"Търся мъж за себе си и баща за семейството ми".
"Млада, амбициозна, весела. Искам силен мъж и закрилник, с когото ще доживеем до щастливи старини".
Това са само част от описанията на рускини, които си търсят половинка в платформите за срещи. И въпреки че изглежда така, сякаш трудното намиране на мъж се дължи на войната в Украйна, всъщност в Русия липсата на достатъчно мъже е хроничен проблем.
В световен мащаб на 100 жени се падат 101,8 мъже. Защо тогава в Руската федерация силният пол осезаемо липсва?
Разбира се, инвазията на Кремъл в Украйна и последвалата мобилизация засили тенденцията. Никой не знае колко точно мъже са емигрирали или са се укрили в руските провинции след "частичната мобилизация", която президентът Путин обяви. По изчисления на New York Times поне 200 хил. са емигриралите само в съседен Казахстан.
Други 220 хил. са напуснали към Финландия, Полша, Литва, Латвия, Естония, Сърбия и Турция, преди държавният глава да забрани на мъже на наборна възраст да напускат страната.
По тази причина по улиците дори на големите руски градове почти не може да се види млад мъж. Собственичка на бръснарница в Москва на име Оля разказва за New York Times, че преди салонът ѝ е преливал от мъжко присъствие.
Жената, която предпочита да не разкрива фамилията си, допълва, че и нейният приятел е избягал от Русия, за да не бъде мобилизиран. Тя уточнява и че някои мъже са напуснали страната още в края на февруари 2022 г., когато избухва войната.
Конфликтът в Украйна обаче не е единственият фактор. В момента, в който навърши 25 години, на една рускиня ще се падат 0,96 мъже.
Тенденцията съществува и в Беларус, Украйна, Литва и Латвия, но никъде, освен в Русия, не е толкова драстична. Пропастта между броя жени и броя мъже в Руската федерация се отваря след Втората световна война, където са загубени 27 млн. руски живота, от които 20 млн. са на мъже.
Разликата обаче не се заличава след края на войната, а напротив - остава почти непроменена, и огромна вина за това има нездравословният начин на живот на руснаците.
Йенс-Хаген Ешенбехер, специалист по популациите към ООН, уточнява, че в Русия липсата на мъже и ниската продължителност на живота им се дължи на злоупотреба с алкохол и наркотици, тютюнопушене, самоубийства, сърдечно-съдови заболявания и инциденти, причинени от алкохола.
По данни на СЗО рускините живеят средно до 76,3 години, докато руснаците - едва до 64,7 години. Разликата във възрастите е по-голяма само в държави като Сирия, Иран, Ирак и Руанда.
Злоупотребата с алкохол се сочи като причина номер едно за смъртността при руските мъже - 30% от смъртните случаи се обвързват с алкохола.
Пиенето влияе на смъртността и индиректно. Ешенбехер дава пример с лятото на 2011 г., когато в Москва лятото е невиждано горещо и огромен брой мъже се удавят в московските езера, защото са решили да се разхладят на пияна глава.
Към това се прибавят и тютюнопушенето и високият процент самоубийства, към които са склонни повече руснаци, отколкото рускини.
Затова у младите жени в Русия се насажда схващането, че са големи късметлийки, ако имат мъж до себе си, дори и той да е насилник. Домашното насилие в страната е с нива далеч над средните в световен мащаб - една на всеки три рускини споделя, че е била жертва на физически или психически тормоз.
"Това схващане се предава през поколенията - татко е удрял мама, но те са се обичали и всичко е наред", обяснява Ешенбехер.
По негово мнение ще бъде изключително трудно разликата в съотношението между половете да се коригира.
Изисква се цялостна смяна на модела на мислене както у жените, така и у мъжете. Сред усилията, които биха могли да бъдат положени, е засилената психологическа и психиатрична помощ за борба със зависимостите и самоубийствените мисли.
Мачо-културата, която властва в Русия и насърчава рисковото поведение, за момента обаче изглежда не е склонна към промяна.
Стига се дотам, че цели региони из Руската федерация иронично са наричани "земята на бабичките". Такъв е примерът с Великий Новгород, където да видиш млад мъж или такъв на средна възраст е много трудно.
Трендът е коренно различен в руски региони като Магадан, Камчатка, Чукотка и Мурманск, където мъжете преобладават в населението, но тези региони са непривлекателни за живот и с нисък стандарт, който отказва жените да се заселват по тези места.
Войната в Украйна категорично ще отвори още по-голяма пропаст в съотношението мъже-жени, което вече се вижда по профилите на рускините в сайтовете за запознанства.
Какво ще се случи след края на военния конфликт - никой не може да каже със сигурност. Някои рускини вече търсят алтернатива в Аржентина, където има своеобразен бум на рускини в клиниките за репродукция.
Аржентина е сред държавите, които не са наложили санкции на Русия и приемат руснаци без визи. От началото на войната десетки рускини се отправят към страната, за да забременеят по асистиран път и да родят детето си на аржентинска територия, за да получи гражданство.
Преди инвазията в Украйна предпочитано място за целта е Маями, Флорида, но пътуванията дотам в момента са напълно забранени.
Така поне част от рускините успяват да се сдобият ако не с мъж, то поне с дете, което има и чуждестранно гражданство. За останалото се надяват късметът да им се усмихне в някое от приложенията за срещи.