Онлайн сблъсъкът на века - вегани срещу вегани

Кариерата на Стела Рае до огромна степен се дължи на YouTube. На 19 години тя вече има хиляди последователи на канала си, който от няколко години използва, за да промотира веганството.

Но подходът й се променя драматично и сега целта й е да покаже на хората, че могат да са вегани и едновременно с това да живеят нормално.

По-ранната й работа обаче не привлича толкова симпатии.

Рае е сред десетките млади инфлуенсъри, които трупат последователи като показват какъв е животът им като вегани. Те споделят вегански рецепти из YouTube, Facebook и Instagram, препоръчват продукти, които не са тествани на животни, и споделят откъде са си купили хубава чанта от изкуствена кожа.

Както много от членовете на тази онлайн общност, Стела навлиза във веганството с религиозна отдаденост.

В ранните си тийнейджърски години тя се бори с хранително разстройство. Във веганството тя вижда морална справедливост и започва да го проповядва агресивно чрез социалните мрежи. Рае публикува клипове със заглавия като "Тъпотиите, които месоядните казват", в които обяснява, че "яйцата са кокоши месечен цикъл".

Тонът й се променя, когато започва онлайн тормоз, който идва от хората, за които най-малко се предполага, че ще я нагрубят.

Очаква се, че хора, които не са вегани, ще й казват "Наистина трябва да ядеш месо" например. Но по-голямата част от критиките идват от други вегани. Агресивните им коментари я карат изцяло да смени подхода си.

Преживяното от Рае е често срещано явление във веганските общности.

От създателите на съдържание в социалните платформи се очаква да са перфектни. А да си "перфектният веган" не означава само да не консумираш животински продукти. Има вегани, които не ядат продукти с глутен, с рафинирана захар, суровоядци, такива, които не ядат сготвена храна преди 4 следобед.

Малка, но доста гръмогласна е групата на джънк фууд веганите - те опитват веганските менюта на популярни вериги за хранене.

Има толкова много мнения кой е правилният начин да бъдеш веган, че набадките са неизбежни за всеки, който публикува снимки на храната си. Повечето вегани поставят в центъра на съществуването си това да обясняват колко е лошо да се ядат животни.

Но в процеса обидите на тема храна се превръщат в истинска тенденция сред веганската онлайн общност. Тази форма на критика може да бъде опасна, особено в случаи като този на Рае, която има хранително разстройство зад гърба си.

Самата тя също научава за веганството от YouTube като започва да следва една от първите веганки в платформата за видео споделяне.

В клиповете, които София започва да гледа, консумирането на месо се сравнява с убийство, изнасилване и мъчение. А когато авторите попаднат на звезди вегани, които не отговарят на разбиранията им, призовават за публичен линч.

В друга част от видеата се обсъжда дали дадена манекенка, за която се знае, че е веган, е твърде слаба и какъв точно хранителен режим следва, за да поддържа форма. Не са рядкост обиди като "ходеща закачалка за дрехи".

Най-ентусиазираните вегани онлайн не използват този подход. Повечето казват, че не искат да вредят на другите и това е основният им принцип в онлайн поведението им. Но почти всички от тях се сблъскват с различни нюанси на негативизъм в коментарите под клиповете си. Този негативизъм може да има психически и дори физически последици.

Една влогърка споделя, че заради критики към нея е развила орторексия - крайна и вредна фиксация по здравословното хранене. Вследствие тя страда от хронична анемия.

Налага се отново да започне да консумира животински продукти, за да поддържа организма си. Когато споделя през какво преминава в YouTube канала си, най-яростните нападки идват от вегани. Една от последователките й дори пише имейл, в който й пожелава да умре.

А във възстановяването от хранително разстройство също има моди и натиск те да бъдат следвани. При по-внимателно разглеждане на снимки на храна на възстановяващи се от хранително разстройство се вижда как се публикуват едни и същи неща - чия, киноа, салати и зърнени закуски. Очевидно хората се страхуват да споделят свободно какво точно ядат, за да не се сблъскат с критики.

Следването на модата при веганите влияе и на приходите им от профилите им в социалните мрежи. Много от тях работят с определени марки и вериги магазини, така че е важно да са в крак с това, което публиката им търси. Преди са били на мода ястията с до пет съставки, сега е планирането на веган меню за седмица напред, утре ще е нещо друго.

В търсенето на последователи веганите често имат само две опции - или да пренебрегнат критиките към храната си, или да ядат каквото публиката им очаква да ядат.

В едно от последните си видеа Рае говори за това как можеш да си веган и да си мил с хората онлайн. В крайна сметка целта е със снимка на веганско къри да зарибиш месоядните си последователи, а не да ядосваш останалите вегани.

