LG G4: стремеж да очарова?

Когато LG представи G3 миналия май, фирмата възвести нова ера на смартфони, толкова мощни и естетически привлекателни, че да се конкурират с Apple и най-добрите модели на Samsung, като същевременно ги бият по цена.

Тази успешна комбинация се реализира добре в оправдани продажби, предизвиквайки ръст от 25% в годишните доставки на смартфони от LG и капитализирайки силните основи, положени от G2 като качество на дисплея и отлична камера.

Една година по-късно, корейската компания представи най-новия си флагман - G4, точно навреме за лятото, специално изтъквайки фотографските му възможности и необичайното ново покритие на корпуса. Но дали LG са направили достатъчно, за да отговорят на високите стандарти и очаквания, зададени от неговите предшественици?

Дизайн и екран

G4, както LG охотно изтъкват, "предлага ценността на сложен дизайн, изпълнен с истинско занаятчийско умение" чрез оттеглянето си от традиционните материали за смартфони. За съжаление, този иновативен нов материал е шест нюанса на оцветена с растителни бои телешка кожа от висок клас.

Кожата и смартфоните не са често срещана комбинация, като Motorola Moto X е единственият друг масов модел с истинско кожено покритие. LG очевидно държат да изтъкват коженото покритие като луксозна отличителна черта, както и германските първокласни конци за шевовете и порите от 0.001 микрометъра. Но материалът изглежда донякъде тънък и зърнист при докосване и оставя впечатлението за потенциал за лесно одраскване и зацапване.

За тези, които не харесват кожата, G4 също така се предлага и в не толкова скъпо поликарбонатно покритие. Съдържащият 5% керамика корпус е с шарки в ромбовидна форма, което означава, че той стои по-комфортно в ръката от полирания G3 и е не толкова податлив на изплъзване от дланта.

Самият телефон е леко извит, за да стои по-естествено в ръката на притежателя си и до лицето, когато говорите по него, макар че извивката е много по-деликатна от наскоро представения G Flex 2. Лекият дъговиден дизайн, както го нарича компанията, теоретично означава, че телефонът е до 20% по-издръжлив, ако бъде изпуснат с екрана надолу върху твърда повърхност. Предният панел може и да е по-устойчив, но задният успя да получи доста сериозни драскотини за няколко седмици тестове. Като цяло това не е особено скъп или луксозен материал, и той донякъде разочарова.

LG Knock Code, който е достъпен от няколко години, ви позволява да "събудите" телефона, докато той стои на повърхност, като леко почукате по екрана, което ви отървава от нуждата да натискате бутона за включване на гърба. Чувствителността обаче е леко небалансирана - функцията сработва примерно в шест от десет опита; все пак това остава хитра стъпка, заобикаляща лекото неудобство от разположението на бутона за включване.

G4 включва 5.5-инчов дисплей, със същите размери като iPhone 6 Plus, което го поставя стабилно в категорията на фаблетите. Quad HD резолюцията (2560 x 1440 пиксела) остава същата като в G3, но цветовете са по-дълбоки и остротата е по-голяма, заради новия Quantam IPS LCD. Текстът е забележимо по-рязък, цялостната яркост и интензивност на цветовете вероятно ще са донякъде прекалени за някои потребители, които може да предпочетат по-омекотените тонове на HTC или Samsung.

Живот на батерията, обхват и батерия

G4 е запазил това, което Galaxy S6 прие да изостави - microSD слот и сменяема батерия. Това е важно за много потребители, и LG са в добра позиция да се възползват от гнева им заради решението на Samsung да преконфигурират телефоните си, лишавайки ги от опции за персонализация и правейки ги по-подобни на еднотипната система на Apple.

Животът на батерията като цяло не е респектиращ. Средна употреба в рамките на деня (WhatsApp, есемеси, имейли, гледане на малко видео, леко браузване в уеб) като цяло я изцеди докрай за около девет часа. Този резултат е приблизително сравним с Galaxy S6, но като пазарни лидери и двете компании би трябвало да предлагат малко повече. Екранът е основен фактор в случая - данните показват, че той хаби около 25% от батерията - което е жалко, тъй като той изглежда наистина отлично.

