получи и 1/2 от хипотетичния бизнес?

#23 Дракон с кисело зеле 25.01.2019 в 14:52:33

Нищо такова не съм казвал, нито намеквал. --- Не си. Сведох изказването ти до абсурд с надеждата, че ще видиш в каква посока вървиш. За Хатшепсут знам горе-долу толкова, колкото знам и за Тутанкамон. Това не означава, че и той е бил изтрит от историята. Означава единствено че в моите знания за историята на древен Египет има пропуски - които могат да бъдат попълнени лесно с едно скачане до Гугъл, ако от това има нужда.

Новините

Най-четените