От години насам гори спорът за хранителната добавка аспартам, която се слага като подсладител на много диетични продукти. Според мнозина тази по-малко калорична алтернатива на захарта всъщност е много опасна и може да причини ракови заболявания.
Въпреки това доказателствата за тази теза бяха доста условни и редица диетични продукти - от сосове за салати, през дъвки, та до газирани напитки, продължават да използват аспартам.
Сега обаче Световната здравна организация (СЗО) излезе с решение тази седмица, според което аспартамът трябва да бъде категоризиран като "потенциално канцерогенен за хората".
Новата класификация е направена от Международната агенция за изследване на рака в Лион, която е част от СЗО. Тя публикува заключенията си в научното списание "Лансет онколъджи".
В три проучвания при хора са открити ограничени доказателства за връзка на хранителната добавка с определена форма на рак на черния дроб. Тази връзка обаче в никакъв случай не е толкова убедителна, колкото е например при вещества като азбеста или тютюна.
Според служители на СЗО новата класификация е призив към науката, че спешно са необходими повече проучвания.
Какво представлява аспартамът?
Аспартамът е един от най-често използваните изкуствени подсладители в света. Той е на пазара от десетилетия насам. Смята се, че аспартамът се намира в около 6000 продукта в световен мащаб, включително в някои пасти за зъби или лекарства, но по-често се вижда на етикетите на продукти, продавани като "диетични" или "без захар".
Сред най-разпространените продукти с аспартам са някои диетични газирани напитки, както и нискокалорични подсладители за кафе и дъвки.
Причината да се използва толкова много, е фактът, че в сравнение с обикновената трапезна захар, аспартамът е около 200 пъти по-сладък, както и значително по-ниско калоричен.
Така ако сложите пакетче подсладител с аспартам, то ще има приблизително същата сладост като 2 чаени лъжички обикновена захар. Същевременно обаче пакетчето ще има 4 калории, докато двете чаени лъжички захар ще се равняват на 32 калории.
Сегашното решение на СЗО обаче по никакъв начин не променя предписанията, които организацията има по отношение на аспартама.
Според тях максималното количество от съставката, което човек може да приема на ден, е около 40 милиграма на килограм телесна маса.
Това означава, че човек с тегло 70 килограма ще достигне лимита си аспартам, само ако за ден изпие от 9 до 14 кутийки с диетични напитки от по 330 мл с високо съдържание на подсладителя. При това негативните ефекти ще започнат да се натрупват, само ако се прекалява системно, а не само в един ден.
"Една безалкохолна напитка от време на време или дъвка - това не е нещо, за което да се притеснявате на този етап. Не препоръчваме на потребителите да се откажат напълно от подсладителите, но съветваме да се въздържат", коментира Франческо Бранка от Световната здравна организация.
Междувременно не всички са съгласни със заключението на СЗО.
Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) изрази несъгласие с направените изводи от Международната агенция за изследване на рака, тъй като според нея изследванията, върху които учените от Лион са базирали заключението си, имат "значителни недостатъци".
"Учените от FDA нямат опасения за безопасността, когато аспартамът се използва при одобрените условия", се казва в позицията, цитирана от "Си Ен Ен".
На гражданите остава да решат доколко искат да рискуват с аспартама в храните и напитките си - дали добавката крие рискове, или доказтелствата за това са откровено неубедителни.