Японското чудо на аудиоплейърите

Музикалният свят все повече се движи към стрийминг услугите и слушане директно през YouTube, но добрият музикален плейър на компютъра ви няма как да излезе от мода.

Претенциозните на тази тема аудиофили са наясно с редица такива програми, които често не са известни на широката публика, но предлагат предимства в качеството на звука и доста повече опции от масово използваните плейъри.

Сред най-добрите "ъндърграунд" предложения е Bug head Emperor, безплатен аудиоплейър за Windows, разработван от японеца Хироюки Йокота.

Bug head е с неугледен външен вид, не е от най-лесните за ползване и натоварва компютъра неочаквано много, но в замяна предлага впечатляващо подобрение в звученето на слушаната от вас музика.

Работи с всякакви аудио формати като WAV, FLAC, M4A, AAC, ALAC, OGG, APE, OPUS, WMA, WV, DSD и естествено, с MP3, като поддържа от 44.1 до цели 192 килохерца честота на семплиране при 16, 24 и 32 бита дълбочина на звука.

Bug head може да бъде свален от сайта на Хироюки Йокота, а още щом го инсталирате и пуснете, той ще поиска от вас да изберете аудио драйвера си и да направите някои основни настройки.

Да, това е софтуер, който не просто позволява да си поиграете с конфигурацията му, но и който изисква немалко количество процесорна мощ и RAM памет. Той като нищо може да глътне 1.5 GB от паметта и с готовност да се възползва от възможностите на четириядрен процесор.

Тежестта му идва от това, че плейърът предлага няколко различни алгоритъма за обработване на звука, които удобно са представени в различни цветове.

С всеки следващ алгоритъм звукът става все по-качествен, а изискванията към компютъра - все по-големи.

Ентусиастите имат голямо поле за действие да си играят с опциите и да видят колко може да понесе компютърът им. Възможно е да се правят и по-детайлни настройки, които сериозно да променят звученето на дадена песен. Ако прекалите, пуснатият файл прекъсва и излиза съобщение, че конфигурацията ви не може да поеме натоварването.

Колкото и да са обширни възможностите за настройка, хубавото е, че въобще не е нужно да се занимавате с тях, за да се насладите на плейъра.

Достатъчно е да го включите на предварително зададената конфигурация и да заредите каквато и да е музика, за да усетите мигновено ефекта от него. Дори да не сте специалист, и дори да притежавате най-обикновени компютърни тонколони, лесно ще чуете разлика между Bug head Emperor и стандартно ползваните плейъри като Winamp или Windows Media Player.

Звукът е по-чист, по-отчетлив, богат и масивен, а отделните инструменти се чуват много по-ясно.

Освен това Bug head върви и на по-слаби компютри, макар там работата с него да е по-бавна (така или иначе, пускането на всяка песен отнема поне няколко секунди). Тъй като програмата съществува от няколко години, вече си е спечелила доста привърженици, а в специализирани форуми могат да се прочетат десетки страници, посветени на нея и на забележителните й възможности.

Единственото нещо, с което наистина трябва да се справите при този плейър, е особеният интерфейс.

Заради него Bug head Emperor лесно може да бъде зачеркнат като тежък, грозен и трудно функциониращ, но ако послушате музика на него, после трудно ще се върнете към някой от по-базовите плейъри.

Просто техният звук ще ви се струва твърде мътен и некачествен.

Новините

Най-четените