"Социалната мрежа" има награда "Оскар" за най-добър сценарий и има защо.
Напрегнатият шедьовър по сценария на Арън Соркин и под режисурата на Дейвид Финчър трудно оставя зрителя равнодушен. Проблемът е, че когато стане въпрос за главното действащо лице - Марк Зукърбърг - в умовете на мнозина показаното на екрана е стопроцентовата истина за технологичния предприемач.
И докато филмът показва редица събития около основаването на Facebook с поразяваща точност, точно в образа на Зук има доста неточности, на които заради умелата режисура сме повярвали и смятаме за истина.
Темерут, женомразец и подлец ли е Зукърбърг? Всъщност не.
В киното допълнителна доза драматизъм никога не е излишна, но Финчър се е изкушил и е преиначил някои черти на героя си, за да изглеждат още по-въздействащо. В свое видео в YouTube Зукърбърг се шегува, че продукцията улавя много точно начина му на обличане и нищо друго.
На подобно мнение е биографът Дейвид Къркпатрик, който е автор на книгата "Ефектът Facebook". Както казва той, "Социалната мрежа" представя не повече от 40 процента от истината за Зукърбърг. Писателят прекарва над две години в разговори с колеги и познати на Зук и си съставя едно съвсем различно впечатление за него.
През това време Къркпатрик успява да отсее фактите от измислицата и чак след това да пристъпи към написването на биографичната книга за социалната платформа.
Може би най-голямата заблуда, посочва той, е, че по време на създаването на Facebook Зук е отчаян и озлобен самотник.
Именно така започва филмът - той е зарязан от тогавашната си приятелка (в ролята - Руни Мара) и от желание за мъст създава платформата за оценяване на своите колежки в университета. С други думи, виждаме как и без това стеснителният и неуверен Зукърбърг се превръща в изпълнен с ненавист млад човек, когото жените отбягват.
Къркпатрик обяснява, че тук има няколко неистини, струпани на едно място. Първо, когато Зук поставя базата на Facebook, той вече се среща с настоящата си съпруга Присила Чан.
Основателят на социалната мрежа е имал само мимолетна връзка с момиче, на което най-вероятно е базирана героинята на Мара, докато за кратко е бил разделен с Чан. В този ред на мисли, едва ли раздялата с тази забежка го е развълнувала чак толкова, колкото е показано на екрана.
Колкото до Facemash - сайтът за сравнение между жените в кампуса - всъщност той е съдържал снимки и на мъже, и на жени.
Биографът на Зукърбърг е убеден, че платформата не е направена с цел да нарани колегите от Харвард. Младежът, допълва Къркпатрик, по-скоро се е опитвал да се изфука с уменията си пред компютъра и да се забавлява по своя си странен начин.
Зукърбърг всъщност никога не е бил неуверен и антисоциален.
Финчър рисува образа на млад мъж, който предпочита да стои в общежитието си, докато колегите му купонясват и се забавляват, играейки гол покер и наливайки се с алкохол.
В разговор с "Би Би Си" редица състуденти на Зукърбърг заявяват, че това се разминава с истинския образ на Марк. Той може и да не е бил най-заклетият купонджия в кампуса и едва е изпивал по някоя и друга бира, но в никакъв случай не е бил дистанциран и необщителен.
Къркпатрик допълва, че Зукърбърг винаги е бил уверен и убеден в качествата си мъж, чието саркастично чувство за хумор е допадало на мнозина. Да, имало е и обидени, но не и в масовия случай.
На същото мнение за Зук е и Каръл Балун, която е била старши софтуерен инженер във Facebook и като такъв е прекарвала доста време в работа с основателя на платформата. Балун описва Зукърбърг като загрижен за околните, добър мениджър и човек, който всъщност може да е истински забавен.
Тя също смята, че тандемът Финчър-Соркин си е позволил преувеличение що се отнася стеснителността на предприемача. В интервюто с "Би Би Си" Балун казва, че той наистина може понякога да изглежда "като сърна пред фаровете на кола", но обикновено бързо преодолява срамежливостта си и общува с лекота с околните.
"Да си Зукърбърг не е някакъв синдром", заявява Балун. Къркпатрик е още по-краен: по-добре да бяха направили филм за създаването на тостер.
Пред "Си Ен Ен" той не крие разочарованието си от "Социалната мрежа" и смята, че създателите на филма всъщност не са имали особен интерес как точно се заражда Facebook. Вместо това са се опитали да създадат сензация на всяка цена, без оглед къде точно е истината.
Самият Зукърбърг рядко говори за филма и избягва да дава оценки, но все пак не веднъж и два пъти е подчертавал, че "Социалната мрежа" не го описва добре.
На своя лекция, която провежда в Станфордския университет, той уточнява, че "те [създателите на филма] не могат да вникнат в идеята, че някой може да създаде нещо, само защото обича да създава неща".
И в малкото случаи, в които Марк въобще изказва мнение за продукцията от 2010 г., той винаги държи да уточни, че никак не е толкова лош, колкото са го обрисували от Холивуд.