Кратка история на войната в Сирия

Надали има човек, който да не знае за ужаса на войната в Сирия и бежанската криза. 4-те милиона избягали сирийски граждани са пряко потърпевши от конфликта, който с основания може да се нарече най-опустошителната гражданска война в днешно време. 250 000 жертви за четири години и все по-катастрофални поражения в бъдеще, но зад всичко това стоят исторически събития, които до голяма степен са неизвестни.

Гражданската война в Сирия е изключително сложен въпрос, който не започва със сблъсъците между режима на Башар ал-Асад и опозицията през 2011 г. Корените на проблема са проследими през последните няколко десетилетия - и в цялата политика в региона на Близкия изток.

1923-1946: Френски империализъм и семената на сектантството

Границите на Сирия са начертани основно от френските колониалисти, принудително събрали в рамките на една държава разпокъсани и различни етнически и религиозни групи. След края на Първата световна война Османската империя се разпада, а Франция се възползва, за да установи контрол над териториите, където днес се намират Сирия и Ливан, с разнородно население.

За разлика от други държави в орбитата на Париж и на западните държави като цяло, населението на Сирия така и не преодолява различията. Етническата и религиозната вражда е в основата на конфликта, който виждаме днес. Водещата роля има малобройната и самозатворена група на алауитите, определяни като клон на шиитския ислям, но същевременно изповядващи собствени вярвания и обичаи.

Дълго преследвани като еретици от мнозинството сунити, алауитите стават съюзници на колонизаторите от Париж.

Те първи влизат в състава на новосъздадената сирийска армия, чиято цел е да защитава френската власт в Дамаск. Това не е новост - европейските колонизатори като цяло предпочитат да разчитат на малки, но сплотени групи, за да се задържат на власт - като им предоставят постове и облаги. Така алауитите се чувстват сигурни, че не са заплашени от гонения и дори физическо унищожение.

В крайна сметка французите си заминават, но границите остават. През 1963 г. е извършен военен преврат, който инсталира правителство на алаутите. Когато Хафез ал-Асад, бащата на настоящия лидер Башар ал-Асад, идва на власт през 1970 г., буквално всички водещи политически фигури в страната са алаути, разказва Глен Робинсън.

Това създава опасна политическа ситуация, която продължава и днес - алауитите удържат сектантското си управление, тъй като това е най-добрата защита, която имат в позицията на отритнато малцинство (12 на сто от населението на Сирия преди войната).

Сунитското мнозинство е лишено от съществена политическа тежест и това положение не им харесва. Ясно е, че е въпрос на време да настъпи промяна

1982: Касапницата в Хама

Неточно е да смятаме, че сирийската гражданска война започва от нищото през 2011 г. Според Робинсън е по-добре да се говори за подновяване на „първия рунд". Той започва през 1976 г. и приключва шест години по-късно с шокиращо и брутално клане в град Хама.

Поводът е, че Хафез ал-Асад се намесва в гражданската война в Ливан и изпраща там сирийски военни на страната на местните християнски групи, които се сражават с мюсюлмани. За сирийските сунити и организации като Мюсюлманско братство това е ясен знак, че режимът в Дамаск трябва да бъде свален. Възползвайки се от ангажираността на армията в Ливан, те започват гражданска война.

За да победят вътрешните врагове, силите на алаутите привличат християнското малцинство и се опитват да всеят раздор сред лидерите на сунитите. В крайна сметка Дамаск слага точката по безмилостен начин - армията почти изравнява със земята град Хама, основната крепост на бунтовниците - сунити. Загиват и стотици невинни граждани, а режимът явно решава, че единственият начин за потушаване на недоволството е бруталната употреба на сила.

Същото упорство приложи и Башар ал-Асад, но изводът от кланетата е съвсем друг - истинският проблем на Сирия е авторитаризмът, сбърканият властови модел без баланс, а окупиран само от една малцинствена общност, и търканията между различните групи в обществото.

Това са и причините за конфликта от 2011 г., започнал с протести за демокрация.

Март 2011: Първа кръв - протестите в Дераа

След Тунис и Египет, „Арабската пролет" достига Сирия. Исканията за мирен демократичен преход отиват на вятъра. На 18 март сирийските сили за сигурност стрелят по протестиращи, убити са четирима от тях. Режимът е решил да потуши вълненията със сила, но събитията в Дераа катализират недоволството в цялата страна. Днес те се приемат за начало на революцията. В страната избухват масови протести, но Дамаск продължава да действа както знае.

