Ако видите сигнал с прилеп, или по-скоро сигнал със смееща се котка в небето над Готъм сити, Сан Франциско или Ню Йорк този четвъртък, това няма да е просто знак, че новият филм за Батман вече е по кината - а че Лигата за защита на Интернет (ЛЗИ) е дошла да спаси света.
Или поне онлайн частта от него
Четвъртък е моментът, в който ЛЗИ - групировка от обикновени потребители, планира да тръгне оттам, където спряха други успешни потребителски кампании като тези срещу SOPA и PIPA.
В тези ключови протести многобройни уебсайтове и активисти успяха да се мобилизират онлайн, за да се защитят срещу обслужващите частни интереси закони, подкрепяни от холивудски компании и техните лобисти, които целяха да направят ключови промени в инфраструктурата на Интернет под предтекста, че се борят с нарушаването на авторските права.
А сега Лигата за защита на Интернет се надява да задейства силата на хората срещу бъдещи заплахи, организирайки собственици на уебсайтове, активистки групи и влиятелни личности, които да реагират бързо и ефективно при следващи атаки върху свободата на Интернет.
"Тази идея се въртеше в главите на много хора след протестите срещу SOPA. Какво можем да направим, за да бъдем по-организирани ако се появи друга заплаха на хоризонта?" споделя Рейни Райтман, директор на активистката организация Electronic Frontier Foundation и член на инициативния комитет на новообразуваната ЛЗИ.
Когато лобитата се провалят, как ехото на народното негодувание отвръща
Идеята за Лигата произлиза от Холмс Уилсън, съосновател на активистката група Fight for the Future (англ. "Борба за бъдещето") и колежката му Тифани Чен. Те се обръщат за подкрепа към Electronic Frontier Foundation, след което към тях се присъединяват и Mozilla, Public Knowledge и Reddit. Групата получава и първоначална помощ от много разработчици-доброволци, включително и служители на Cloudflare.
"Когато организирахме Деня на американската цензура през ноември, успяхме да достигнем до много повече хора, отколкото ако се бяхме обърнали към всички технологични неправителствени организации," коментира Уилсън.
"Точно това ни помогна да победим закона SOPA, който имаше огромни лобистки усилия зад себе си. Лигата за защита на Интернет е опитът на нашата малка организация да стартира нещо по-голямо, което трябваше да бъде направено преди много време...
Когато интересите на потребителите, малките стартиращи компании и установените Интернет гиганти се обединят по начина, по който се обединиха срещу SOPA, за нас няма извинение да изгубим битката срещу политиците".
Обединението за свободата на Интернет няма политически дневен ред
Съоснователят на Reddit Алексис Оханиън, който също е част от инициативния комитет на ЛЗИ, заяви, че битката за свобода в Интернет е нещо, зад което може да застане всеки - независимо дали е либерален активист или патриот от Чаената партия.
"Това е въпрос, лишен от каквато и да е политическа насоченост," твърди той. "Независимо от политическите ви възгледи, трябва да признаете, че отвореният Интернет е нещо добро за държавата ни. Хубавото нещо в протестите срещу SOPA и PIPA беше, че хората от Moveon.org протестираха редом с членовете на Чаената партия. На практика лагерите бяха разделени на Холивуд индустрията срещу всички останали".
Оханиън допълва, че независимо дали някой контролира единична страница в YouTube или цяла гигантска общност като Reddit, той може да се включи по начин, който най-добре му приляга.
"В ключовия момент, цифров сигнал като този в Батман ще се появи във въздуха, който ще уведоми участниците в Лигата, че е време за действие, така че те ще имат възможността да се активизират по всеки възможен начин, който считат за подходящ," обяснява той.
"Участието в Лигата може да става чрез добавяне на линкове с информация за това, което правим, призив за действие или подписване на петиция, или пък няколко реда код на вашия уебсайт, които дават възможност на потребителите да се свържат с официалните власти. Всичко зависи от волята на самия собственик на дадено уеб пространство..."
"Опитваме се да ангажираме възможно най-много участници отдолу нагоре, защото така работи Интернет"
Формалният старт на групировката е насрочен за четвъртък полунощ, което съвпада с премиерата на последния филм за Батман: "Черният рицар: Възраждане", което от своя страна е лека закачка към самата система на Холивуд, която провокира създаването на Лигата.
Планирани са няколко партита в Сан Франциско, Ню Йорк, Вашингтон, Лондон и Улан Батор в Монголия, чиято цел е да се наберат средства за финансиране на светлинен "котешки сигнал", който ще свети над съответните градове при опасност за Интернет. Името на организацията и изобилието от Батман-метафори се зараждат заради "героичния начин", по който хората се изправиха срещу законите за авторските права.
"Идеята е, че обикновените хора се превръщат в герои за Интернет" и започват да осъзнават, че "те са отговорни за опазването на нашия онлайн Готъм", коментира Райтман.
След победата над SOPA, споделя Уилсън, идеята за "светлинен сигнал за Интернет" бе обсъждана в много форуми. "Докато се зараждаше идеята за Лигата за защита на Интернет, хората започнаха да я възприемат като Интернет еквивалент на светлинния сигнал за Батман, а ние продължихме тенденцията," споделя той. "Само че ако Интернет си има животно за символ, то това определено е котката, а не прилепът".
Надеждата на всички е Лигата да не се превърне в еквивалент на Anonymous
Докато групата постепенно се организира, все още е неясно кой точно ще изиграе така желаната роля на комисар Гордън, който пуска светлинния сигнал на котка, за да призове незнайните герои в подходящия момент.
Освен това остават неясни и точните параметри за определяне на това кога престъпването на принципите на отворения Интернет заслужава интервенция от супергерои, вместо само разгорещена кампания в Twitter и хапливи блогпостове.
Райтман отбелязва, че имайки предвид факта, че "постоянно биваме бомбардирани от Интернет заплахи," едно от големите предизвикателства на Лигата е "да не прекалява със светлинния сигнал".
Вероятно подходящ съвет към Лигата е и да не прекаляват със заигравките с Батман.