В свещената земя на уискито

Понякога е трудно да си представим, че една първокласна световна индустрия, каквато е шотландското уиски, се развива насред дива територия, сякаш описана в приказка за келти отпреди 600 години. Картината не е променила много оттогава насам - планините, скалистите брегове, кристално чистите реки, дивите елени, гайдите, само броят на дестилериите е нараснал значително, дотолкова, че работата им да е регулирана със специален закон.

Така всяка дестилирана от зърно напитка, отлежала минимум три години в дъбови бъчви с обем до 700 литра се нарича уиски.

Не употребявайте думата „скоч", ако стигнете до Шотландия, защото там няма термин, който разграничава родното шотландското уиски от конкурентните производители - казва се просто уиски.

Относно видовете уиски може да отбележим следното деление - blended (купажирани) са уискита, дестилирани от зърно и малц от две или повече дестилерии, като в тази категория попадат най-популярните и продавани марки. Single malt или едномалцово уиски, означава, че е използван малцов ечемик, дестилиран поне два пъти в медни казани в една дестилерия. Blended malt предполага малцово уиски от две или повече дестилерии, а single grain е уиски  произведено от един вид зърно, най-често чрез колонна дестилация.

В Шотландия се намират някои от най-старите и известни дестилерии в света.

Всяка година страната посреща хиляди туристи, които искат да се докоснат до традицията, историята и магията на специфичния занаят, превърнал „водата на живота" в култ - кристално чистите води, специфичният сорт ечемик golden promise, крушовидните казани, опушването на зърното с изгаряне на торф, вековните складове и разнообразието от бъчви.

Само в рамките на няколко километра могат да се произвеждат съвсем различни на вкус видове уиски.

Това е така, защото всеки производител ревниво пази своята рецепта за вкусови качества и аромат, най-често тествана в продължение на поколения, и добавя по нещо различно - неслучайно палитрата на шотландското уиски е толкова богата.

В южната част на страната (Лоулендс) има само три дестилерии, но заради столицата Единбург от там започват много туристически маршрути, които предлагат главозамайващи дегустации в рамките на един или няколко дни.

Любопитна е дестилерията Auchentoshan (чете се о-хин-то-шан), в покрайнините на Глазгоу. Името буквално означава ъгъла на полето, а уискито там се дестилира три пъти. На всеки кръгъл час се предлагат обиколки, а в края на опознавателния тур може да опитате традиционните три-четири уискита и коктейл, забъркан с малцово уиски.

Детайлите са от изключително значение, особено в съвременното производство - от медните казани с „лебедови шии" до дъбовите бъчви, особено тези използвани за шери от испанците.

Особено известена в това отношение е планинската провинция Хайлендс, където преди три века много производители са се пренесли, за да избягват да плащат данъци на британската Корона.

Именно там се намират две прочути дестилерии -  Glenmorangie и Dalmore. Герба на кралски елен принадлежи на клана Макензи, спасили крал Александър III  по време на лов от рогата на разярен елен, присъстващ в хералдиката на Dalmore. Днес дестилерията, разположена в близост до езерото Лох Мори е прочута с мастър блендър Ричард Патерсън, трето поколение, любител на пурите и  експериментите  в отлежаването в бъчви от Сицилия, Порто и Франция.

Патерсън е върл противник на леда в уискито, както и създател на колекция от ултра примиъм уискита.  Glenmorangie са с  най-високите  казани- над 8метра, като лебедовите шии са 5,32 метра.Дестилата е изключително деликатен, а използването на различни бъчви от шери, порто, мадейра и сладко френско вино, придават изключителен щрих на вкусовете. Nectar D'Or  e знаков за любителите малц.

Спейсайд е регион около река Спей.Т ам са концентрирани най-много дестилерии и обиколките от уиски пилигримите могат да бъдат комбинирани по три -четири на ден.

Ако се озовете в Дъфтаун, то Balvenie и Glenfiddich са задължителни спирки.Пионерите в света на едномалцовото уиски Glenfiddich притежават над половин милион бъчви, в които спокойно отлежават над 300 милиона литра уиски. Прочутите складове съхраняват и бъчва заровена преди няколко години от арт ентусиасти, с експериментаторска цел на отлежаване от 100 години.

Разбира се, купувайки си част от бъчвата, не е гарантирано, че може да опитате еликсира, но си заслужава да опитате от Solera-та- огромна бъчва, в която се съчетават отлежали уискита за няколко месеца, преди да се бутилират. Така се съхраняват най-фините аромати и вкусовете на различните бъчви.

Статуя на благороден елен пази входа на дестилерията, а част от сечивата на майстори бъчвари от преди повече от век могат да се видят в един от складовете. Balvenie е една от шестте дестилерии, където все още обръщат част от малца на ръка, сушат ечемика, използвайки стари пещи, наречени kilns, а многобройните шери бъчви придават специфичен почерк на част от продукцията.

ДНК структурата на уискито е прочута инсталация в дестилерията Glenlivet, направена от бутилки малцово уиски. Nadurra e галската дума за натурална, а серията включва и опушен вариант. Macallan държат рекорда за най-колекционирани и редки уискита,както и световния рекорд за най-скъпо продадена бутилка. Дестилерията изгражда уникална нова част, вкопана в ландшафта на Спейсайд.

Островните уискита са уникални и разпознаваеми. Самобитността на хората и трудния живот на островите придава и специфичен характер на уискитата.

Talisker се намира на остров Скай и известна със сладко-опушените и леко солени нюанси. Toberomory се намира на остров Mull. Jura e името на острова, дестилерията и хотела.
На остров Оркни пък се намират двете най-северни дестилерии в Шотландия - Highland Park и Scapa.

Айла, наричан още „Светия Граал" на скоча.

Айла (Islay) се намира едва на 40 км от бреговете на Ирландия, а това предполага същинско „покръстване" в пазените от векове канони на малцовото уиски. Островът е дом на осем култови дестилерии -  , както и на прочутото опушено уиски. Интересното при него, е че на Айла сушат прокаралият ечемик с торфни огньове, богати на различни седименти.

Така ароматният дим се пренася върху ечемика, а оттам - и в кехлибарната течност. Bowmore, Lagavulin, Ardbeg и Laphroaig са четири дестилерии, които ще бъдат представени в рамките на четвъртия Уиски Фест София.

В рамките на три дни - от 30 октомври до 1 ноември, гостите на фестивала ще имат възможност да опитат над 260 различни вида уиски, разпределени в 30 щанда, да се срещнат с лектори и посланици на уиски марки от цял свят. Майсторски класове, единствени по рода си дегустации, 3 пура щанда и още много изненади очакват посетителите.

Новините

Най-четените