Тереза Мей спечели вота на недоверие (обновена)

Британският премиер Тереза Мей спечели критично важен вот на недоверие с 200 гласа в своя подкрепа срещу 117 гласа от вътрешната опозиция в Консервативната партия.

Гласуването се проведе в рамките на два часа в сряда вечер, като резултатът беше обявен от сър Греъм Брейди, ръководител на клуба "Комитет 1922" на депутатите-тори. Право на глас имаха общо 317 членове на парламентарната група на Консерваторите в долната камара на британския парламент. В нейна полза са гласували общо 63% от членовете на групата.

Резултатът беше разчетен като "силна подкрепа" от страна на един от министрите в кабинета на Мей - Крис Грейлинг, който посочва, че през 2016 г. тя е получила по-малко гласове при избора й за лидер на партията (199).

Депутатът Джейсън Рийз-Мог, който ръководеше опозиционната група срещу Мей, обяви, че приема резултата, но въпреки всичко смята, че тя трябва да подаде оставка доброволно.

Броени часове преди да станат ясни данните от вота на недоверие, Тереза Мей обеща на съпартийците си, че няма да се кандидатира за нов мандат като премиер при следващите парламентарни избори.

Анонсът й дойде в опит да умиротвори вътрешната опозиция, която постави под съмнение лидерството й в един от най-тежките моменти преди Brexit. Мей използва случая, за да призове за подкрепа на усилията й да доведе до край процеса по напускане на Европейския съюз.

Лидерът на Лейбъристите Джеръми Корбин призова управляващите да задействат процедурата по гласуване на предложението за сделка с ЕС, като настоя то да се случи още следващата седмица. Проектът на Мей трябваше да се подложи на гласуване във вторник, но беше оттеглено от нея в последния момент поради предварителните очаквания за мащабен провал и риска от провокиране на предсрочни избори. Междувременно британският премиер започна нова серия от спешни преговори с германския канцлер Ангела Меркел и председателя на Европейския съвет Доналд Туск с желание да предоговори част от критикуваните точки от проекта - опит, който засега не среща позитивна реакция от страна на ЕС.

Мей неколкократно е отхвърлила варианта за свикване на предсрочни национални избори, затова ангажиментът й да се оттегли от лидерството засяга периода, в който мандатът й като министър-председател би трябвало да приключи по план. Последният парламентарен вот се проведе през 2017 г. и беше предизвикан именно от нея с цел да събере по-стабилна подкрепа за управлението си - неуспешно.

Запазването на властта под контрола на Мей се смяташе за по-вероятния изход от вота на 12 декември. Резултатът отразява сравнително точно предварителните предположения - 190 депутати-консерватори бяха заявили публична подкрепа за нейното правителство преди гласуването, което й гарантираше мнозинство, достатъчно, за да запази поста си.

Вътрешно-опозиционните депутати - предимно крайни защитници на Brexit, недоволни от сделката на Мей с 27-те страни-членки - могат да продължат да оспорват лидерството й, като евентуално поставят вота на недоверие за гласуване в зала и използват подкрепа от Лейбъристите, Либералните демократи и Шотландската национална партия. Ако тази процедура успее да обезглави кабинета "Мей", обаче, ще се стигне до принудителни предсрочни избори с неясен резултат.

Новините

Най-четените