САЩ споделят ядрено ноу-хау със Саудитска Арабия

По-малко от година след бруталното убийство на журналиста Джамал Кашоги в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул, стана ясно, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп е приела да предостави две разрешения на американски компании да споделят с кралството чувствителна информация за ядрената енергетика, съобщава "Ройтерс".

Действията на американското правителство неминуемо се свързват с убийството на Кашоги - критик на властта в Рияд и най-вече на престолонаследника принц Мохамед бин Салман. След няколко разследвания саудитските власти признаха, че официални лица стоят зад престъплението като най-вероятно са действали по нареждане на човек от близкия кръг около принца.

Самият случай привлече огромно международно внимание, а много държави дори наложиха санкции върху кралството и се отказаха от договорите с него за продажба на оръжия.

Всичко това няма как да не засили допълнително натиска върху Белия дом и продължаващите му усилия да държи на подкрепата за Саудитска Арабия като основен партньор на САЩ в региона.

Дори в момента критиките от страна на Конгреса към Тръмп по въпроса са силни, а след новината за предоставените решения се очаква те да станат още по-остри.

Има потвърждение обаче, че конкретните две разрешения са били издадени след убийството на Кашоги, макар и да липсва оповестяване на имената на въпросните компании, сдобили се с разрешителните.

След собствено разследване на американските разузнавателни служби се стигна до заключението, че отговорността за смъртта на Кашоги стига до най-високите нива на саудитското правителство, макар Рияд отрича принц Мохамед бин Салман да е замесен по какъвто и да е начин.

Министерството на енергетиката предоставя първото разрешение на 18 октомври, 16 дни след убийството на Кашоги. Вторият случай е на 18 февруари. Разрешенията са сред седем, предоставени на американски компании от администрацията на Тръмп от 2017 г. насам, когато Вашингтон и Рияд договарят потенциално по-широко споразумение, за да помогнат на Саудитска Арабия да разработи първите си два ядрени реактора.

Засега обаче министерство на енергетика запазва като поверителна информация одобренията за Саудитска Арабия, позовавайки се на защита на бизнес интересите.

В миналото при издаване на "разрешение 810" информацията е била предоставяна за достъп от граждани в сградата на самото министерство.

Сенатор Тим Кейн от демократите призова администрацията да покаже разрешенията и заяви, че одобренията са "една от многото стъпки, които администрацията предприема, което води до опасна ескалация на напрежението в региона."

"Тревожна е идеята, че администрацията на Тръмп е подписала документ, позволяващ споделянето на ядрено ноу-хау със саудитския режим, след като той брутално е убил жител на САЩ (от около година преди убийството си Кашоги живееше в САЩ - бел. р.). Това допринася за засилване обезпокоителния модел на поведение на този кабинет", коментира сенатор Кейн.

В края на миналия месец Тръмп обяви извънредна ситуация на национално ниво заради напрежението с Иран и отмени възраженията от Конгреса за приключване на продажбата на оръжие за Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Йордания на стойност над 8 млрд. долара.

Двустранните разговори за развитието на ядрената енергетика в Саудитска Арабия започнаха още преди президентството на Тръмп, но именно при него те потръгнаха и напредъкът в тях се ускори.

Преди това основните спънки по темата идваха от нежеланието на Рияд да позволи мерки, които биха попречили на всяко възможно обогатяване на урана и преработката на плутоний - два потенциални пътя за производство на ядрени материали за ядрени оръжия.

Официално Саудитска Арабия планира да започне многомилиарден търг през 2020 г., за да построи първите си два ядрени реактора.

Новините

Най-четените