Новият президент Доналд Тръмп изпълни заканата си да наложи сериозни мита на трите най-големи търговски партньори на САЩ - Канада, Китай и Мексико.
И трите страни отвърнаха моментално, а резултатът от започващата търговска война се очаква да удари икономиката и на САЩ, и на засегнатите от митата страни.
Президентът подписа указа, с който налага 25% мита на стоките от Канада. Изключение правят тези от енергийния сектор, които ще се облагат с тарифи в размер на 10 сто.
25% мито ще бъде въведено за всички стоки от Мексико.
Продуктите от Китай ще бъдат облагани със ставка от 10 на сто, като това е допълнение към досега съществуващите различни мита за китайската продукция. Мярката влиза в сила във вторник, 4 февруари.
Реакцията на засегнатите страни беше моментална.
Премиерът на Канада Джъстин Трюдо обяви, че страната ще наложи мито от 25% върху американски стоки на стойност над 106,5 млрд. щатски долара. Това включва внос на американски алкохол, земеделска продукция, дрехи, обувки, стоки за дома, мебели и още много.
Трюдо предупреди, че митата ще навредят на САЩ и насърчи канадците да купуват канадски продукти и да почиват у дома, а не в САЩ. Министър-председателят заяви също, че се обмислят някои нетарифни мерки, включително свързани с критични минерали, снабдяване с енергия и други партньорства.
Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум обяви, че е инструктирала министъра на икономиката Марсело Ебрард да приложи план, който да обмисли контрамита.
Китай пък обяви, че ще оспори новите тарифи в Световната търговска организация, а също и че ще обяви "подходящи контрамерки".
Официалните мотиви на Тръмп за въвеждането на митата са борба с нелегалната имиграция съм САЩ и вноса на фентанил и химически прекурсори в страната от Китай през Канада и Мексико.
Експертите обаче смятат, че президентът се опитва за извива ръцете на партньорите на САЩ и да постигне по-добри условия за бъдещи преговори за нови търговски споразумения.
Тръмп твърди, че настоящото решение ще направи САЩ много по-богати, но според икономисти ефектът от новите мита ще е най-вече върху джоба на американските граждани.
Някои изчисления сочат, че стоките в Съединените щати ще поскъпнат средно с 1,2%, а най-съществен ще е скокът при автомобили, плодове и зеленчуци.
Според повечето икономисти, митата водят до инфлация, тъй като се плащат от тези, които внасят, а не от тези, които изнасят, т.е. удрят цените за крайните потребители. Според проучване на Института за международна икономика "Питърсън" тарифите на Тръмп ще доведат до ръст на цените на всичко в САЩ - от маратонки до играчки и храни.
Изчисленията на Университета Йейл са, че новите мита на Тръмп ще намалят покупателната способност на средното американско домакинство с от 1000 до 1200 долара годишно.
Според Грегъри Дако, икономист от консултантската компания EY новите тарифи могат да доведат до ръст на инфлацията с 0,4 за 2025 г. Икономиката на САЩ пък може да се свие с 1,5 на сто този година и с 2,1 през 2026 г., тъй като по-високите цени на вноса намаляват потреблението и инвестициите на бизнеса, смята той, цитиран от АП.
Търговската камара на САЩ също критикува митата и предупреди, че ще последва ръст на цените за потребителите.
Освен това според тях облагането няма да реши проблемите с нелегалната миграция и вноса на фентанил, а ще повиши цените за американските семейства и ще разстрои доставките.
Всичко това може да доведе и до загуба на работни места.
Същото очаква и страните, на които са наложени митатата - в Канада например експерти смятат, че може да се стигне до рецесия.
Самият Тръмп също призна, че е възможно да има потенциално негативни последици за потребителите в Америка. "Може да има временни, краткосрочни проблеми, но хора ще разберат. Митата ще ни направят много богати и много силни", обяви той.
Тръмп успя със заплахите към Колумбия:
Президентът на САЩ обяви преди дни, че възнамерява да наложи мита и на Европейския съюз, но в бъдеще. "Ще наложа ли мита на Европейския съюз? Искате ли истинския отговор, или ще ви дам политически отговор? Абсолютно. ЕС се отнесе толкова ужасно към нас", каза той.
Тръмп заплаши и страните от БРИКС със 100-процентни мита върху вноса на стоки в САЩ, ако създадат своя собствена валута и откажат да използват щатския долар при взаимни разплащания.
И това не е всичко - указът за митата предвижда Съединените щати да увеличават още тарифите, ако отсрещните страни решат да отговорят.