Японската мафия Якудза винаги е имала своето важно място в западната развлекателна индустрия. И логично - мистериозността на тези престъпни кланове, обвързани със свой закон на честта, свои ритуали и закодирани татуировки, има силен привлекателен заряд.
Това се вижда дори сега, със задаващия се сериал на HBO Max Tokyo Vice. Той разказва за младия журналист Джейк Аделстийн, който между 1993 г. и 2005 г. разследва тайните връзки между политици, полицаи и престъпния свят на японската столица, докато се сблъсква с културата на местните, обществените йерархии и цялостното отхвърляне на чужденците.
Джейк Аделстийн е съвсем реална личност - първият репортер неяпонец в редакцията на най-големия японски ежедневник Yomiuri Shimbun. Самият той потвърждава, че днес тази всемогъща сила, която е била Якудза преди години, вече залязва прогресивно.
Дори в Кабукичо, легендарния квартал за забавленията и червените фенери в сърцето на Токио, вече има малко видими признаци, че Якудза са там и контролират положението.
Залезът на традиционната японска мафия през последните години идва на фона на много по-строго законодателство срещу организираната престъпност в Япония, заедно с много по-ниска толерантност към престъпниците в самото японско общество. Това оказва своят неминуем ефект, като все по-малко млади хора проявяват интерес към това да влязат в тази престъпна култура, която изглежда все по-архаична.
В цялата страна броят на гангстерите от различните кланове на Якудза се е свил до ново дъно - 25 900 души през миналата година, сочат данни на Националната полицейска агенция за 2020 г. Това е с близо 70% по-малко от изброените през 2010 г. около 80 900 членове на престъпното общество.
Само преди няколко десетилетия обаче нещата изглеждат наистина различно. По времето на разследванията на Джейк Аделстийн Якудза е жестока и могъща организация, чиито пипала стигат много дълбоко в цивилния живот.
С корени още във феодална Япония и периода Едо, Якудза успява да се развие истински през XX век и най-вече след края на Втората световна война. Тогава престъпното общество успява да предаде своята легенда за себе си като сбор от "благородни организации", които помагат на обществото в нужда.
За Якудза самата ситуация е просто перфектна за разрастване - страната е разбита от войната, а сред населението има множество бивши войници, останали без работа, и младежи без път в живота, за които участието в престъпните групировки е добре дошла алтернатива.
Клановете заемат ключова роля, която би трябвало да се пада на държавата и бизнеса - решават спорове между хора, събират закъснели задължения, дават заеми на хора с идеи за бизнес и т.н. По това време на тях се гледа като на "необходимо зло".
Така до 80-те години на миналия век групировките стават толкова могъщи, че се случва неминуемото в една такава среда - избухва война между различните престъпни организации в рамките на Якудза.
Сблъсъкът е кървав и жесток и принуждава властите в страната да започнат да мислят за това как да се отърват от тежестта на всевластния си престъпен свят. Това съвсем не е лека задача. По това време и през 90-те Якудза са дълбоко проникнали на фондовите пазари, в пазара на недвижими имоти, летищата и дори в атомните електроцентрали на Япония.
Групировките дърпат конците на огромни части от икономиката на страната и отчасти контролират какво се случва в държавата.
Това, което следва, е едно мащабно и целенасочено усилие срещу Якудза, което обхваща цялото японско общество и продължава дори до днес, макар групировките да се опитват да пазят имиджа си на "спасители" за обикновените хора във времена на трудност.
През 1995 г. след земетресението в Кобе, както и след друг жесток земен трус през 2011 г. в Тохоку, Якудза излизат и осигуряват храна и подслон за пострадалите. Въпреки това все повече и хората в Япония отхвърлят татуираните гангстери.
Разследвания като това на Аделстийн помагат да се настрои общественото мнение срещу корупцията, но ключова роля имат и законодателните промени, прокарани в борба срещу организираната престъпност.
Част от приетите мерки ограничават сериозно гражданските права на членовете на Якудза, но именно това е начинът, който осигурява упадъка на организациите, част от тази престъпна култура.
От 2011 г. в Япония е приета законова поправка, която прави незаконно това да влизаш в бизнес взаимоотношения с членове на Якудза, като паралелно с това се ограничават сериозно правата на нейни членове.
Няколко години преди това, през 2008-а, пък е прокарана друга законова промяна, която позволява на прокурорите да прехвърлят вината за всяко престъпление, свързано с Якудза, и върху престъпните босове. В първия ярък пример за прилагането на това постановление, лидерът на Ямагучи-гуми - един от най-големите кланове в рамките на Якудза, е вкаран в затвора и е принуден да плати над 85 милиона йени за щети от няколко престъпления, извършени от гангстери от неговата групировка.
Впоследствие японското правителство прокара закони, които забраняват на членове на Якудза да откриват банкови сметки, да могат официално да наемат апартамент, да могат да си правят застраховки и други подобни ограничения.
