Един от основните проблеми, с които се сблъскват антипиратските компании и техните партньори e развлекателната индустрия, е анонимността на торент сайтовете.
По тази причина десетки големи групи за борба с пиратството притискат Европейската комисия да засили проверките за проследимостта на пиратските сайтове като част от планирания Закон за цифровите услуги в ЕС. Заинтересованите страни искат гаранции, че пиратските сайтове няма да могат да се изтрият от един хост, за да се появят безпроблемно на друг.
В много случаи домейн компаниите, хостовете и други доставчици, които позволяват на пиратските сайтове да останат онлайн, не извършват надлежна проверка, когато платформите се регистрират като услуга, и в резултат на това местоположението на сървърите им се затруднява..
Както беше съобщено миналото лято от представители на Европол и MPA пиратството, нараства все повече. Но заедно със споделянето на данните за незаконно сваляне на съдържание, бе представен и порталът KYBC, който би могъл да се справи с пиратските сайтове.
"Този портал ни позволява да разработим подход, с който ще се борим с анонимността в мрежата. Сега тя е константа за онези, които работят незаконно и печелят чрез неразрешено използване на аудиовизуални произведения, представени като информация за съхранение в даден хостинг ", казва антипиратската група FAPAV.
Миналият септември голяма група антипиратски организации и носители на авторски права, включително MPA, BREIN, BPI, IFPI и Rights Alliance, засилиха натиска върху Европейската комисия, като поискаха по-строги онлайн проверки на самоличността на хората, които поддържат домейни като част от планирания Закон за цифровите услуги.
Повишавайки натиска върху Европейската комисия за справяне с проблема, десетки организации, представляващи правата на развлекателната, издателската, рекламната, фармацевтичната, козметичната и електронната индустрия, вече имат свой собствен специализиран портал за лобиране KYBC.
Компаниите публикуваха отворено писмо с искания ЕК да разшири настоящият си обхват върху пиратството, съгласно Закона за цифровите услуги.
"Бизнесът не може да излезе онлайн без име на домейн, без да бъде хостван или без да бъдат представени договори за рекламни или платежни услуги. Следователно тези "посреднически услуги", имащи пряка връзка с бизнеса, трябва да гарантират достъпа до техните услуги и домейн ", пише в писмото им.
По-рано този месец 275 участници, включително представители на правоприлагащите органи в 43 различни държави, обсъдиха как пиратството може да се спре през хостинга на Интерпол. Според експертите и потребителите могат да съдействат за свалянето на пиратските сайтове, като дават информация за извършваните от тях операции на сайта.
Това би разбило енигматичната природа на торент сайтовете, а щом анонимността им се изпари и сървърите ще се свалят лесно. Но за момента, без конкретна глобална политика в тази посока, всички предложения остават на ниво теория.