Когато ураганът Дориан минава през Бахамите миналия септември, малкият остров Абако е сред най-тежко засегнатите места. Ураганът се вихри на острова в продължение на два дни, а с него идват и някои от най-силните ветрове, които някога са минавали през Карибско море.
Скоро след като бурята отминава и далеч преди правителствената помощ да пристигне, идва американски екип за помощ при бедствия, при това на борда на високоскоростна суперяхта.
Веднага започва разчистване на пътищата от падналите дървета, за да може оцелелите да стигнат до спешните медицински екипи. Лекарите и парамедиците от американския екип успяват да помогнат на един от всеки 10 обитатели на острова.
Военноморските специалисти използват сонар, за да проучат морското дъно за скрити опасности, докато авиационните експерти създават система за контрол над поразеното от урагана летище.
Операцията позволява да кацнат 1100 полета с медицинска и хуманитарна помощ, а много от евакуираните да напуснат Абако. Екипът дори казва, че е осигурил подробни сателитни снимки на Бахамите, които да ориентират властите колко тежки са пораженията от Дориан. Но жителите на острова не трябва да благодарят нито на Червения кръст, нито на Лекари без граници за тази бърза намеса.
Едни от първите отзовали се са от "Глобална подкрепа и развитие" (Global Support and Development - GSD) - тайнствена благотворителна организация за справяне с бедствия, която по информация на "Дейли бийст" е основана от съоснователя на Google - Сергей Брин. Почти половината от служителите на GSD имат военна подготовка зад гърба си, като екипите се ръководят от бивши бодигардове на Брин.
За последните пет години GSD спокойно използва високотехнологичните си системи, за да може бързо да осигурява хуманитарна помощ по време на сериозни бедствия, включително и пандемията от коронавирус. Арсеналът на организацията варира от дронове и суперяхти до свръхмодерни самолети, за които има надежда, че ще улеснят доставките на помощи в засегнати региони.
Точно както Google е компания, известна с това, че осигурява на служителите си безплатен обяд, посещение на фитнес залата и масажи, така и хуманитарните работници на Брин разполагат с ягодов сладолед и току-що изпрани и изгладени дрехи на борда на суперяхтите си.
GSD е емблематична за новите тенденции сред милиардерите на Силициевата долина.
Те гледат на филантропията като на поредната индустрия, в която трябва да се стремят да са уникални и в която да демонстрират последните си технологични достижения. Независимо дали става въпрос за Илон Мъск, който се опитва да спаси тайландски деца, заклещени в пещера, или колегата на Брин в Google - Лари Пейдж, който организира ваксинация срещу грип, технологичните милиардери се опитват да правят добро.
Идеята за GSD се заражда през март месец 2015 г., когато циклонът Пам покосява Вануату и оставя десетки без вода, електричество и дом. Брин притежава суперяхта за 80 млн. долара, наречена "Водно конче", която по това време плава близо до веригата от острови. По това време Брин не е на яхтата, но капитанът Майк Грегъри се свързва с него, за да го информира какво се случва.
Оттам нататък съоснователят на Google се обажда на Гранд Доусън, бивш лейтенант от американските военноморски сили, който в момента е изпълнителен директор на GSD. Доусън не посочва Брин като пряк дарител на организацията, но се вижда, че за 2018 г. той е единственият спонсор на GSD. Оттогава насам няма публични данни за финансирането.
Иначе "Водно конче" има петима парамедици на борда, които под ръководството на бившия лейтенант се отправят да помогнат на Вануату. След 18 часа яхтата достига дестинацията си - столицата Порт Вила, където доставя 62 метрични тона питейна вода, третира 250 пациенти, извършва три медицински евакуации и строи убежища в множество села.
Когато започват да пристигат другите екипи, този на Доусън вече си разменя окуражаващи потупвания по гърба и се готви да се върне в САЩ.
След две седмици силно земетресение разлюлява Катманду и лейтенантът получава обаждане от Брин с един-единствен въпрос - "Момчета, готови ли сте да действате?". През 2016 г. Доусън и екипът му са се отзовали след земетресение в Еквадор и урагана Матю на Бахамите. През 2017 г., след като помагат при урагана Ирма, те посещават конференция на Кайкос, посветена на пречистването на водата и здравеопазването.
Там успяват да се запознаят отблизо с различни неправителствени организации. Мнозина са на мнение, че никой не реагира толкова бързо, колкото GSD.
В края на 2018 г. след акцията във Вануату, мисия с дронове в Хаити и още една буря в Тихия океан, Брин най-накрая регистрира GSD като благотворителна организация с идеална цел. Той е единственият спонсор и лично избира борда на директорите, сред които са както Доусън, така и друг член на охраната на Брин - Ерик Пауъл.
Оттогава GSD се разраства с бързи темпове и в момента има 20 служители на пълен работен ден, повечето от които са преминали и през медицински тренинги, а по думите на Доусън екипът му е изключително добър в живота в трудни условия и в разрешаването на проблеми. Използването на бивши военни за хуманитарни мисии обаче е и доста противоречиво.
Професор Розалин Дъфи от Шефийлдския университет отбелязва, че военните се озовават в сложни ситуации, понякога без да разбират напълно контекста, и имат определен начин на мислене, като този да виждат в определени групи хора враг, с който трябва да се преборят.
GSD обаче постепенно променя облика си, включително създава собствен уебсайт. Името на Доусън фигурира вече в редица медийни публикации.
Сергей Брин до голяма степен пази в тайна благотворителната си дейност, но за сметка на това финансира публично изследвания около болестта на Паркинсон. По време на пандемията от коронавирус пък GSD помага за изграждането на първите две станции за мобилно тестване в Калифорния и съдейства за разпределянето на тестове към домовете за възрастни хора в щата.
Освен това организацията предлага консултации за психично здраве и доставя храна и лични предпазни средства в осем американски щата. Седалището на GSD, което "Дейли Бийст" намират чрез документации, се намира до вълнолома в Сан Франциско и е заобиколено от яхти за милиарди долари.
Не е учудващо, че хората от организацията се впускат в опасни мисии, в които са близо до изригващи вулкани или наред окото на урагана. По думите на Доусън те трябва да правят неща, които предизвикват интереса на Брин и му се струват наистина вълнуващи, защото всички в GSD искат точно това - приключения.
Сергей Брин не е единственият милиардер, който се занимава с благотворителност, но неговата дейност е може би най-високотехнологичната и също така една от най-мистериозните.
Но ако правителствата започнат да разчитат все повече и повече на групи като тази на GSD, има опасност благотворителността да се окаже поредният аспект в живота, който се диктува от милиардерите на Силициевата долина.