В началото на 20-ти век Джон Рокфелер е най-богатият човек на света. Тогава той е на 25, а когато е бил на 16, мечтата му е да спечели поне 100 хиляди долара. Случката е малко стара, но парите са цел номер едно на 90 процента от хората, а за придобиването им те нерядко се уповават на магически ритуали.
През Ренесанса богатите са благородниците, след това идва времето на великите банкери, Ротшилд и големите капиталисти като Рокфелер. Новите богаташи са Гейтс и Цукърбърг, които изглеждат на светлинни години от предшествениците си.
През последните месеци особено актуална е модата на биткойните, дигиталната валута, която тези дни достига невероятни рекорди, създавайки първите крипто-милиардери.
Това са близнаците Камерън и Тайлър Уинкълвос. 36-годишни, бивши шампиони по кану, известни най-вече заради съдебния си спор с Цукърбърг, от който излизат победители. По случая е направен даже филм - The social network.
Идеята за Facebook
Историята е следната: близнаците са студенти в Харвард и между лекциите и тренировките по гребане получават гениална идея. Да създадат социална мрежа на университета, която да кръстят Harvard connection. За реализацията на проекта се обръщат към Марк Цукърбърг, който скоро след това открива Facebook.
Именно около този факт са изписани реки от мастило - ако беше останал в ръцете на Уинкълвос, сайтът едва ли щеше да прескочи университетското ниво. Това обаче няма как да се докаже, но не звучи нелогично.
В крайна сметка двамата близнаци от Саутхемптън през 2008 година завеждат дело срещу Цукърбърг. Искат 600 милиона долара, но получават само 65.
Парите, получени от Цукърбърг
През 2013 година Уинкълволс инвестират 11 милиона от получените 65 в биткойни. През онази година една монета се равнява на 100 долара.
През миналата седмица биткойна достигна 11 395 долара, своеобразна кулминация в растежа си, започнал преди година и ускорил се драматично през последните дни. Всичко това се случва въпреки предупрежденията за заплахи за финансовата стабилност и рискове за криминално използване.
Огромният ръст на дигиталната валута направи милионери много от първите й фенове, но се счита, че Уинкълволс са първите публични фигури, превърнали се в милиардери. Ако, разбира се, не са продали акциите си. Преди две години Камерън Уинкълволс казва "Ние никога не сме продавали биткойни, нашите цели са дългосрочни".
По-добри от златото
Според брат му Тайлър Уинкълволс биткойните са по-добрата версия на златото.
Сред другите вероятни биткойн милиардери е мистериозният откривател на валутата, известен под псевдонима Сатоши Накамото.
Биткойните не са подкрепяни от нито една централна банка, но се поддържат от мрежата от техни потребители. Според някои финансови анализатори обаче има вероятност от извършване на измами с дигиталната валута. От Федералния резерв на САЩ предупредиха, че може да се появи риск за финансовата стабилност.
Има ли рискове?
"Докато тези дигитални валути не са източник на риск в настоящия си ранг от ползватели, ако те станат още по-широко разпространени те ще се превърнат във фактор за финансовата стабилност" - казва управителя Рандал Куарлс.
От неделя бит-койните се котират и на фондовата борса Chicago Board Options Exchange. Вчера фючърсите с падежна дата 17 януари 2018-та вече са достигнали котировка 17 750 долара.
Всъщност фючърсите са измислени в Холандия, по време на известната треска за лалета, по чийто сюжет бе създаден едноименния филм Алисия Викандер.