Ето премиерът ни пак удари камбаната, че трябва да строим, да строим и пак да строим - инфраструктурата, а с нея и новия живот. Пречиствателни станции по Черноморието, които ще спрат пълненето на сероводородното ни море с лайна. А в това време незаконно поникналите вилни и други комплекси ще изливат фекалиите в септични ямиА.
Говорейки за пречиствателните станции обаче Борисов пропусна - или не знае, нещо съществено. Кой ще ги изплаща? Курортите или общините? Защото ако са общините, цената на инвестицията ще трябва да се включи в цената на водата. Разбира се, това са много пари, милиони левове, които ще се изплащат за години наред - но и така да е, то значи, че водата ще поскъпва периодично, на етапи поне за 50 години напред...
Така както софиянци ще изплащаме колекторите и пречиствателните станции в "елитните" софийски квартали със сметките, които ще плащаме на "Софийска вода".
Но да продължим със строителството... Магистрали, които ще транзитират ТИР-ове, автобуси, камиони и леки коли от една точка на Европа до друга. А пътищата от по-ниската категория ще се чистят само от снега - при това не всички и не редовно.
Мегаспортни зали, в които няма да има място за спорт, защото наемът е скъп на спортистите ни, затова пък ще се пее. (И състезания по лека атлетика не могат да се правят заради едни 7 сантиметра - за новата софийска ми е думата, за която се платиха над 120 милиона...) А физкултурните салони на българските училища са като оня скапан салон някъде из Русия, където заседаваха съдебните заседатели от филма "12" на Никита Михалков.
Но да се не вайкаме, както казва Бойко Борисов. Строители й трябват на държавата. А вместо това образователната ни продукция бълва друг тип специалисти. Една трета от безработните висшисти са икономисти и юристи.
(Дори и Трудови войски няма да обучат ромите на някакъв занаят - зидари, кофражисти, мазачи, пътностроителни работници, все ще е от полза. А някогашните строителни техникуми се броят на пръсти.)
След като го удари на мълчание, бизнесът в лицето на БСК най-сетне се осмели да каже гласно, че липсата на квалифицирана работна ръка се превръща в пречка пред нуждите на чужди и местни инвеститори. Така че ако ще и нулев плосък данък да имаме е все тая. Няма кой да произвежда. Въпреки бодряшките призиви какъв финансов оазис сме.
Според БСК това е и причината някои производства да бъдат изнесени в съседни държави, където има достатъчно квалифицирана работна ръка. Зам.-председателят й Камен Колев обяви, че подобни намерения имат фирми в областта на електротехниката, машиностроенето и химическата промишленост, които може да се насочат към Турция.
Колев припомни, че връзката между нуждите на бизнеса и образованието никаква я няма - висшите училища обучават студенти с хуманитарна насоченост, докато бизнесът има нужда от инженери и специалисти с техническа насоченост. Липсват и подготвени хора, които да разработват авангардни технологии.
Така говоренето за лошото качество на образованието става паралелно. От една страна мрънкат преподаватели и ректори колко малки са им заплатите, колко лоша им била материално-техническата база, от друга - бизнесът, че произвеждат кофти продукция.
За която вина имат и цвъкнатите из цялата страна филиали, и преподавателите-номади, които четат едни и същи лекции от поне две петилетки. Поради същата причина - никой не инвестира и в тяхното развитие и допълнителна компетентност, а те гледат как да изкарат още някой лев в бизнеса, наречен "виЗшето".
Държавата продължава да дава на едните, разрешавайки на ВУЗ-овете да пъпкуват безконтролно, и да мълчи на другите. А междувременно Искра Фидосова обещава ВУЗ и на Лом, ако ГЕРБ спечели кмет там.
Разбира се, и бизнесът се прави на умряла лисица. Защото отговорността не е само на държавата. Като искат специалисти, да обявят стипендии и добре платени корпоративни стажове за най-умните студенти. Също и подобаващи заплати после.
Иначе ахилесовите пети всички ги знаем. И си ги почесваме.
*По асоциация с "Икономиката, глупако!" - оня лайтмотив на предизборната кампания на Бил Клинтън през 1992 г., който вече е политическо клише.