Мишел Темер се закле като президент на Бразилия

Новият бразилски президент се казва Мишел Темер. Той положи клетва, след като Сенатът отстрани окончателно от президентския пост Дилма Русеф.

75-годишният Темер, който от май изпълняваше временно длъжността президент, докато беше временното отстраняване на Русеф, вече официално оглавява най-голямата южноамериканска държава.

По време на клетвата си, той обеща да обедини народа и да извади икономиката от най-лошата финансова криза за последното десетилетие. Като основни свои задачи той определи преодоляването на фискалната криза и 11-процентната безработица. Темер заяви, че планира да приватизира държавни активи, да ограничи публичните разходи и да реформира пенсионната осигурителна система.

Новият президент ще довърши мандата на Дилма Русеф, който е до 1 януари 2019-та.

Междувременно отстранената Русеф обеща да оспорва решението на сенаторите пред съда, като твърди, че става дума за политически преврат.

"Те смятат, че са ни победили, но грешат. Ще срещнат най-твърдата, най-неуморната и най-енергична опозиция, която едно правителство на преврата може да срещне", заяви Русеф.

В нощта на импийчмънта, в Сао Паоло привърженици на Русеф създадоха безредици. Протестиращи разбиха офис на банка, блокираха пътища с чували за боклук и ги запалиха. Полицията използва сълзотворен газ и шумови гранати, на което тълпата отговори с камъни. Беше съобщено и за протести и в Рио де Жанейро.

В някои от съседните държави отстраняването на Русеф беше тълкувано като държавен преврат, а Венецуела, Боливия и Еквадор отзоваха посланиците си в Бразилия в знак на несъгласие с новата власт. Новата бразилска администрация отвърна със същата мярка, а външният министър Жозе Сера дори заяви, че венецуелският президент Николас Мадуро все още държи политически затворници и няма моралното право да критикува демокрацията в страната му.

Русеф беше обвинена в нарушаване на бюджетните закони и по-конкретно, че е минипулирала предизборно държавния бюджет. За нейното отстраняване гласуваха 61 сенатори, а против бяха 20.

Импийчмънта на Дилма Русеф слага край и на 13-годишното управление на лявата Работническа партия в страната. Най-големите успехи, приписвани на Дилма Русеф и на нейния прешественик президент Луис Игнасио Лула да Силва, се дължат на програмите за кредитиране и гъвкавата социална политика, чрез която Работническата партия успя да измъкне от мизерията около 29 милиона бразилци.

 

Новините

Най-четените