Анонсът на Владимир Путин за едностранен отказ от "Южен поток" разтвори разлом между реакциите на политическите сили в България. От съмнения в руски блъф до фаталистични прогнози за бъдещите поколения - всеки намери различен прочит на посланието на руския президент.
И София не вярва на сълзи
Първата официална правителствена реакция дойде от министъра на външните работи Даниел Митов.
"Приемаме едностранното решение на Руската федерация за преустановяване на проекта „Южен поток", изразено от президента Владимир Путин, и същото време изразяваме учудване от начина, по който то бе направено, както и от отсъствието на желание да бъдат използвани утвърдените двустранни дипломатически канали", заяви външният министър във вторник.
Той разтълкува отказа на Москва от реализация на газопровода като показателен знак за това, че Русия не е склонна да се съобрази със законите на ЕС.
Митов напомни, че за да бъде обявен за приключен "Южен поток", първо трябва да бъде денонсирано междудържавното споразумение между България и Русия, а съвместното дружество да бъде закрито по инициатива на руските акционери от "Газпром".
Прозорецът на Големия шлем
Малко по-рано, обаче - докато премиерът Бойко Борисов запази мълчание и всички ресорни министри повтаряха, че преди да се получи формално уведомление от "Газпром" няма да правят официални коментари - вицепремиерът по социалната политика от квотата на АБВ Ивайло Калфин използва профила си във Facebook, за платформа на личното си неудовлетворение от развитието на събитията.
Калфин определи спирането на проекта "Южен поток" като провал заради "политическата нерешителност и корупционните апетити".
Ивайло Калфин беше икономически вицепремиер в кабинета на Сергей Станишев тъкмо по времето на "зараждането" на Южен поток.
Да не стане като с "Белене"
Президентът Росен Плевнелиев обаче предпочете да прехвърли на Брюксел отговорността за окончателното решение за спиране на проекта.
"На всички е ясно, че "Южен поток" не е проект само между Русия и България, а между Русия и ЕС", каза той.
Плевнелиев, който до този момент твърдеше, че България разчита на успешното изпълнение на "Южен поток" като стратегически проект, днес предпочете да подчертае икономическата несигурност на начинанието.
"Оборотът към България и приходите към България от "Южен поток" не са гарантирани. Предишните правителства на България не са подписали договор за приходи, те са подписали само договор за разходите. Аз вярвам, че това е един огромен пропуск", коментира Плевнелиев.
SOS от Позитано 20
От БСП веднага поискаха спешни правителствени мерки за реализация на "Южен поток".
Председателят на партията Михаил Миков определи възможното спиране на газопровода като "тежко наследство за поколения българи".
Бившият енергиен министър от Тройната коалиция Румен Овчаров - един от инициаторите на присъединяването на България към проекта "Южен поток" - дори "редактира" сметката на Владимир Путин относно щетите от провала на проекта.
"Загубите от 400 млн. долара е доста занижена сума, ако изчислим евентуалния транзит от 63 млрд. през България по сегашната транзитна такса, която Русия праща за транзита за Турция, то сумата е около 600 млн. долара годишно", заяви Овчаров.
Националният интерес задължава да се намери решение "Южен Поток" обяви червеният депутат Жельо Бойчев.
"Ако проблемът е в българските изпълнители - да ги сменим", предложи Бойчев.
И пак арбитраж
Съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев определи акта на Путин като признание, че няма интерес от газопровода, ако той бъде изгоднен и законен за България.
Бившият министър на икономиката Трайчо Трайков - активен участник в преговорите с "Газпром" по Южен поток между 2009 и 2012 г. определи поведението на Владимир Путин като едноличен опит за изход от изолацията и демонстрация на мускули пред Запада.
"Ако някой твърди, че това е по вина на България, вероятно трябва да се призове на международен арбитраж", каза Трайков.
Икономистът Владимир Каролев, който е съветник на министър Божидар Лукарски също призова към арбитраж, ако се получи официално потвърждение за спирането на проекта и се изчислят пропуснатите ползи.
Според заместник-председателя на комисията по енергетика Мартин Димитров Русия в никакъв случай няма да се откаже от "Южен поток", а изказването на руския президент е блъф.
„Това е тактически ход от страна на Владимир Путин и на Русия. В никакъв случай те не са се отказали от „Южен поток", посочи Димитов пред Нова телевизия.
Той предупреди, че след този ход на Москва ще има "истерия в България" с призиви за капитулация пред всички руски предложения, защото в противен случай страната ще претърпи загуби".
А-Б-В-Газпром
И реакцията не закъсня - Румен Петков от АБВ обяви новината от Анкара за катастрофа.
"Ние трябва да сме съвършено наясно, че България става зависима държава. Неизграждането на „Южен поток" ни поставя в абсолютна зависимост от Украйна. Това е катастрофа за българската икономика и за тази катастрофа трябва да се търси отговорност", коментира той.
По думите на Петков - "Газпром" е поискала да въведе в действие клаузата за предплащане на газта заради натрупването на задължения от българска страна към руската държавна компания.
Да го разбират както си щат. Те на Путин нещата му се нареждат. Ние да му мислим, че с такива политици-отрепки, като нашите, дните ни са преброени.
MMMMM, да