Иран е успял да изпрати в Космоса маймуна и след това да върне животното успешно на Земята, съобщи Sky News. Ракетата „Пищам" („Изследовател") е достигнала 120 000 метра височина, като е изпращала телеметрични данни към земята.
Иранската агенция „Фарс" допълва, че био капсулата, в която маймуната е летяла, е била тествана през март 2011 г. Година по-рано Техеран изпрати в космоса няколко по-малки животни - плъх, костенурки и червеи. Президентът Махмуд Ахмединежад вече обяви, че ислямската република планира да има свой космонавт през 2019 г. Страната има космическа програма от 2009 г., като вече има няколко сателита в орбита.
Изборът на маймуна за изпитване на животоподдържащи космически системи не е случаен - NASA използва точно примати при своите космически тестове (СССР по това време използва кучета - бел.ред.).
Макар Иран да е сред страните-основатели на Комитета за мирна употреба на Космоса на ООН, западните държави имат сериозни притеснения, че космическата програма е само параван за изпитанията на междуконтинентални балистични ракети. По подобен начин стои и въпросът е ядрената програма на Техеран, за която се твърди, че служи за въоръжаване.