Бизнесменът Евгений Пригожин, който беше обвинен задочно от американската прокуратура за незаконна намеса в изборите през 2016 г., обяви, че "съвсем не е разстроен" от привличането му към съдебния процес.
"Американците са много впечатлителни хора, виждат онова, което искат да видят. Отнасям се към тях с голямо уважение. Ако искат да видят дявола, нега го видят", казва той, цитиран от РИА Новости.
Пригожин попадна в списъка на Министерството на правосъдието на САЩ заедно с още 12 души и 3 юридически лица. Сред тях са Михаил Иванович Бистров, Сергей Павлович Полозов, Вадим Владимирович Подкопаев, Глеб Игоревич Василченко, Михаил Леонидович Бурчик, Мария Анатолиевна Бовда, Роберт Сергеевич Бовда, Александра Юриевна Крилова, Анна Владиславовна Богачьова, Джейхун Насими Оглу Асланов, Ирина Каверзина, Владимир Венков.
В списъка са споменати още компаниите "Concord Management", "Concord Catering" и "Internet Research Agency".
Обвинението твърди, че последната организация е започнала активността си по намеса в изборите и политическите процеси в САЩ още през 2014 г., като е създавала фалшиви акаунти в социалните мрежи, през които да прокарва опорни точки в политически дебати.
Обвиняемите са контактували с лица, свързани с предизборния щаб на Доналд Тръмп, без да разкриват пред тях, че са руски граждани. Евгений Пригожин беше посочен като организатор на схемата около Concord.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че все още не се е запознал с повдигнатите обвинения.
Говорителката на руското Външно министерство Мария Захарова ги нарече "абсурдни": "13 души срещу милиардните бюджети на специалните служби? Срещу разузнаването и контраразузнаването, срещу най-новите разработки и технологии? Абсурд? Да".
Още през 2014 г. руското онлайн-издание "Новая Газета"публикува разследване за Internet Research Agency, която за една година е събрала щат от над 600 души. "Новая газета" посочваше, че кампанията се финансира от Евгений Пригожин, който според изданието е организирал няколко други сложни контролирани от Кремъл кампании срещу опозиционери и независими медии. Имейли от хакнатите акаунти показват, че счетоводителите на Internet Research Agency потвърждават многобройни разплащания със счетоводител на компанията на Пригожин "Concord".
Няколко анализатори на руския Интернет твърдят, че Internet Research Agency е само една от няколко фирми, които контролират про-кремълските коментарни тролове. Това отдавна се подозираше на база коментарите под статии за Русия на много други сайтове, от рода на популярния YouTube канал на пропагандната руска телевизия RT.