ЕС няма да посредничи между Испания и Каталуния

Европейският съюз не вижда възможност да посредничи при преговорите между Мадрид и Каталуния във връзка със ситуацията около референдума за независимост на региона. Това заяви ръководителят на Европейския съвет Доналд Туск на пресконференция за резултатите от първия ден от срещата на високо равнище на ЕС в Брюксел.

"Няма да скрия, че ситуацията в Испания е тревожна. Но страните-членки ясно дадоха да се разбере, че няма място за посредничество или международна намеса", каза той. Според Туск ситуацията в Каталуния "не е в дневния ред на Европейския съюз".

Темата на референдума за независимост на Каталуния, който бе съпроводен от вълна от полицейско насилие в региона и до остра криза в отношенията между Барселона и Мадрид, е една от основните теми в кулуарите на откритата в четвъртък в Брюксел двудневна среща на върха на държавните и правителствени ръководители на ЕС.

Този въпрос не е включен в официалния дневен ред, тъй като всички държави и институции на Европейския съюз по-рано заявиха, че считат кризата за вътрешен въпрос на Испания.

В четвъртък властите в Мадрид обявиха, че в събота ще задействат процеса за поемане на контрол върху Каталуния, след като не останаха доволни от отговора на каталунския лидер Карлес Пучдемон дали регионът обявява пълна независимост.

"Испанското правителство ще продължи с процедурите, предвидени в член 155 от конституцията за възстановяване на правния ред в самоуправлението на Каталуния", се казва в изявление на кабинета в Мадрид.

Кабинетът на Рахой трябва да определи точно какви мерки иска да приложи в Каталуния и да ги внесе за гласуване в Сената.

Управляващата Народна партия има мнозинство в горната камара, което е достатъчно за одобряване на мярката, но премиерът Мариано Рахой води преговори и с опозиционни лидери, за да си гарантира още по-голяма подкрепа.

Каталуния ще обяви пълна независимост от Испания, ако правителството в Мадрид изпълни заканата си да отмени автономията й, заяви каталунският лидер Карлес Пучдемон в писмо до испанския премиер Мариано Рахой.

"Ако правителството продължи да отказва да води диалог и ако продължи с репресиите, парламентът на Каталуния може да пристъпи, ако сметне за уместно, към гласуване на официална декларация за независимост", каза Пучдемон.

Не е ясно как и кога Каталуния ще обяви независимост и дали декларацията ще бъде подкрепена от регионалния парламент, въпреки че много от искащите независимост депутати в него казаха, че искат да организират такова гласуване.

Ако Рахой задейства член 155, той няма да бъде приложен напълно в действие най-малко до началото на следващата седмица. Необходимо е да бъде одобрен от Сената, което ще даде време на сепаратистите да обявят едностранно независимост.

Новините

Най-четените