Бивш директор в Министерството на правосъдието уличи ВМРО в корупция

Бившата директорка "Българско гражданство" в Министерството на правосъдието Катя Матева обяви, че разполага с доказателства за това, че ВМРО е замесена в схема за финансиране от незаконни български паспорти.

Матева е подала сигнали за предполагаемите нарушения още през 2016 и 2017 г. чрез министър-председателя Бойко Борисов и президента Румен Радев, като разследването на ДАНС и прокуратурата е завършило с извод за липса на доказателства за престъпление.

Междувременно тя е уволнена от длъжността си след образуването на досъдебно производство за престъпление по служба. Матева коментира пред бТВ, че до момента нито МВР, нито прокуратурата са искали от нея обяснения за въпросното престъпление, не е подведена и под наказателна отговорност. Образуваното разследване срещу нея датира от 2017 г. Тя представи документ от септември 2018 г., издаден от прокуратурата, за това, че проверката все още тече и че не й е повдигнато обвинение.

Матева коментира, че събирането на незаконни средства за издаването на удостоверения за български произход е "ноторно известен факт".

"Започнала съм работа в Дирекция "Българско гражданство" през 2005 г. На база на дългогодишния си стаж в тази дирекция съм получавала нееднократни сигнали за такива практики. Самите кандидати, когато идват да си получават удостоверенията за български произход, си говорят на опашката на кой колко му е излязло гражданството и на кои посредници са плащали. Това не е някаква тайна, затова се изненадвам, че всички сигнали се свързват с мен", каза Матева.

На неколкократни питания дали разполага с доказателства разполага за връзката на Красимир Каракачанов и ВМРО с казуса, тя отговори положително, но отказа да даде конкретни примери.

"Разбира се, че имам доказателства, иначе нямаше да подам в писмен вид обяснения пред ДАНС. Подала съм тези сигнали до министър-председателя през септември 2016 г. и до президента през март 2017 г. Това не е донос. Не е моя работа аз да събирам доказателствата, дори да ги събера, те нямат никаква процесуална стойност. Затова в държавата има институции, които имат такива правомощия", каза тя.

От изявлението на вицепремиера Валери Симеонов в четвъртък стана ясно, че тя му е предоставила данни за корупционни практики и в края на октомври 2017 г., месец след като е уволнена от Министерството на правосъдието. Симеонов обяви, че също ги е пратил до специализираните служби, след като е информирал за тях и Каракачанов.

По думите й - напрежението между Министерството на правосъдието и ДАБЧ е започнало още през 2013 г., когато ресорният зам.-министър Илия Ангелов е сезирал главния прокурор за нарушения поради отказа на агенцията да предостави документите, въз основа на които се издават удостоверения за български произход на чужденци.

"ВМРО се е изявявало много активно в процедурите по българско гражданство. Натискът беше да се приеме, че всички граждани на Македония са си българи и трябва да получат гражданство. Аз нямам нищо против, но това трябва да бъде записано в закона. За мен няма никаква пречка и всички граждани на Македония, които пожелаят, да получат директно българско гражданство, без да минават през тази процедура по натурализация. Имало е такива разпоредби в Закона за българското гражданство за едногодишен период", коментира тя.

Матева посочи, че интересът към "купуването" на документ за български произход е толкова голям, защото той облекчава изключително много процедурата по получаване на гражданство.

"Самото удостоверяване на български произход - там е заровено кучето, както се казва. Защо има толкова голям интерес специално към българския произход - защото законът изисква към тези кандидати единствено да са пълнолетни и да не са осъждани в България. Фактически те трябва да се снабдят с това удостоверение. Пълнолетието не е толкова сложно да се изпълни като условие. След като не живеят в България, няма как да са извършили престъпление тук. За всички други кандидати се изисква доста голям брой години уседналост, да удостоверят владение на български език, да имат доходи или занятие, които да им позволяват да се издържат, да се освободят от досегашното си гражданство. Прекалено голяма е ножицата в тези условия, затова българският произход е толкова "атрактивен". Той е една натурализация без почти никакви условия към самия кандидат", каза тя.

Матева отхвърли твърденията на Красимир Каракачанов, че е отказвала да одобри документи на македонци, желаещи да получат българско гражданство, за сметка на бързи процедури за лица от Турция.

"От 2001 до 2016 г., за период от 15 години, общо 1200 лица от Република Турция са получили българско гражданство. Това не са лица с "български произход", а са деца на български граждани, които са родени в Турция и кандидатстват за гражданство. За същия период гражданите на Македония са 70 000, на Молдова - 31 000, на Русия - 5200, Израел - 4500, те също са деца на изселниците - български евреи", каза тя.

Катя Матева посочи, че е била подложена на "фрапираща репресия" заради сигналите за нарушения.

"Натискът беше постоянен и то върху доста хора. В сигнала ми се съдържат данни, които съм оценила като противозаконни, които са на много високи властови позиции, богати хора. Давала съм си много добре сметка какво правя, моята цел е била да се разкрие истината. След всички сигнали, които подадох, тези хора се издигнаха още повече, реших, че е абсолютно безсмислено да продължавам. Моята битка за спазването на закона е била напразна", каза тя.

Новините

Най-четените