Дългоочакваната среща между Барак Обама и Владимир Путин ще се състои днес в Ню Йорк, където заседава Общото събрание на ООН, и се очаква с огромен интерес.
Украйна и Сирия са водещите теми, разкриват източници от кухнята, макар че официален дневен ред няма, както не се знае и чия страна е дала инициативата за срещата. Такава не е имало от три години, последно в рамките на Г-20 в Мексико, когато двамата лидери също обсъдиха пак войната в Сирия. Междувременно те си разменяха неформални реплики на международни фомури.
В последната седмица Обама се срещна с папа Франциск и китайския лидер Си Цзинпин, докато Путин ще разговоря днес с лидерите на Куба и Иран Раул Кастро и Хасан Рухани. Миналата седмица Русия, Сирия, Иран и Ирак обявиха създаването в Багдад на информационен център за борба с "Ислямска държава", което от другата страна на Атлантика бе изтълкувано като изоставане в развоя на събитията.
САЩ не са убедени в дългосрочната цел на този център, а в. „Wall Street Journal" пиша за „нова реалност" пред Белия дом по отношение на Сирия, а именно активното включване на Русия на страната на режима на Башар Асад и предложението й за „широка коалиция" за мир.
Американските медии коментират, че Путин е подготвил „капан" за Обама - руският лидер ще се опита да убеди Вашингтон да приеме широк формат за преговори, който да включва и президента Башар ал-Асад. По-рано това склони да направи ЕС, а днес Германия коментира, че би посредничила при такива преговори между Асад, опозицията, страните от региона, САЩ и Русия, която укрепва военното си присъствие в Сирия.
Междувременно арабски дипломати коментират, че САЩ са се отказали от непосредствената си цел да свалят Асад от власт.
Според сателитни снимки на Вашингтон и НАТО, руската армия изгражда военновъздушна база в размирната страна, а ако се стигне до привеждането на бойната техника в действие, това ще е първото пряко участие на Русия във война отвъд границите й след 70-те години в Афганистан. Според руския военен експерт Александър Голц, ако руската армия разполага сили в Сирия, тя го прави, за да ги използва.
Високопоставен дипломатически източник в Москва обобщи настроенията в Кремъл така: "Вече няма време за увъртане. Минаваме от теория към прилагане на практика на нашите предложения". Това не е първото хазартно действие на Владимир Путин в тази криза".
Преди две години с посредничеството на Путин Асад запази поста си, тъй като пред заплахата от западни въздушни удари се съгласи да предаде химическия и биологическия си арсенал за унищожение.