Миналия петък руският съд издаде заповед за блокиране на криптираното приложение за съобщения Telegram. Причината е, че собствениците на приложението отказват да предоставят достъп на руските власти до ключовете за дешифриране за комуникацията на потребителите си.
Telegram обжалваха присъдата, като обясниха, че технически е невъзможно да изпълнят изискванията на държавата, а чатовете са криптирани на устройствата на тези, които ги използват.
Според руското правителство в такъв случай разработчиците трябва да пренапишат кода на приложението. От Telegram отказаха.
В понеделник започнаха усилията за блокиране достъпа до Telegram. Това доведе до верига от събития, които сериозно засегнаха бизнеса и организациите в цяла Русия, но не постигна основната си цел - не успя да попречи на руснаците да използват приложението.
Органът за контрол на медиите и телекомуникациите, Федералната служба за надзор на комуникациите, информационните технологии и масмедиите, наричана от руснаците за по-кратко Роскомнадзор, разпореди руските интернет доставчици да блокират достъпа на милиони IP адреси до Telegram.
Това обаче е по-лесно на думи, отколкото на дела.
Telegram използва техника за избягване на цензурата, която свързва серия от сървъри. Това играе ролята на прокси за доставчика на хостинг услуги и позволява на собственика на съдържание, в този случай Telegram, да насочва потребителите към съдържанието си чрез много повече от една връзка.
Основната връзка на Telegram се осъществява през глобални "облаци" като тези на Google и Amazon. Telegram започна да използва тази техника миналия декември заради усилията на Иран да цензурира системата за съобщения заради протестите в страната.
Докато Telegram има достъп до ресурси като тези на Amazon и Google, пълното му блокиране ще бъде много трудно. Ако Роскомнадзор блокира конкретен IP адрес или домейн, надявайки се да блокира значителен дял от тези, които използват Telegram, приложението може да се премести на друг IP адрес или домейн.
Руското правителство като че ли не е наясно с това.
В опит да предотврати местенето на Telegram между различни IP адреси, Роскомнадзор предприе безпрецедентната стъпка да блокира почти 16 млн. IP адреса. Не е изненадващо, че от такава мащабна инициатива пострадаха не само потребители на приложението. Като резултат много руски компании се оказаха без достъп до интернет.
Геймъри, които са се надявали да използват онлайн услугите на Nintendo, останаха блокирани, както и търговците на Volvo, които се занимават със статистиките за продажбите, потребители на Viber и дори програма за продажба на билети за музея в Кремъл.
Възможно е дори Роскомнадзор да са цензурирали сами себе си - сайтът им беше недостъпен за кратко време. Организацията за защита на правата Агора съобщава, че е получила оплаквания от общо 73 компании, от чието име ще предяви обвинения.
Една от компаниите, които се оказаха незасегнати, е самата Telegram.
Приложението остана достъпно за огромна част от руснаците. Според руските власти 30% от руския трафик към Telegram е спрян, но според Telegram цифрата едва достига 5%.
Тези, които са засегнати от блокирането, все пак могат да използват Virtual Private Network (VPN) или проксита. В момента руските потребители са обстрелвани с реклами на VPN-услуги в социалните мрежи.
Популярни Telegram канали съобщават за скок на посещенията и абонаментите за тях. Създателят на Telegram Павел Дуров казва, че не наблюдава ни най-малък спад в потреблението и обещава милиони долари в биткойни на разработчици на VPN и други услуги, които биха гарантирали достъпа на потребителите.
Опозицията също се възползва от ситуацията.
Страници, които преди бяха недостъпни за читателите си, вече са през същите VPN, който хората използват, за да стигат до Telegram. Дори и по високите етажи на властта явно изпитват затруднения в това да се откажат от приложението.
В петък говорителят на Кремъл Дмитрий Песков използва Telegram за конферентен разговор с журналисти, за да съобщи, че скоро офисът му ще използва услугите на друга програма.
Тя би могла да бъде ICQ - програмата за съобщения, която беше популярна на запад в края на миналия век и която в Русия е сравнително известна, преди да бъде изместена от Telegram.
Руснаците биха могли да преминат към друго криптирано приложение като Signal или WhatsApp, но е по-вероятно да останат верни на Telegram. Това е приложението, което познават добре, а и е повече от просто канал за лична комуникация.
В допълнение към личните чатове Telegram поддържа и канали.
В тях може да има огромен брой потребители и да се използват за обсъждането на различни теми - от поп-културата до развитието на бизнеса. Сред тези канали има и такива за споделяне на новини, политически дискусии и слухове. Те могат да служат и за организиране на опозиционна активност и протести.
Тези групи са повод за недоволство от страна на руското правителство и са една от основните причини за драстичните мерки срещу Telegram, но не и единствената. Друга част потребители, които притесняват руските власти, са терористичните организации, включително и ИДИЛ.
Федералната служба за сигурност съобщава, че терористи използват Telegram, за да планират атаки в големи руски градове като Москва и Петербург.
Подобни твърдения са притеснителни, разбира се, но те са много малка част от потребителите на приложението, а и след оповестяването на информацията на службите вече мигрират към други програми за чат.
Терористите са просто извинение да бъде атакувано едно приложение, а с него и 16 млн. IP адреса и бизнесът, който разчита на тях.
Очевидният провал да бъде спрян Telegram за пореден път доказва, че Русия се опитва да наложи регулации в интернет чрез хора, които не разбират как той работи.
И това не е обезпокоително само за самата Русия. Ако нейните тактики сработят, нищо не спира и други държави да ги пробват, стига да са готови да оставят бизнеса да понесе негативните последици от експеримента.