"Бивши пушачи няма" - в това са категорични много хора, които са се опитвали да се откажат от вредния навик и след това отново са се връщали позорно към него.
А всички знаем и прословутата реплика на Марк Твен, че "Най-лесното нещо на света е да откажеш пушенето. Аз самият съм го правил хиляди пъти". Десетки продукти в аптеките пък се предлагат като помощни средства в борбата с навика, но въпреки всички опции за избавяне от никотиновата зависимост, много не успяват да се справят.
Затова не е изненада, че алтернативни методи за помощ при избавяне от вредни навици стават все по-популярни. И един от тях е хипнотерапията.
Макар все още считана за спорна, хипнозата се прилага почти в целия свят, а от Българската асоциация по хипноза и хипнотерапия са убедени, че тя помага и за справяне със зависимости. Проблеми биха могли да възникнат в случай, че човек попадне на неквалифицирани или самозвани терапевти, предупреждават експертите.
Интересно е обаче, как една жена, също скептична към метода, успява не само да откаже цигарите, но и да направи печеливш бизнес от това.
За нея разказва в свой репортаж BBC. Става дума за Грейс Смит, която е родена и израснала в Ню Джърси. Години наред тя има напрегната работа, която ѝ носи и голяма доза ежедневен стрес. Борейки се с него по нездравословни по собствените ѝ думи начини, тя се отдава на безкрайни среднощни купони с приятели, алкохол и цигари.
След като всичко това разбираемо я довежда до крайно физическо и психическо изтощение, тя решава все пак да удари спирачка на този начин на живот. Успява да прекрати нощния живот и пиенето, но от тютюнопушенето се оказва трудно да се откаже.
Изпробва лепенки, опитва и напълно да спре цигарите рязко, макар да е пристрастена към никотина и от това организма ѝ да се стресира. Оказва се безуспешно.
Тогава нейна приятелка ѝ препоръчва хипноза. И Грейс, както и много други, е скептична и мисли, че ще люлеят часовници пред очите ѝ и всякакви подобни клишета, познати най-вече от филмите. Дори е убедена, че хипнозата е най-откровена измама.
Тя обаче вече е опитала всичко и решава, че няма какво да губи. В нейния случай експериментът се оказва успешен и тя отказва цигарите само след една сесия.
BBC The Boss this week profile Grace Smith, known for her online hypnotherapy sessions after she herself used hypnotherapy to quit smoking. You can read her story here:https://t.co/XSf3izxEFb
— Tariq Attia (@tariqattia1) September 28, 2020
Този положителен опит я вдъхновява самата тя да стане хипнотерапевт, за да помогне и на други. Изкарва съответния курс за сертификация - в различните щати изискванията за квалификация включват различно време за обучение.
До този момент Грейс няма медицинско образование - учила е управление на бизнеса и религиозни изследвания в колежа "Вагнер" в Ню Йорк, а след това става магистър по Изучаване правата на човека в Колумбийския университет. След 250-часов курс тя вече е професионален хипнотерапевт.
Напуска стресиращата си работа и отваря малък офис в Ню Йорк. Първите си клиенти привлича чрез реклама в сайта за електронна търговия LivingSocial. Само за 24 часа има запазени 952 сесии и постепенно чрез реклама "от уста на уста" клиентите ѝ нарастват.
Първите сесии се провеждат "очи в очи", но към нея се обръщат и хора от далечни дестинации, които питат за видео връзка. Така ѝ хрумва да премести бизнеса си онлайн, а две години по-късно в начинанието се включва и съпругът ѝ, който се грижи за технологичната страна на нещата.
Едва 34-годишна, тя вече има доходоносен бизнес, две книги за хипноза и редовни изяви в американските телевизии.
По думите ѝ предлага онлайн сесии за хипнотерапия на повече от 250 000 души в целия свят. Сред пациентите си има дори шефове на някои от най-големите корпорации в САЩ.
Но успехите за нея не свършват дотам. За да помогне за обучението и сертифицирането на повече хипнотерапевти, през 2016 г. Грейс открива собствено училище, което е одобрено както от Международната асоциация на съветниците и терапевтите, така и от Международната федерация по хипноза.
През последните години интересът към Грейс и нейния бизнес, вече базиран във Флорида, нараства и заради присъствието й в телевизията. Тя се появява в дневното шоу на The CBS - The Doctors, както и в "Шоуто на д-р Оз" на Sony.
Според британския клиничен психолог, Джейми Хакър Хюз, Грейс и други такива хипнотерапевти "могат да бъдат много ефективни в подпомагането на пациентите да управляват широк спектър от преживявания", когато се правят "като допълнение към терапии, използвани в психологията, медицината и стоматологията".
И все пак, какво представлява хипнотерапията, от която Грейс Смит успява да направи такъв сериозен бизнес?
Тя го описва най-просто като "медитация с цел", а клиентите ѝ се възползват от метода за подобряване на аспектите в живота си - от отслабване през отказване от навик и премахване на стреса или постигане на цели.
Да се определи по-конкретно какво точно е хипнозата според специалистите е трудно, тъй като е най-вече преживяване, тоест описването му крие риск да бъде тълкувано грешно.
Оксфордският английски речник например описва хипнотизирането като "изкуствено създаване на състояние, в което субектът изглежда в дълбок сън, без каквато и да е сила да променя психическото или физическото си състояние, освен под въздействието на външно внушение или посока, към която той е неволно и несъзнателно подтикнат".
Докато някои хора все още смятат хипнотерапията за противоречива практика, нейното използване се подкрепя от много медицински организации, като например, Cancer Research UK, според която "някои хора с рак използват хипнотерапия, за да им помогне да се отпуснат и да се справят със симптомите и лечението".
Но най-важното, което казват повечето занимаващи се хипнотерапия, е, в случай, че човек е решен да прибегне до такава, да се увери, че е при квалифициран специалист и в никакъв случай да не се доверява на самозвани терапевти.
А що се отнася до пушенето, убедени сме, че всеки с достатъчно воля, решителност и правилния подход, може да се откаже от вредния навик.