#1 скучко 06.08.2018 в 18:00:34

В крайна сметка ако си веган, ше си рупаш на спокойствие морковите и броколито и няма да градиш профили и споделяш срещу заплащане какво и как го правиш. Иначе излиза ,че си най-обикновен търгаш, който ако е по-печелившо, утре може и да се самоопредели като суровоядец на месо.

#2 Уточнител 07.08.2018 в 01:13:25

КРАЙНОТО ВЕГАНСТВО е политизирано левичарско политкоректно движение. Последователите му са също толкова свирепи, както феминистките-лесбийки (френски фермери са поискали държавна защита срещу издевателствата и смъртните заплахи от вегани-активисти, които атакуват животновъдни ферми). По начало веганската диета ги прави агресивни, защото някои незаменими аминокиселини се съдържат само в ПРОТЕИНИТЕ. Неслучайно маймуната се е очовечила, когато е започнала да яде месо. Общо взето тия са опасни и агресивни малоумници, жертви на културния марксизъм и левичарската мода.

#3 бай Йух 07.08.2018 в 07:24:15

Ако по времето на ледниковата епоха нашите предци неандерталците не са ядели мамути, сегашните вегани изобщо нямаше да видят бял свят

#4 storm 07.08.2018 в 11:14:43

уточнение: аз не съм веган нито вегитарианец, баба готвеше чудеса и растях щастлив, така че до тук сме на едно мнение. Не съм съгласен само че наричате неандерталците ваши предци, като че ли отдавна нямате нищо общо с тях. Благодарение на коментарите ви лесно можем да стигнем до извода че неандерталците са все още сред нас. Бъдете смели, не прикривайте същноста си, не се страхувайте, обществото няма да ви отхвърли тук има място за всички. Естествено че е невъзможно да ви храним с мамути в днешно време, но толкова глигани има в гората, все ще измислим нещо. Малка забележка Разбирам че природата ви е такава и че мисленето е процес който използвате единствено за дъвченене на сурово месо, лов и физиологични нужди, но живота днес е малко по различен. Няма нужда да налитате на тревопасните, те днес са защитен вид и свободни същества. Ще се наложи да се преспособите към новите норми за съжителство, ако ли не знаете каде е гората. И мийте ги тези зъби поне веднъж годишно, моля ви!

#5 Онуфрий 07.08.2018 в 23:18:08

Едно уточнение до Утиочнител (за справка учебника по Биология за 8-ми клас): Българската дума за протеини е белтъчини. Същите са изградени (в зависимост от източника) от 20-22 аминокиселини. От тях (пак в зависимост от източника) 8-10 са незаменими. Ако внасяш незамениемите организмът може сам да си произведе останалите. Да не се бърка с факта, че животинските храни съдържат всички аминокиселини - 8-те незаменими и 12-те "заменими". С изключение на повечето плодове и една част от зеленчуците, много трудно е да намериш храна, коятно не съдържа 8-те незаминими аминокиселини. Има ги дори в доматите и краставиците. В растителната храна просто ги съдържа в по-малки количества, затова трябва да се ядат в по-големи количества. Иначе казано НЯМА такъв проблем белтъчини/растителни храни. Единственият проблем при веганите (и то не всички) е с витамин В12. Агресивните вегани постигат точно обратния резултат с поведението си. Това са неща, въпрос на личен избор и при наличието на всякаква информация в нета няма нужда от войнстващи изстъпления по темата.

#6 deowin 07.08.2018 в 23:20:52

>някои незаменими аминокиселини се съдържат само в ПРОТЕИНИТЕ Не звучи като изобщо да разбираш за какво говориш. Протеините са изградени от аминокиселини. Всички протеини. Само от аминокиселини. Друго няма. Протеините имат всевъзможни функции както в животинския, така и в растителния свят, затова се намират във абсолютно всички организми и от двата свята, като кодирането на аминокиселините при всички организми става с (почти) един и същи генетичен код. С много малки изключения, растения и животни (както и гъби, бактерии, археи) използват едни и същи кодони за едни и същи аминокиселини, и един и същи набор от 22 протеиногенни аминокиселини, с които да градят необходимите им протеини. Съответно, всички тези 22 аминокиселини се срещат както в протеини от животински произход, така и в протеини с растителен произход. Някои аминокиселини (лизин, фенилаланин, триптофан, метионин) е по-трудно да се намерят в растителни протеини, но съвсем не невъзможно. Не, не съм нито веган, нито вегетарианец. Но и също така не търпя некоригираната и необуздана човешка глупост, особено когато се използва като аргумент за налагането на някакъв вид поведение (например месоядство), независимо дали това поведение ми е присъщо лично на мен.

Новините

Най-четените