Стратегията е изпълнена - мирните демонстрации се превръщат във война

„До голяма степен това беше нарочно, стратегическо решение, което взе Дамаск - да милитаризира конфликта. Режимът е бил наясно, че няма шанс да оцелее в политическа битка, където броят на хората има значение, докато едва 1/3 от населението е на негова страна", коментира Робинсън.

Юли 2011: Създава се Свободната сирийска армия

Протестиращите неизбежно хващат оръжието. Свободната сирийска армия е първата голяма бунтовническа организация - и все още е. Тя функционира като шапка на няколко различни въоръжени групи, сред които има и дезертьори от армията на Асад, основно сунити. Докато ССА успява да превземе няколко военни бази и се превръща в конвенционална бойна сила, силата и динамиката на протестите отслабва. От 2012 г. вече се говори за гражданска война, но междувременно се случва нещо важно.

Август 2011: Група от Ирак влиза в Сирия, бъдещата „Ислямска държава"

Терористичната групировка Ал-Кайда започва да възстановява влиянието си в Ирак, а конфликтът в Сирия - до момента нямащ общо с религията - е предоставя чудесна възможност. Там е изпратен вторият по ранг в йерархията Абу Мухаммад ал-Джулани. Задачата му е за създаде сирийски клон на екстремистите и той успява - Джабхат ан-Нусра, бъдещият Фронт „Нусра" - най-успешното и агресивно крило на бунтовниците в битката с Асад.

Януари 2012: Създаването на Джабхат ан-Нусра

Екстремистите - сунити, които се включват във войната, са подпомогнати от самия Асад. Между март и октомври 2011 г., заради амнистия затворите напускат сериозен брой радикално настроени сунити, които ще променят характера на войната. Така Асад се надява да всее раздор в средите на опозицията, която е доста разнородна - от светски и прогресивни настроени кръгове до радикални мюсюлмани. Заради последните Асад смята, че опозицията няма да получи международна помощ.

Много от въпросните затворници се присъединяват именно към фронта „Нусра", а САЩ го определя като терористична организация. Тактиката на Дамаск сработва и след време организацията се разпада отвътре - едните остават на команда от Ал Кайда, а другите формират „Ислямска държава".

Август 2012: Жестокостите се засилват

Броят на загиналите расте стремглаво - към онзи момент 9000, а армията извършва многобройни нападения срещу цивилни, включително със самолети, пускащи барели с експлозиви. Асад смята, че терорът ще му донесе успех, но опозицията не се пречупва.

Лято - зима 2012: „Хизбулла" влиза в Сирия

Режимът губи по-голямата част от контрола върху страната, анализатори очакват скорошна победа за опозицията. Тогава се намесва Иран, традиционен съюзник на Дамаск. Двете държави са в топли отношения от 80-те години на миналия век, а Сирия е ключов фактор от регионалната стратегия на Техеран - като транзитна страна за доставки на оръжия за „Хизбулла" в Ливан и „Хамас" в Газа.

Кризата в Сирия е заплаха за изпадналия в международна изолация Иран, затова Иран изпраща „Хизбулла" да подкрепи Асад. По-късно американски разузнавателни доклади показаха, че по онова време иранските сили за сигурност действително са се страхували от падане на режима в Дамаск. В крайна сметка „Хизбулла" се оказва решаващ фактор за няколко ключови победи на режима, но не може да се твърди, че е спасила главата на Асад.

Март 2013: Арабската лига въоръжава бунтовниците

Свободната сирийска армия също получава външна помощ - богатите на петрол монархии от Персийския залив, основно от Саудитска Арабия - най-влиятелната от тях. Те водят нещо като Студена война с Иран, затова падането на Асад е добре дошло. Започва въоръжаване на сирийската опозиция, което през март 2013 г. е официализирано с решение на Арабската лига. Същата година само Катар предоставя 3 милиарда долара на бунтовниците.

Арабските държави обаче нямат единно мнение коя точно фракция от опозицията да снабдят с оръжие.

Страховете, че оръжията могат да попаднат в неправилни ръце са основателни. В крайна сметка неразбирателството само вреди на опозицията, тъй като я фрагментира и разделя. Настъпват вътрешни боричкания за влияние и пари.

Печелят екстремистите. Катар финансира основно фронта „Нусра", с което сирийският клон на Ал Кайда укрепва значително - това също е добре дошло и за бъдещата ИДИЛ. В същото време САЩ и западните правителства не са убедени, че свалянето на Асад ще доведе до по-добро управление на Сирия.

