Много преди началото на пълномащабната руска инвазия в Украйна президентът Владимир Путин искаше страната му да се позиционира като консервативен антипод на Запада и САЩ.
Затова и от години насам Русия се опитва да се представя като "рай" за традиционните ценности и анти-прогресивен, анти-ЛГБТ, анти-малцинствен център. По-рано тази година Кремъл се опита да институционализира този образ, като обяви, че ще дава "убежище" за всички граждани на неприятелски държави, които търсят бягство от т.нар. "разрушителна неолиберална програма" на Запада.
Лицето на тази кампания на Кремъл е не друг, а осъдената като руски шпионин в САЩ Мария Бутина, която получи присъда заради опитите си да се инфилтрира в консервативните кръгове в Америка и да оказва влияние върху президентските избори в страната.
Just had an insightful interview with Finnish journalist Igor Parry about decree 702, traditional values, immigrant experiences, and the importance of language and culture. #journalism #Finnishculture pic.twitter.com/jVUzwpKlbS
— Maria Butina (@Maria_Butina) December 5, 2024
След като излежа 15 месеца в затвора, тя се върна в родината си, където беше избрана за депутат в Държавната дума от партията на президента Владимир Путин "Единна Русия".
Там се ребрандира като "наставник" на западняците, които според Кремъл искат да се преместят в Русия в търсене на убежище за своите консервативни и християнски ценности.
Миналата седмица Бутина и нейната неправителствена организация "Добре дошли в Русия" представиха данни за това как "хиляди" западняци са се преместили в страната след указа на руския президент за опростяване на процеса по кандидатстване за временно пребиваване.
Според представените от нея данни от началото на 2022 г. досега общо 4676 чужденци са потърсили временно убежище в Русия, като от издаването на указа досега над 200 са се регистрирали. По думите на руската депутатка най-голям наплив идва от Германия и от балтийските държави - съответно 1237 и 1802 граждани са дошли в страната от тези места. Имигрантите от САЩ са 227, а от Великобритания - 108.
"Всеки ден имаме повече от 15 души, които кандидатстват и задават въпроси, и знам, че след като задействаме инициативата "Добре дошли в Русия", ще има още повече", посочва Бутина, цитирана от Moscow Times.
Целта на нейната организация е да помага на западняците, търсещи по-добър живот в Русия, да се ориентират по-добре в административните въпроси и да се адаптират към новата реалност.
"Добре дошли в Русия" ще осигурява обиколки на желаещи да заживеят в страната, за да могат да видят какъв е реалният живот на руснаците (или поне това, което Кремъл иска да покаже като реалния живот на руснаците - б.р.).
Крайната цел на Бутина и сподвижниците ѝ е да се създаде общност от експати, които са се преместили в Русия, за да изповядват свободно своите традиционни ценности.
Досега няма никакво потвърждение за това доколко представените от депутатката статистики отговарят на истината.
По-интересно обаче е какви точно традиционни ценности ще намерят търсещите "духовно убежище" западняци в Русия, където "християнин" и "православен" са по-скоро етикети на политическо самоопределение, отколкото верски принцип.
Според проучване на общественото мнение, проведено през 2022 г. от базирания в Москва Левада център, едва 9% от руснаците ходят редовно на църква.
Нещо повече - анализ на института "Гутмахер" върху статистиката за абортите в Русия, показва, че между 2015 г. и 2019 г. техният брой е около 4 пъти по-висок от този в САЩ, където темата е една от най-поляризиращите в обществото.
Идентична е ситуацията и при разводите - Русия има четвъртият най-висок резултат по този показател в целия свят, като броят на пропадналите бракове е с цели 60% по-висок спрямо този в САЩ.
И все пак държавата успява да се брандира като бастион на християнските и традиционните ценности.
Нещо повече - редица американски крайнодесни политици и общественици като журналиста Тъкър Карлсън, конгресмен Марджъри Тейлър Грийн и бившият съветник по националната сигурност на администрацията на Тръмп Майкъл Флин се опитват да представят Русия като място на стабилен социален ред, в което Бог и семейството са на почит.
Причината за това е, че макар реалността в страната да се разминава значително с идеята за консерватизма на практика, Кремъл е много активен в това да се позиционира като антипод на крайния западен либерализъм.
Докато Холивуд и много политици промотират идеята за приемственост спрямо хората с различна сексуална ориентация, Москва обяви "международното ЛГБТ движение" (каквото и да стои зад този не особено ясен термин) за екстремистка организация.
Докато в западните филми се набляга на принципа за разнообразие, Русия залага на образа си на хомогенна в етническо отношение страна (въпреки че изобщо не е).
И ако в международен план борбата за равноправие между половете върви, а редица жертви на сексуално насилие започват да посочват насилниците си, преди няколко години руската Държавна дума прие промени в наказателния си кодекс, които на практика декриминализират домашното и психическото насилие.
Това, което Русия проповядва, не са традиционни и християнски ценности - поне не и в чист вид. Това е назадничавост, която експлоатира опозицията срещу резките промени в западните общества.
Затова и експериментът, който сега Кремъл лансира с привличането на западняци към своя "консервативен рай", ще е наистина интересен. И доколко чужденците, пристигнали в Русия в търсене на традиционни ценности, ще намерят това, което очакват там.
Като имаме предвид склонността на Москва да арестува чужди граждани и да ги използва за разменна монета, може да се окаже, че обещанията за сигурен дом на християнските ценности може да се превърнат в съвсем реален ад...