При откриването на срещата на върха на Арабската лига в Шарм ел Шейх, Египет, кралят на Саудитска Арабия Салман бин Абдул Азиз Ал Сауд обяви, че интервенцията в Йемен ще продължи, докато бъде възстановена сигурността в страната, съобщиха световните агенции, цитирани от БГНЕС.
Преди три дни коалиция от арабски държави, начело със Саудитска Арабия, нанесе военновъздушни удари по шийтските бунтовници хуси, които заплашиха властта на президента на Йемен - Абд Рабо Мансур Хади.
Хади, който е сунит, беше принуден да напусне Йемен по море с лодка, като потърси убежище именно в Саудитска Арабия.
"Операцията ще продължи, докато постигне целите и йеменците отново се радват на сигурност", заяви кралят при откриването на срещата, която е посветена основно на създаването на многонационална арабска сила във връзка с конфликта в Йемен.
Според дипломатически представители в Персийския залив военната кампания на арабската коалиция срещу шиитските метежници в Йемен може да продължи шест месеца.
Първоначално Саудитска Арабия и съюзниците й разчитаха на едномесечна въздушна кампания, но тя може да продължи пет до шест месеца, е казал неназован дипломатически представител, цитиран от AFP.
Той също така е разкритикувал военната и материално-техническата подкрепа на Техеран за шиитското движение на хусите в Йемен и е обявил, че към 5000 иранци, членове на ливанската партия "Хизбула" и иракчани се бият срещу правителството в Йемен.
Рано сутринта стана ясно, че президентът на САЩ Барак Обама е разговарял по телефона със саудитския крал Салман. Обама е предложил помощ за въздушните удари срещу шиитските бунтовници в Йемен, но е и настоял за дипломатическо урегулиране на конфликта между сунити и шиити в страната.
Сутринта военни кораби на Саудитска Арабия евакуираха над 80 десетки чуждестранни дипломати от южния йеменски град Аден в операция "Торнадо".
Преди това министърът на отбраната на Саудитска Арабия Мухамед бен Салман нареди да бъдат изпратени три транспортни самолета в столицата на Йемен Сана за евакуирането на представители на ООН, но шиитските бунтовници хуси не позволиха на служителите на световната организация - близо 140 души - да напуснат града. Военната операция срещу суверенната държава не е санкционирана от ООН.