Бившият изпълнителен директор на Nissan - Карлос Гон - даде първата си пресконференция след бягството си от Япония, което извърши преди една седмица. Това предава "Би Би Си", които излъчиха на живо думите на Гон.
Той сподели, че не е имал "нито един момент свобода", откакто беше арестуван през ноември 2018 г. по обвинения за финансови злоупотреби.
В момента Гон и съпругата му Каръл се намират в Бейрут, Ливан, откъдето излъчи и пресконференцията, която изглеждаше предварително подготвена.
Гон отбеляза, че е "брутално изведен от своя свят, такъв, какъвто го познава". Той посочва, че при ареста си преди около 400 дена е откъснат от семейството си, приятелите си, от компаниите, които управлява, както и от всички 450 хил. служители на тези компании.
"Невъзможно е да се изрази дълбочината на това отчуждение", допълни още, че прокурорите в Япония са заплашвали както него, така и семейството му. Той подчерта, че не дава пресконференцията, за да обясни как е успял да напусне страната, а да обясни защо е избягал.
Гон спомена и друг бивш изпълнителен директор на Nissan - Грег Кели, който също е бил обвиняем във финансови злоупотреби и който също е бил "заложник на японската правосъдна система".
Гон също така казва, че истината и справедливостта невинаги са от първостепенно значение за японското правосъдие и че 99,4 процента от обвиняемите в крайна сметка получават присъда, дори и тя да не е необходима. Числата са още по-високи, ако става въпрос за чужденци, допълва той.
Карлос Гон твърди, че действията и обвиненията са с цел да се отърват от него, за да се намали влиянието на Renault върху Nissan в рамките на общия концерн. Той също така обвинява прокурорите в делото срещу него и Nissan в съглашателство и заговорничество.
Бившият вече шеф на Nissan определя решението си да напусне Япония като "най-трудното в живота си", но също така описва ситуацията с думите "Ще умреш в Япония или ще се измъкнеш".
В заговора срещу него той смята, че са замесени както служители на компанията, така и представители на японското правителство - твърдения, които близки до японските власти веднага опровергаха. По данни, с които разполага Гон, загубите на Nissan от ареста му насам възлизат на 10 млрд. долара.