Администрацията на американския президент Джо Байдън е оказвала натиск върху технологичната компания Meta, която притежава социалните мрежи Facebook и Instagram, за цензуриране на съдържание там.
Това твърди изпълнителният директор на компанията - Марк Зукърбърг, в писмо, изпратено до правната комисия на американския Конгрес.
"През 2021 г. високопоставени лица от администрацията на Байдън, включително Белият дом, неколкократно и в продължение на месеци оказваха натиск върху нашите екипи да цензурират определено съдържание, свързано с COVID-19, включително хумор и сатира", пише в писмото си Зукърбърг.
По думите му същите тези лица са демонстрирали раздразнение, когато от Meta не са били съгласни с цензурата.
Изпълнителният директор на Meta признава, че в крайна сметка решението дали да се съобразят с изискванията на американското правителство е било на самата компания и той поема отговорност за направените под натиск промени по отношение на публикации за коронавируса.
"Вярвам, че правителството не беше право и съжалявам, че не бяхме по-прями за това. Мисля също, че взехме някои решения, които от дистанцията на времето и с оглед новата информация, не бихме направили днес", допълва създателят на Facebook.
Изтъква, че стандартите по отношение на съдържанието в социалните мрежи на Meta не трябва да бъдат пренебрегвани при натиск от която и да е президентска администрация и в каквато и да е посока.
Зарича се и че технологичната компания е готова да даде отпор при нов опит за подобен натиск.
В официална позиция от Белия дом отговарят, че "пред лицето на смъртоносна пандемия администрацията окуражи отговорни действия за опазване на общественото здраве".
Посочват още, че позицията на администрацията на Байдън е ясна - технологичната компании трябва да имат предвид последствията, които техните действия имат върху американските граждани, докато "взимат независими решения относно информацията, която представят".
Като победа разтълкува писмото пък представителят на републиканците Джим Джордан от правната комисия, който от началото на миналата година настоява за пълно сътрудничество от Meta по разследване дали социални мрежи са ограничавали "свободата на словото".
Зукърбърг в писмото си връща лентата и по назад - около президентските избори в САЩ през 2020 г. - и дава друг пример за допусната грешка.
Той разказва, че Meta са получили сигнал от ФБР, че Русия може да подготвя дезинформационна операция за семейството на Джо Байдън.
Малко след това се появяват статии във вестника New York Post за обвиненията в корупция срещу сина на Байдън - Хънтър.
От Meta изпратили темата до хора, които да проверят фактите около нея, и докато чакат отговор временно понижили публикуваното съдържание по темата във Facebook, т.е. то не се е появявало във фийдовете на потребителите както останалите публикации, а по-рядко и по-надолу.
"След като стана ясно, че новината не е руска дезинформация и в ретроспекция, не трябваше да понижаваме историята", пише Зукърбърг и заявява, че подобно ограничение няма да се случи отново.
Писмото на милиардера идва месеци преди изборите за президент на САЩ през ноември, когато настоящият вицепрезидент Камала Харис ще се изправи срещу бившия президент Доналд Тръмп.
Вероятно заради това, изпълнителният директор на Meta в писмото също така отрича действията му около предните избори да са били заемане на едната или другата страна.
"Моята цел е да бъда неутрален и да нямам роля по един или друг начин - или дори да изглежда, че имам роля", казва още Зукърбърг.