Последните седмици и месеци не са никак леки за пазара на криптовалутите. Всеки, който дори малко се интересува от тях, вече със сигурност е наясно, че в момента ситуацията е доста тежка. При това меко казано.
Към вторник на обяд най-голямата дигитална валута Bitcoin се търгува за малко над 20 000 долара, сривайки се с 35% спрямо стойността си преди седем дни и почти 70% от най-високата си точка през миналия ноември, когато беше около 70 000 долара. Текущото ниво е най-ниското за последната година и половина.
Същото е положението и с втората най-голяма валута Ethereum. Тя е в срив от 43% за седмица, падайки почти до психологическата граница от 1000 долара.
Казано накратко - целият пазар е в "червеното" и изгледите за нов бум нагоре, поне за момента, не са големи. Защо обаче се случва този срив?
Истината е, че няма прост отговор, въпреки че има няколко фактора, които се комбинират, за да създадат една доста неблагоприятна среда за инвестиции - нарастваща инфлация, повишаването на лихвите и геополитическа нестабилност, причинени от войната в Украйна. Те със сигурност имат отношение, тъй като се отнасят към общия инвестиционен климат в глобален мащаб.
Например, тази седмица европейските фондови борси откриха със спад. Лондонският FTSE 100 падна с 69,11 пункта или 0,94 на сто до 7248,41 пункта. Във Франкфурт индексът DAX намаля със 169,45 пункта или 1,23 на сто до 13 592,38 пункта.
Парижкият CAC 40 загуби 108, 5 пункта или 1,75 на сто до 6078,73 пункта. От своя страна паневропейският Stoxx 600 се понижи с 1 на сто в ранната търговия в понеделник.
В САЩ пък S&P 500 е с цели 20% надолу в сравнение с началото на годината.
Като резултат на всичко това дори големите инвеститори на традиционните пазари в момента са малко по-предпазливи, пък какво остава за тези, които залагат на нещо непредсказуемо и крайно нестабилно като криптовалутите.
Te не са регулирани по абсолютно никакъв начин, а инвеститорите не разполагат със защита на парите си, когато те са вложени в дигитални токени, нито разполагат с някакъв компенсаторен механизъм, който може да ги предпази при срив в цената на дадената валута.
Тоест, ако използвате спестяванията си, за да инвестирате в крипто и то се срине, или пък вие загубите достъп до вашия крипто портфейл, парите ви изчезват завинаги.
Така че не е изненада, че при най-малкото разколебаване много хора започват панически да продават.
Още миналия месец доверието бе сериозно разклатено след изненадващ срив на така наречената "стабилна криптовалута" (stablecoin) TerraUSD, чиято стойност е фиксирана към американския долар - 1 USDT винаги е равен на 1 щатски долар. Идеята на такава валута е че трябва да представлява безопасно убежище за инвеститорите при срив на пазара.
Само че, когато дори тя за известно време загуби стойност през май и спадна до 13 цента за долар, пазарът изпадна в паника и инвеститорите започнаха да продават, предизвиквайки нещо, което експертите в областта определят като "спирала на смъртта".
"За разлика от други по-традиционни активи, биткойнът и повечето други криптовалути нямат вътрешна стойност, която да ги подкрепи. Нямат поток от приходи или основен бизнес зад тях", обяснява редакторът на FT Мarkets Кейти Мартин. "Цената зависи единствено и само от това, което хората са готови да платят".
"Тогава става страшно, защото, ако достатъчно много хора се насочат към изхода, надолу няма под, който да прекъсне пропадането. Няма нищо, което да спре биткойна да се търгува още утре за $10 000, при положение, че достатъчно инвеститори започнат да разпродават", смята тя.
Ситуацията стана по-неприятна през последните няколко дни, когато най-голямата платформа за криптовалути Binance замрази за няколко часа възможностите за търгуване на биткойни, цитирайки твърде много "зациклили транзакции".
Същото направи и друга голяма платформа - Celsius. От там обаче не посочиха технически причини като проблем, а "екстремни пазарни условия."
За капак на всичко основателят и изпълнителен директор на платформата Coinbase Браян Армстронг обяви, че ще бъдат съкратени 18% от общо 1100-те служители, които я поддържат. Като основна причина той посочи рецесията в САЩ и предстоящата "крипто зима".
В света на дигиталните валути терминът означава продължителен период, през който цените се свиват и остават ниски.
"При предишни крипто зими приходите от търговия, който е най-големият ни източник на приходи, намаляха значително. Въпреки че е трудно да се предвиди текущото състояние на икономиката или пазарите, ние винаги планираме най-лошото, за да можем да управляваме бизнеса във всяка среда", казва Армстронг.
Съкращения с подобен мащаб се случиха и в други компании, свързани с крипто като BlockFi (20% от служителите), Crypto.com (5% от служителите) и Gemini (10% от служителите).
На този фон единственият вариант е инвеститорите да спрат да продават, а останалите да започнат отново да купуват.
Всеки крипрофен би казал, че всъщност сега е най-удобният момент да се инвестира, защото цената е ниска. След това трябва само да се чака моментът, когато ще се появи някоя новина, която да провокира пазара отново да тръгне с бясна скорост нагоре.
Точно, както се е случвало винаги досега.