Windows Phone вече е достоен съперник

Потребителите на устройства с Windows Phone 8 не могат да се отърват от неприятното усещане, че са на опашката в голямото състезание коя мобилна платформа ще извади най-богатия каталог от приложения.

Преди дни все пак и те имаха повод за радост, след като се сдобиха с две от най-популярните програми за смартфон - навигационната Waze (собственост на Google) и Instagram за фотоефекти и споделяне на изображения. Последната от доста време се развива под крилото на социалния гигант Facebook и сама по себе си има 150 млн. потребители.

Любителите на мобилната фотография още от лятото имаха неофициален достъп до функциите на Instagram чрез приложението 6tag. Оригиналът се появи преди цели три години за iOS, а от миналата година го има и за Android. Затова и в официалната поява на Instagram в Windows Store има немалка доза символизъм - най-вече показва, че за 12 месеца операционната система на Microsoft показва признаци на зрялост.

Факт е, че вече почти няма голямо приложение, което да не е стигнало до платформата - от Angry Birds до Netflix.

Все по-голямо търсене

Изглежда сякаш Windows Phone започва да печели и пазарен дял - поне в някои части на света. Операционната система е в около 10% от новозакупените смартфони в Европа и даже изпреварва iOS в Италия между юли и септември тази година, по данни на Kantar.

Вероятно по-важно е, че платформата напредва в развиващите се пазари, които могат да се превърнат в гръбнак за WP. Там много потребители все още използват устройства без операционна система и тепърва ще надграждат към смартфони.

Ако тези данни наистина показват, че Microsoft възкръсват като феникс в мобилния свят, то това не бива да изненадва. Редмъндци започнаха от нулата с Windows Phone 7 (ако трябва да бъдем честни, Windows Mobile 6.5 беше малко под нея-б.р.) преди три години като част от мащабно прекрояване на софтуерните си продукти.

По онова време босът на компанията Стив Балмър коментира, че WP7 е изграден около хората в смисъла на това, че комбинира социалните контакти на потребителя с традиционните действия, които извършва чрез своя смартфон. От бизнес гледна точка, Windows Phone спази обещанието за дълбока интеграция с други услуги на Microsoft като Exchange и Office.

WP7 донесе и нововъведения като интерфейса с „живи" плочки, които показват всякаква информация на екрана по прегледен начин и без да карат потребителя да пуска приложения. Още преди да застане начело на Windows Phone проекта, Джо Белфиоре наричаше облика на операционната система „превръщане на екрана в огледално изображение на това, което е важно в живота ти".

Въпреки всичко, Windows Phone дълго време не беше привлекателен за потребителите. Добрата концепция изглеждаше много слабо изпълнена и даже заклети Windows фенове признаваха бъговете и недоглежданията в операционната система. На всичкото отгоре, обновленията и поправките не идваха достатъчно бързо.

Къде са приложенията?

Най-големият проблем за Microsoft беше, че влиза като най-малък участник в битка между два гиганта. Слабото търсене на WP устройства дълго отблъскваше разработчиците, които предпочитаха да отделят време и ресурси само на iOS и Android.

Горчива ирония: точно Microsoft са едни от пионерите на смартфоните чрез Pocket PC и Windows Mobile, но останаха далеч назад, след като iPhone промени изцяло концепцията за този тип устройства през 2007 г.

Чак сега WP8 приближава критичната маса от приложения, които да го направят привлекателен не само за неопитните потребители, но и за тези, които вече са имали смартфон.

Придобиването на Nokia (което беше одобрено и от акционерите на финландската компания преди дни) със сигурност ще помогне. Nokia е разпознаваема марка, особено в развиващите се пазари. WP8 е в режим на разширяване и за това помагат и няколко много добри смартфона, които се появиха наскоро (като Nokia Lumia 1020 и 1520, например).

Следващата стъпка

Microsoft не могат да си позволят и миг спокойствие, макар например IDC да отбелязват невероятния ръст на пазарния им дял на годишна база. В много пазари Windows Phone практически не съществува, а в Китай (най-големият развиващ се такъв), най-евтините модели на Nokia трябва да се борят с Android смартфони с двуцифрени цени в долари.

„Microsoft трябва да открият вярната стратегия, за да отклонят потребителите от Android. Даже и да успеят, ще им трябва между една и две години, за да достигнат критична маса", коментира Браян Уанг от Forrester Research.

В стратегическия американски пазар WP8 държи едва 5%, а пропадането на Blackberry дава шансове, но не и основания за самодоволство.

Даже дебютът на Instagram на платформата, която покрай PureView се слави с фотографските си способности, не мина без някои горчиви констатации. WP8 приложението няма някои функции като видеозапис и споделяне, а освен това е по-трудно за употреба. Подобни неща се чуват за почти всеки Windows Phone порт.

Тези ситуации подчертават колко работа има да свърши екипът на Джо Белфиоре преди клиентите окончателно да се убедят, че хардуер от Nokia и софтуер от Microsoft е наистина добра комбинация.

Трудно е да залагаш срещу компания с толкова дебели джобове, колкото Microsoft. Освен това, човекът, който движи Windows Phone е здраво стъпил на земята: „Аз съм бегач на дълги разстояния. Когато се изправяш пред големи предизвикателства, трябва да имаш ясна представа какво ще ти коства постигането на крайната цел".

Новините

Най-четените