Филмите и сериалите, базирани на рошавата гениалност на Нийл Геймън

Лицата на някои хора крещят "творец". Такова е лицето на Нийл Геймън.

Замечтаният поглед ти дава ясно да разбереш, че си имаш работа с писател. Брадата, която понякога покрива лицето му, потвърждава, че това е човек, който повече живее в световете, които сам създава, отколкото в реалния.

Рошава прошарена коса покрива като корона главата, дала живот на редица запомнящи се персонажи.

Макар да започва да пише в края на ’80-те, името на Геймън едва сега започва да завладява масовата публика и причината за това не са литературата и комиксите, а киното и телевизията.

Нийл Геймън е поредният писател, който ще бъде понесен на крилете на славата благодарение на филмовите и телевизионни адаптации на своите творби.

Видяхме какво направи сериала на HBO “Игра на тронове” с Джордж Мартин. Преди това интересът към Средната земя на Дж.Р.Р. Толкин завладя нови поколения след като режисьорът Питър Джаксън адаптира за голям екран първо „Властелинът на пръстените”, а след това и „Хобит”.

Екранизациите на книгите за Хари Потър се превърнаха в световен феномен, а тези по романите на Дан Браун увеличиха още повече продажбите на книжните си оригинали.

В случая с Геймън, той едва сега започва да трупа истинска инерция.

Да подариш богове на Америка

Сериалът „Американски богове” на американската кабелна мрежа Starz е базиран върху може би най-популярният роман на автора, който носи същото заглавие.

Сериалът разказва за бившия затворник Шадоу Муун, чиито надежди за нормален живот след мрака на килията биват попарени от сблъсъка с реалността. В момента, в който Шадоу се нуждае от нова посока, от причина да живее, уж случайно съдбата го сблъсква с мистериозния господин Уензди. Шадоу започва да работи за него без да подозира, че така е станал част от конфликт с наистина божествени пропорции.

Чрез романа си Геймън „подари” една богата митология на Северна Америка и най-вече на самите САЩ.

Историята е базирана върху една простичка идея – мигрантите, които са пристигали в Новата земя от всички краища на света, са пренесли там и своите богове.

Днес тези богове живеят сред нас като обикновени хора, защото вярата в тях е отслабвала година след година, а американците сега предпочитат да почитат телевизорите, смарфоните и компютрите си.

Книгата „Американски богове”, която преплита в себе си няколко митологии, фентъзи и пътепис, се оказа идеална за филмиране. Първият сезон на сериала на Starz е приет изключително топло и от критици, и от зрители, като още след втория си епизод „Американски богове” беше подновен за втори сезон.

Много зрители (и потенциални читатели) вероятно чуха за Геймън едва сега, макар и преди негови произведения да са били екранизирани.

Игралният филм „Звезден прах” и анимационният „Коралайн” са по-популярните примери.

„Звезден прах” комбинира романтика, приключение и фентъзи в едно, но по-важното е, че събра Робърт Де Ниро, Мишел Пфайфър и Питър О’ Туул на един екран. Базиран е на книга на Геймън от 1999 г. и разказва за младия Тристан, който иска да подари паднала звезда на своята любима. Оказва се обаче, че звездата всъщност е живо момиче. Кой да предположи?

И докато този филм не се превърна в абсолютен фаворит на критици и публика, стоп-моушън анимацията „Коралайн” стори това.

Едноименната детска новела от Геймън е докарала на автора наградите „Хюго” и „Небюла”, но филмът, създаден от режисьора на „Кошмар преди Коледа” Хенри Селик, му печели още повече (по)читатели.


Това обаче така и не задвижва машината на Холивуд, която лакомо потраква всеки път, когато надуши книги с потенциал да изкарат пари на голям екран. Премиерата на „Звезден прах” е през 2007 г., а „Коралайн” излиза на екран през 2009 г. Това обаче не води до някаква лавина от екранизации по творбите на писателя.

Възможно е с „Американски богове” това да се промени.

Бъдещето

Тази година излезе и „Как да говориш с момичета на партита” - филм, базиран на едноименен кратък разказ от Геймън. Можете да си представите обаче как 18 страници се разтягат във филм, който е дълъг над час и половина. Оценките за филма не са добри, което обаче едва ли ще се отрази на другите проекти по произведения на Геймън.

Едно е сигурно – ще гледаме още един сериал по негов роман и определено сме развълнувани от това. Става дума за екранизацията по „Добри поличби” – книгата, на която Геймън е съавтор с великия Сър Тери Пратчет.

Дейвид Тенънт (Dr. Who, Jessica Jones) и Майкъл Шийн (Masters of Sex, Twilight) играят ролите на демон и ангел, които решават, че трябва да предотвратят Апокалипсиса. За целта решават да наблюдават момчето, което ще се превърне в Антихриста. Оказва се обаче, че са объркали детето…

Проектът e на Amazon и ще можем да гледаме шестте епизода в Amazon Prime, но за съжаление това ще стане най-рано догодина.


Така че на телевизионния фронт творбите на Нийл Геймън се представят повече от добре. Филмите по негови книги са тези, които се сблъскват с пречки по пътя си към екран.

В застой е проектът за филм по детската му новела „Книга за гробищата”. Режисьорът на „Коралайн” Хенри Селик трябваше да изпрати и нея на киноекраните, но впоследствие беше заменен от Рон Хауърд.

В момента Хауърд довършва самостоятелният филм за Хан Соло, а бъдещето на екранизацията на „Книга за гробищата” е неясно.

Много повече обаче ни боли за „Sandman” – мрачният комикс, с който Геймън пробива в индустрията още през 1989 г. и който и до ден днешен се счита за може би най-успешната му творба. Опитите комиксът да бъде филмиран датират още от края на ’90-те години, но до ден днешен нямат успех.

„Sandman” разказва за богът Dream, който е отвлечен при окултен ритуал и години наред е държан като затворник. Когато успява да избяга, той отмъщава на похитителите си и започва да гради отново своето кралство.

Голямата надежда за филм по историята се появи към края на 2013 г.

Джоузеф Гордън-Левит трябваше да е в главната роля на лентата, която имаше потенциала да е нещо напълно различно от еднообразните заглавия, които Marvel Studios пускат по кината всяка година.

След смяната на няколко сценаристи, Гордън-Левит напусна проекта. Същото направи и последният от сценаристите, според когото комиксът е по-подходящ за сериал на HBO. Нещо, което също не бихме отказали.

За финал оставихме нещо по-добре познато – сериалът „Луцифер” е базиран на герой, създаден от Геймън за комикса „Sandman”.

Третият сезон в момента върви по FOX, което е поредното доказателство за това, че телевизията обича Нийл Геймън.

Само да можеше и с киното да е така.

#1 Дракон с кисело зеле 10.11.2017 в 17:56:23

Ъъъъ... "Neverwhere": http://www.imdb.com/title/tt0115288/ От преди повече от двайсет години. Много яко нещо. Да го бяхте споменали... И, егати, едва сега започвал да трупа инерция, а ми давате за пример "Звезден прах" от преди десет години. Освен това, бтв, той е сценарист на "Беоулф" на Робърт Земекис. Предвид факта, че е свършил убийствена работа, пък и самият филм е доста як, може би щеше да е хубаво това да бъде отбелязано.

Новините

Най-четените