Междувременно социалното осъждане доведе дотам децата на членове на групировките да бъдат изолирани в училище и да се разглеждат като "нежелани" сред останалите ученици.
Това не означава обаче, че Якудза бива удряна директно и системно. Групировките в рамките на тази престъпна култура продължават да съществуват, макар и със значително намален състав, а връзките с политическия елит и полицията остават, като през 2019 г. бившият премиер Шиндзо Абе бе въвлечен в скандал, след като японски медии съобщиха, че заподозрян член на Якудза е бил в списъка с гости на организирано от Абе парти.
Според мнозина обаче е въпрос на време Якудза да остане в историята. Една от основните причини за това е липсата на интерес сред по-младите японци към това да се включат в групировките.
Причините за това са комплексни, но основна роля тук може да се открои в това, че в Япония вече има много по-голяма достъпност до образование и добра работа в сравнение с преди години. И младите хора знаят, че това, което могат да изкарват като членове на банда, могат да го получат и със законна работа, при това без да рискуват да бъдат отхвърлени от обществото и да им бъдат наложени редица ограничения.
Другият момент е самата архаична култура на Якудза. Строгата йерархия, която изисква сляпо подчинение, множество доказателства за вярност и не на последно място - години на чакане, преди да можеш да се издигнеш, не действа привлекателно за по-младите японци.
В страната продължава да има организирана престъпност, но нови банди вече поемат това, което доскоро е било прерогатив само за Якудза. Групировките в нея са изгубили множество територии и бизнеси през годините срещу по-младите, по-агресивни и по-пробивни престъпни банди, на които (все още) не им се налага да се справят със социалното напрежение, под което са поставени "войниците" на Якудза.
След като японските власти са приложили вече метода на "пръчката" спрямо организираната престъпност, сега идва ред и на "моркова".
Тежките социални ограничения спрямо членовете на групировките са довели вече до рязък спад в членската им маса. Между 2011 г. и 2020 г. хиляди гангстери са напуснали престъпните организации, за които са работили, но те се изправят пред един сериозен проблем - никой не иска да ги наеме на работа.
Според Japan Times едва 3,5% от бившите мафиоти са успели да си намерят законна работа в този период, което е принудило част от тях да се върнат към престъпния свят. В цивилното общество като бивши членове на Якудза те нямат право на редица неща - от това да си наемат апартамент до това да получават официално заплата по трудов договор.
Затова и от миналата година насам властите в Япония засилват подкрепата си за бивши членове на престъпните организации в това да могат да си намерят работа.
Полицията в префектура Аичи, където се намира Кодокай - основният клан на Ямагучи-гуми, засилва подкрепата за заетост на бивши членове на бандите.
Властите вярват, че в допълнение към репресиите срещу престъпните групи, подпомагането на социалната реинтеграция на онези, които са се отказали от членството си, е от ключово значение за отслабването на Якудза като цяло.
През април 2021 г. в отдела за борба с организираната престъпност беше създадена нова секция, посветена на постигането на социална реинтеграция чрез подкрепа при търсене на работа.
По тази програма държавата отпуска до 720 000 йени (5350 евро) годишно на компании, които решават да наемат бивши гангстери, като паралелно с това е осигурен и фонд от по 2 млн. йени, който да покрие компенсациите при проблеми с бившите членове на Якудза.
Към края на януари тази година новата програма вече е помогнала на четирима бивши гангстери да си намерят законна работа.
Бившите мафиоти все още са изправени пред значителен период от време (пет години), през който няма да могат да бъдат пълноправни членове на обществото, но въпреки това по този начин те имат шанс за реална реинтеграция. Според някои обаче дори и след тези пет години не е гарантирано, че банките ще работят с теб.
Колкото до онези, които все още упорстват и отказват да се разделят с криминалния живот, те са принудени да се сблъскват и с други проблеми. Освен с конкуренцията от страна на новите банди извън Якудза, старите гангстери трябва да се справят и с борби между различните кланове и групировки.
Полицията продължава да следи отблизо две банди: Ямагучи-губи, чиито около 8200 членове я превръщат в най-големия престъпен синдикат в рамките на Якудза, и отцепилите се от нея през 2015 г. Кобе Ямагачи-гуми, чиито членове наброяват около 2500.
През ноември 2020 г. двама мъже, за които се смята, че са с Ямагучи-гуми, застреляха публично двама членове на отцепилата се група.
В отговор полицията определи, че в шест града в префектурата Хиого в Западна Япония се въвеждат "специални предпазни мерки". Това позволява на органите на реда да "пипат с по-твърда ръка", което от своя страна дава възможност още повече да се затегне примката около врата на старите мафиоти.
Затова и бивши членове на клановете са категорични - с всичко това, което се случва сега, до няколко десетилетия за Якудза ще си спомняме само от холивудските филми.