Обичате ли пътувания? А вкусна храна? В серия от текстове Webcafe.bg ще ви понесе на пътешествие из най-вкусните кътчета на страната, а верни спътници в пътешествието ни ще бъдат едно приказно пиле и един вълшебен готвач.
Когато наричаме пилето "приказно", ние всъщност съвсем не използваме метафора. Става дума за френското пиле с марката Le Poulet, отгледано в България.
Le Poulet наистина е приказно и няма нищо общо с понятието "бройлер". То се отглежда в чист български район - село Баня до язовир Жребчево.
Расте по доказаните стандарти на френските производители, а френската кухня открай време държи особено много на качеството на всеки продукт в рецептите си, особено когато става дума за месо.
Заедно с Le Poulet в приключението да издири и приготви специално за нас стари български домашни рецепти с вкуса на приказното френско пиле се впусна шеф Филип Спасов.
Първото пътуване ни отведе до Жеравна. Този път кулинарното пътешествие на приказното френско пиле в компанията на шеф Спасов стига до един от най-древните български градове с хилядолетна история - Кюстендил. И ако досега сте свързвали името му предимно с огромните и сочни кюстендилски череши, то е време да опознаете този прекрасен град и чрез великолепната комбинация от пилешко, сини сливи, бадеми, домати и подправки.
Рецептата за пилешка яхния по кюстендилски ви предлагаме тук, а начина на приготвяне - в галерията под снимките.
Необходими продукти за 4 порции:
Цяло пиле Le Poulet - 1 бр.
Бял лук - 150 г
Глава чесън - 1 бр.
Бяло вино - 150 мл
Домати от консерва (400 г.) - 1 бр.
Пилешки бульон - 150 мл
Бадеми - 100 г
Сушени сини сливи - 150 г
Мащерка - 3 стръка
Дафинов лист - 1 бр.
Магданоз връзка - 1 бр.
Нека обаче, преди да сложите престилката, ви разкажем и какво не трябва да пропускате в този граничен български град, ако си организирате една приятна, есенна кюстендилска екскурзия.
В Кюстендил се намира основната и най-голяма колекция от творби на големия български живописец и портретист Владимир Димитров-Майстора, така че задължително я посетете. Галерията, в която тя е разположена, носи неговото име и освен това периодично прави изложби и на други видни кюстендилски майстори като Стоян Венев и Никола Мирчев. Друго си е да видите платната на Майстора в целия им блясък, на място.
В името на българската възрожденска архитектура непременно вижте взаимното училище "Св. Св. Кирил и Методий" в двора на църквата "Успение Богородично". Създадено някога като килийно училище, днес то е реставрирано и носи духа на българския копнеж по знание и образование от времето на последните години от турското владичество.
Заслужава си да направите един тур из града, в който да включите Прокопиевата къща до градския площад, къщата на възрожденския лекар Иван Лекарски, построена в средата на XIX век, къщите на възрожденците Костандий Беровски и Тонче Кадинмостки, Майорската къща и къщата на Дона Ковачева, където осем години се помещава щабквартирата на Гоце Делчев.
Кюстендил истински средищен център на българската балнеология, защото там се намират няколко забележителни бани, строени преди векове от различни култури. Римските терми в централната част на града са строени още през втори-трети век и са били част от голям комплекс. В съседство е и джамията "Ахмед бей", още една красива сграда от миналото, която пази спомена за пребиваването на различни религии и култури по тези земи.
До началото на 90-те години на миналия век цели четиристотин години е функционирала и "Дервиш баня" - днес архитектурен паметник на културата. Ако искате да пробвате старото удоволствие, последвано от поздрава "Честита баня!", можете да отидете в "Чифте баня". Тя е строена през XV век върху останките на Пауталийския асклепион. Върху нейните основи през 1913 г. е издигната модерната баня, която работи и до днес. Тя разполага с две отделения - за мъже и за жени - като всяко от тях има по три басейна. Разбира се, банята се захранва с лечебна минерална вода.
На два километра югоизточно от града се намира и късноантичната средновековна крепост "Хисарлъка". Строена е в далечния IV век, когато България още не съществува като държава, преживявала е войни и битки и е съборена от османските завоеватели през XV век. Днес крепостта, както и Пирговата кула (още една забележителност в града), която се намира в центъра до римските терми, са паметници от национално значение.
Специално внимание заслужават и петте възрожденски църкви, някои от които са национални паметници на културата, а други все още са действащи храмове. Ако направите един архитектурно-исторически трип из града, вижте и двете джамии - "Фатих Мехмед" и "Ахмед бей" - чиито сгради днес имат светско предназначение.
В Кюстендил има и още една строителна забележителност - Железния мост над река Банщица, построен преди сто и десет години по проект на архитект Рудолф Фишер. Той е направен, за да свързва железопътната гара с градския площад, точно така, както предполага градоустройството на един модерен европейски град. В четирите края на моста има скулптурни женски фигури, направени от врачански камък. Те също са част от емблемите на града.
А що се отнася до храната, то в Кюстендил - заради мекия климат, дългата есен и ранната пролет - кухнята е с дъх на Средиземноморие. Затова и в нея редовно присъстват дафиновият лист, ядките, сухите плодове и зехтинът. Точно както и в нашата рецепта с приказно пиле, сушени сини сливи, бадеми и градински ухания.
Следващото пътешествие на Le Poulet и шеф Филип ще ни отведе до бреговете на Дунава с една рецепта за пиле с ориз по Дунавски.
Фотограф: Мира Дерменджиева
Локация: МЕТРО Академия