Идеята, че дивата природа се радва на щастлив и спокоен живот, докато светът беше блокиран, а хората - затворени по домовете си, бързо се изпари. Оказва се, че бракониерите в Европа са се възползвали от възможността по-малко хора да ги видят и докладват.
На особен риск са изложени грабливите птици и критично застрашената есетра по Дунава.
Затварянето на хората по домовете им действително се оказа благодат за някои диви животни. Елени и рисове, например, се появиха в иначе оживени градове и полюбопитстваха с интерес какво се крие по тези нови за тях места.
Не толкова благоприятна е изолацията за грабливите птици обаче. С по-малко потенциални свидетели наоколо, бракониерите виждат зелена светлина да ги ловят и тровят животни.
В Европейския съюз всички хищни птици са защитени. Затова, с няколко малки изключения, е незаконно убиването им или нарушаването на гнездата - разваляне на самото гнездо или взимане на яйца. Но забраните не пречат на хората да останат заплаха за тяхното оцеляване.
В Англия, например, по изчисления на експертите, трябва да има около 300 двойки птици от вида полски блатар, но има само около 10-15. Причината за това е незаконното преследване и убиване, обяснява Марк Томас от британското дружество за защита на птиците.
Много от присъдите срещу бракониери са за преследване на грабливи птици с цел спортна стрелба. Това се отнася и за фазани, диви кокошки, гълъби и зайци, които се ловуват освен за храна, и за спорт или отглеждане. Колекционерите на яйца също са заплаха за популациите на Острова.
Откакто градовете бяха затворени, сигналите за незаконен улов и преследване там са скочили от няколко на седмица до няколко на ден. Защитниците на видовете имат толкова много работа, колкото не са имали през последните 20 години, обяснява експертът Марк Томас.
Увеличили са се незаконните убийства и на грабливи птици в Унгария и Словакия.
От международната природозащитна организация Birdlife в Унгария съобщават, че 77 животни - включително от вида белоопашат елен и царски орел - са открити отровени между януари и април тази година. Това е два пъти повече от средното за последните четири години.
"Трудно е да се каже защо има увеличение. Може би хората смятат, че полицията е твърде заета, за да се справи с престъпността срещу дивата природа в този момент", коментира природозащитникът Мартън Арвей.
В Обединеното кралство тази криминална вълна срещу дивата природа вероятно ще предизвика дългогодишен дебат за убийствата на грабливи птици. Много природозащитници там искат по-високи глоби и ефективни присъди за преследването на тези видове. Някои призовават и за лицензиране на местата, предназначени за спортна стрелба и дори пълна забрана на някои нейни форми.
Организациите, които представляват занимаващите се спортна стрелба обаче, казват, че са се превърнали в изкупителна жертва в този спор. Британската асоциация Moorland например докладва, че има нулева толерантност към преследването на грабливи птици и че земите, които управляват, стават дом и помагат на много редки птици.
Организациите за опазване на птиците в континентална Европа все по-често използват кучета за борба с престъпността срещу дивата природа. Те надушват мъртвите животни и реагират на токсини като карбофуран - отрова, използвана обикновено срещу насекоми и гризачи, но в случая за убиване на диви животни. Това помага да се завеждат дела срещу бракониерите.
В Словакия вече опитът показва, че стрелбата и отравянията на животни са паднали драстично, след като полицията там започва да използва кучета.
В Унгария работещи се оказват пък проектите на Европейския съюз - Helicon и Pannon Eagle, които имат за цел да повишат осведомеността на ловците относно значението на грабливите птици. По тези проекти се проучват и начините да се поощри законният лов. Работи се в тясно сътрудничество с ловните асоциации за увеличаване местообитанията на дивечовите видове и тяхното размножаване.
Но не само птиците са обект на незаконен улов през последните месеци. В Румъния, България и Украйна се наблюдава скок в незаконния риболов.
Есетровите риби съществуват в тези води от времето, когато по Земята са бродили динозаври, но сега са сред най-застрашените речни видове. Черен хайвер от Дунав отдавна се продава легално в цяла Европа, но заради изграждането на язовири и прекомерният риболов популацията им е намаляла драстично - под 1% от обичайните стойности. Така всички видове есетра се налага да бъдат защитени.
Но се наблюдава и допълнително увеличение на незаконния улов на риба по време на карантината, докладва WWF. Това според експертите се дължи на факта, че заради COVID-19 много хора са загубили работата си и се обръщат към незаконния риболов. Есетровите риби се продават скъпо, а хайверът им е деликатес. Заради преустановяването на туризма, тези продукти минават бързо на черния пазар.
Сега от WWF в рамките на европейски проект (EU Life project on Danube sturgeon) зарибяват Дунав с малки рибки. Това изисква и засилване на контрола срещу незаконния риболов. Според защитниците на животните това може би ще се случи след пълното отваряне на всички браншове.
А междувременно съдбата на грабливите птици засега е "в лапите" на четириногите помощници в борбата с бракониерството. Техните стопани се надяват да имат все по-малко работа много скоро.