ГДБОП ще бъде върната в МВР, а главният секретар на вътрешното министерство и председателят на ДАНС отново ще се назначава с указ на президента. Това предвижда Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за МВР, приет от депутатите на първо четене.
Изменението е одобрено със 128 гласа „за", 56 „против" и 1 „въздържал се". Парламентарните групи на ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт, Български демократичен център и АБВ гласуваха в подкрепа на измененията, с които се връща положението от преди промените, които направи кабинетът "Орешарски".
В мотивите на вносителите се посочва, че в законопроекта се поставят няколко акцента, първият от които е връщане на балансиращата роля на президентската институция, която да назначава главния секретар на МВР. Възстановява се и конкурсното начало за растеж в кариерата в МВР. Законопроектът предвижда и възстановяване на Главна дирекция „Национална полиция" в структурата на МВР.
Преходните и заключителните разпоредби на проекто-закона за промени в ЗМВР предвиждат и важни промени в два други закона: за ДАНС и за СРС. Относно ДАНС: освен прехвърлянето на ГДБОП в МВР се правят и други промени, които преследват целта да „разтоварят" Агенцията от "неприсъщи функции и да фокусиран нейната дейност върху преобладаващо контра-разузнавателния й характер, както и върху информационно-аналитичната й дейност".
Освен да се възстанови правото на президента да назначава председател на ДАНС, звеното към ДАНС с правомощия да притежава техника и да извършва СРС (дирекция за технически операции) се закрива, а тази дейност се прехвърля към Държавната агенция за технически операции към МС (ДАТО). Елиминират се и правомощия на ДАНС да провежда разследвания по правилата на НПК, както и да притежава полицейски правомощия.
Съответни промени се правят и по отношение Закона за СРС, доколкото дирекцията за технически операции в ДАНС се закрива и правомощията относно приложението на СРС в България се концентрират в създадената през 2013 г. ДАТО.