Шестядреният процесор Qualcomm Snapdragon 808 би трябвало да удължава живота на батерията с допълнителни 20% в сравнение с G3, и въпреки че е пъргав, той далеч не е толкова мощен като чипа в Galaxy S6. Той леко се бави при превключване между приложенията, а стартирането на някои функции отнема доста време.

Качеството на звука при разговори обаче е отлично, а блокиращият странични шумове микрофон работи добре при разговор в шумна среда. Обхватът е отличен, не се сблъскахме с никакви проблеми с връзката.

Софтуер и функции

Използващ Android 5.1 с добавен интерфейс LG Optimus UX 4.0 UI, G4 изглежда по-изчистен и гладък от G3, навигацията в който на моменти беше тромава.

Интерфейсът и иконите му са безспорно ярки, и няма да допаднат на всеки, както и засилената яркост. Простият дизайн обаче му придава изчистен и фокусиран вид, с доста малко ненужни приложения, които да разсейват. Налице е обичайната серия от предварително инсталирани приложения на Google - включително Gmail, YouTube и Hangouts, както и стандартни функции на LG като Backup и Health.

Новата функция LG Smart Bulletin обединява нотификациите от най-използваните приложения в една страница, а Event Pocket се синхронизира с Facebook и календара, за да слее на едно място поканите и събитията, което е удобно. Smart Notice персонализира нотификациите на база лични навици и стил на употреба, а еквивалентът в G4 на Siri или Cortana е леко не така екзотично нареченото приложение Voice Care, което позволява да отговаряте на обаждания и да изключвате аларми с глас. Това са все относително стандартни функции, които работят достатъчно добре, но не са твърде вълнуващи. Едно конкретно предимство, което операционната система има пред iOS обаче, е Dual Window, което ви позволява да работите едновременно с две приложения.

Камерата

G4 изпъква с 16-мегапикселовата си задна камера, с 3MP по-мощна от тази в G3, а фронталната камера е 8MP (колкото основната камера в iPhone 6 Plus!) с бленда f/2.0. Предвидени са разнообразни настройки, които да променяте, за да постигнете перфектни кадри (те са достъпни с опцията Manual), или Auto и Simple режими за не толкова технически ориентираните потребители. Освен ако имате реален интерес към професионална фотография чрез смартфон, надали някога ще използвате всички достъпни опции в достатъчна степен, за да усетите реалния им потенциал, но е добре да знаете, че те са налице.

Камерата на G4 се справя осезаемо по-добре при ниска осветеност от тази на G3, заради блендата си от f/1.8, а дори под пряка слънчева светлина снимките са невероятно детайлни, макар и с леко пренаситени цветове.

Стартирането на камерата с двойно натискане на бутона за намаляване на звука на задния панел е относително бавно, а дори изборът на иконата на камера на главния екран отнема повече време за стартирането й, отколкото би трябвало.

Равносметката

LG G4 е отличен телефон, който страда от решението на компанията да експериментира с естетически материали, вместо да се фокусира върху самото устройство. Камерата, която беше сред най-силните страни на G3, остава изключителна, дисплеят е прекрасен, интерфейсът е много удобен за употреба. Но животът на батерията е доста разочароващ, а коженият заден панел е, честно казано, ужасен; поликарбонатната опция също не изглежда подобаващо за модел от висок клас.

Подобно на HTC One M9, това е силен и функционален Android телефон, който предлага по-голямо ниво на персонализация чрез microSD и сменяема батерия, което ще допадне на мнозина. Но когато залозите са толкова високи и конкуренцията е толкова ожесточена, LG би трябвало да се стараят повече.

#1 telemobika 05.06.2015 в 08:32:45

Интересно дали този модел ще помогне на LG за новпазарен дял. Спред тази класация http://mobilni-tehnologii.blogspot.com/2015/05/samsung-1-2015.html са на четвърто място, дори след Huawei

Новините

Най-четените