Април 2013: „Ислямска държава" се ражда

Сирийският клон на „Ал Кайда" се разпада, но това не вещае нищо добро. Джихадистите се отделят и започват да се разпореждат в част от спечелените територии от Сирия. Лидерът на ИДИЛ Абу Бакр ал Багдади обявява, че фронтът „Нусра" остава на подчинение на „Ал Кайда" в Ирак, а оставалите бойци образуват като нова организация, която ще създаде халифат в Ирак и Сирия. ИДИЛ ще се превърне в самостоятелен играч в сирийската война, въпреки несъгласието на „Ал Кайда".

Враждата между двете екстремистки организации радикализира опозицията, а Асад отново смята, че това е добре дошло за него. ИДИЛ не воюва с армията, а по-скоро с други опозиционни групи и относително свободни територии, където налага чудовищната си идеология. Целта им не е да свалят Асад, а да се разраснат.

Август 2013: Химически оръжия

Междувременно режимът извършва шокиращи нападения с химически оръжия срещу цивилни. Крайните квартали на Дамаск са обгазени със зарин. Загиват над 1400 души. Вниманието на света е приковано към ужасите в Сирия, а някои се питат основателно какво ще се случи, ако оръжията за масово поразяване попаднат в ръцете на ИДИЛ или „Ал Кайда".

Това е повратната точка, след която следва намесата на Запада.

Барак Обама прави изявление - червената линия е престъпена и в Сирия се извършват престъпления срещу човечеството. Белият дом чертае планове за въздушни нападения срещу Асад, но това не се случва, а и не е приемливо за политическите кръгове в САЩ. С посредничеството на Русия обаче, която е твърд поддръжник на Дамаск, Асад обещава да предаде химическия и биологическия си арсенал на международни експерти, които да ги неутрализират. Така заплахите на САЩ не се изпълняват, а Москва се хвали с историческата договорка.

Умерената опозиция обаче губи надежда, че американците наистина ще им помогнат. Асад остава на власт.

Септември 2014: Американска въздушна кампания срещу ИДИЛ

През юни миналата година джихадистите завземат територии в Северен Ирак, както и Мосул, втория по население град в страната. През август ИДИЛ нападат живеещите там кюрди - Иракски Кюрдастан, които са близък партньор на САЩ. Това, както и показните видео - екзекуции на американски журналисти, принуждава Обама да вземе ответни мерки. Той обещава да унищожи ИДИЛ. Как? С удари по въздуха.

Проблемът е, че Вашингтон няма съюзници на терен в Сирия. Плановете такива да бъдат създадени - чрез обучение на бунтовници от американски военни - се провалят. Едва 54 сирийци са обучени, а половината от тях моментално са пленени още по време на фронта „Нусра".

Още по-големият проблем са различните мишени - ИДИЛ за САЩ и Асад за опозицията. В момента в редиците й границите между екстремистите и светски настроените либерали са размити.

Февруари - март 2015: Възходът на кюрдите и Армията на исляма

Това е период, в който и Асад, и ИДИЛ губят територии, съответно със 16 и 9.4 на сто. Джихадистите са спрени от кюрдите, повратът идва при удържаната обсада на град Кобане, подпомогната съществено от американските въздушни удари. Това е първото поражение за ИДИЛ, след което започва офанзива на кюрдите - в края на юни те бяха в полите на град Рака, т.нар. столица на ИДИЛ.

Асад пък загуби територии в непосредствена близост до традиционните земи на алауитите, затова се наложи да набира военнослужещи от техните среди. Причината - новосъздадената организация Джаиш ал-Фатах - Армия на исляма, която обединява останките от фронта „Нусра" с други бунтовнически групи.

Засега няма индикации за скорошно рухване нито на ИДИЛ, нито на режима в Дамаск, но ако това се случи, най-много ще спечели Джаиш ал-Фатах.

Юли 2015: Броят на сирийските бежанци надхвърля 4 милиона

Към момента равносметката от войната е 250 000 загинали, 11.6 милиона разселени - около половината население на страната, сред които и 4 милиона бежанци. Основната част от напусналите Сирия живеят в бежански лагери в Йордания, Ливан и Турция. С минимални шансове да се върнат обратно, сирийците търсят спасение в Европа през последната година и половина.

Пътуването до Стария континент е скъпо, опасно и често с фатален край - 3-годишният Айлан, изхвърлен мъртъв на турския бряг, се превърна в символ на несигурното спасение. Въпреки това сирийските семейства поемат рисковете, което е показателно за ужаса, от който искат да избягат.

#1 TheRock 18.09.2015 в 11:36:39

Излиза че Русия пак лъже и заблуждава света че ще се бори с ИДИЛ.

#2 Nikkor 18.09.2015 в 12:28:56

Абе Путин е виновен бе, не разбрахте ли? Няма да настъпи мир и ред в тоя свят, докато някой не го убие. Или я по-добре да избием всички руснаци. Мръсниците им с мръсници. Ама най ми харесват приказките за искащите демокрация.

#4 TheRock 18.09.2015 в 15:02:47

Русия винаги е била ретроградна империя. Оттам нищо добро не е тръгнало! Битката за наследството на Османската империя продължава и както винаги в центъра е Русия. Интересно защо бежанците не искат да бягат към Русия!!!

#5 cuckoofrombg 18.09.2015 в 15:19:05

ох обърках се четейки. тоя, оня, разделят е, бият се помежду си...трябва да направите графично изозбражение да е по-ясно

#6 Шамито 18.09.2015 в 15:33:40

Извратеност на демократичните ценности.Колкото етнически групи–толкова претенции.И тук е целта–контролирания хаос.Дали от САЩ или от Русия–няма значение.В САЩ също имаше проблем с етническите претенции–но те решиха кардинално този проблем.Сега го решават на друга територия.Русия да не остане по назад–и тя се намесва.Ами велики сили.Кога ли и България ще се изяви като такава и ще започне да предявява претенции.Ами като измисли ново оръжие за масово поразяване.Ценности се налагат на база военно превъзходство.Другото е бла–бла.

#7 TheRock 18.09.2015 в 16:00:18

Ако някой вярва че руснаците ще се бият срещу ИДИЛ е пълен наивник! Та там са хората на Рамзан Кадиров!

#8 TheRock 18.09.2015 в 16:05:06

http://img.gazeta.ru/files3/297/7760297/Syria2.jpg

#9 TheRock 18.09.2015 в 16:05:40

«Думали, что в Донбасс, а оказалось — в Сирию» http://www.gazeta.ru/politics/2015/09/16_a_7760297.shtml

#10 TheRock 18.09.2015 в 16:07:09

«Может начаться самая настоящая резня» Дипломат-арабист Александр Аксененок о том, что происходит в Сирии http://www.gazeta.ru/politics/2015/09/13_a_7754219.shtml

#11 TheRock 18.09.2015 в 16:08:08

«Я не хотел участвовать в боевых действиях на территории Украины» Майкопских контрактников, испугавшихся отправки на Украину, судят за дезертирство http://www.gazeta.ru/politics/2015/07/10_a_7633125.shtml

#12 mulder 18.09.2015 в 16:50:05

Много интересен коментар на СНН. Според американски експерти по националната сигурност, ако Башар бъде свален от власт, групировките на ИДИЛ и ал Нусра на Ал Кайда ще си поделят страната превръщайки я в още по-нестабилен, джихадистки регион. От тази гледна точка намесата на Русия е навременна и адекватна. По всичко изглежда че Русия и САЩ са на едно мнение по отношение на ИДИЛ, но след това фиаско в Украйна едва ли скоро ще си стиснат ръцете в ефир. Медийния цирк ще продължи докато задкулисно си разменят стратегии.

#13 TheRock 18.09.2015 в 16:52:00

Какво е “Европейският съюз”? Това е най-успешният мирен проект! 70 години без война на Стария континент. Не случайно Нобеловата награда за Мир бе присъдена нему. Какво е “Арабска пролет”? Изчистването на обвързаните с Москва арабски диктатори, които раздуваха цените на петрола за да клатят западните икономики. Механизмът е много добре изведен в есето на Йосиф Бродски за Ким Филби. Какви са днешните войни? Опит за реванш на мрачните сили, за изгубените пространства. Жалко е, както казва Ричард Капусчински, докато през Първата световна война на всеки 10 жертви се е падал 1 цивилен, то при съвременните войни съотношението е обърнато /на всеки 10 жертви, девет от тях са от цивилното население/!

#14 vanko 18.09.2015 в 18:19:21

"Това е най-успешният мирен проект! 70 години без война на Стария континент." Rockльо - скокльо, опитай пак!

#15 mima 18.09.2015 в 19:06:09

Тази статия изкарва американците супер некадърни - направо да ги ожалиш! Те са толкова глупави и така не им се получават нещата, че реално нямат никаква роля в конфликта...Дали?

#16 Georgi Marinov 18.09.2015 в 20:14:52

Нищо не видях в статията за най-основните фактори зад кризата: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e5/Syria-demography.png http://www.pecad.fas.usda.gov/highlights/2009/05/Syria/images/Syria_rain.jpg https://gailtheactuary.files.wordpress.com/2013/04/syria-oil-production-and-consumption.png https://quadriformisratio.files.wordpress.com/2013/07/ferdinand1.jpg

Новините

Най-четените