Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще публикува класифицирани документи за убийството на бившия държавен глава Джон Кенеди на 22 ноември 1963 г.
Конгресът на САЩ задължи администрацията да публикува все още засекретените досиета, включително тези на ФБР и ЦРУ, до 26 октомври по силата на приетия преди 25 години Закон за събирането на архиви за убийството на Джон Кенеди. Президентът все пак има правото да блокира някои от документите, ако ги смята за опасни за разузнаването, правоприлагането или военните интереси и дипломатически отношения на САЩ.
Историците, които са изследвали архивите по убийството на Кенеди, не очакват от досиетата да излезе сензационни нови разкрития. Предполага се, че те обаче ще хвърлят повече светлина върху детайлите от разследването, както и върху тайното пътуване на стрелеца Лий Харви Осуалд до Мексико малко преди атентата срещу Кенеди, съобщава CNN.
От Белия дом обявиха, че разкриването на документите ще се случи в интереса на пълната прозрачност, освен ако службите не предоставят убедителна и ясна обосновка, свързана с националната сигурност.
Около 90 процента от наличните архиви, свързани с убийството на президента през 1963 г, вече са публични. Класифицирани остават около 30-40 хиляди страници, повечето от които сега ще бъдат разсекретени.
Какво може да се крие сред тях?
Изненади едва ли ще има - поне по преценката на следователи, запознати с материалите, и на историци, посветили работата си на този случай.
Голяма част от досиетата бяха прегледани от т.нар ARRB - Борд за преглед на архивите за убийството на Кенеди, създаден през 1992 г. Поводът за преразглеждането на разследването всъщност е филмът на Оливър Стоун "JFK", който популяризира версията за намесата на агенти от ФБР и ЦРУ в заговора за ликвидирането на действащия президент на САЩ през 60-те.
Членовете на ARRB прекарват 2 години, в които четат всеки достъпен документ, свързан с убийството. Близо 5 милиона страници от тези архиви са разсекретени, с изключение на около 40 000. Почти всички от архивите, които не са показани пред обществеността през 90-те години, са маркирани с клеймо "Не се смятат за релевантни".
Защо Лий Харви Осуалд е бил в Мексико преди убийството?
Шестдневната визита на бившия морски пехотинец до Мексико сити отдавна е съпътствана с мистерии и догадки. Много от документите, свързани с това пътуване, се очаква да излязат в четвъртък.
Причината да бъдат държани в тайна се обясняват по-скоро с политически мотиви, отколкото с конспиративна тайна.
Председателят на ARRB Джон Тънхайм коментира, че основните съображения срещу декласифицирането им през 90-те са дошли от Държавния департамент и ЦРУ, защото се е смятало, че тези документи могат да увредят отношенията с правителството на Мексико в съответия период.
Политическата обстановка в момента обаче се различава значително от ситуацията преди 25 години, така че едва ли има причина тези архиви да продължават да се пазят тайна.
Има ли намеса на ЦРУ и ФБР в убийството?
Почти всички официални разследвания подкрепят версията, че стрелецът Лий Харви Осуалд е действал сам. В това число влиза разследването на ФБР непосредствено след атентата в Далас, проверката на Комисията "Уорън" под ръководството на върховния съдия Ърл Уорън от 1964 г., както и още един преглед на делото от Министерството на правосъдието през 1987 г.
Има един доклад от 1979 г. на специалната анкетна комисия към Конгреса на САЩ, който стига до извода, че "президентът Джон Ф. Кенеди вероятно е убит в резултат на заговор", в който е намесен втори стрелец.
Дори този доклад обаче изключва от кръга на заподозрените заговорници обичайните мишени на теоретиците на конспирацията: ЦРУ, ФБР, Сикрет Сървис, италианската мафия в САЩ, както и службите за сигурност на Куба и СССР.
Джон Тънхайм не изключва възможността част от оригиналните архиви да са били унищожени. Той напомня, че през 60-те години много от агентите са имали практика да носят у дома конфиденциални документи, като ги изнасят от службите.
Какво е мнението на семейството на Кенеди?
Конгресменът Джо Кенеди III (внук на брата на Джон Ф. Кенеди - Робърт) казва, че разбира историческата ценност на тези архиви. Много от тях обаче съдържат и лична информация за семейството на бившия президент, за чието публикуване наследниците му биха искали да знаят предварително.
"Очевидно, тези документи бяха пазени в тайна ужасно дълго време и абсолютно подкрепям искането за разсекретяването им. Но извън това - би било добре, ако можеше да има известно обсъждане на темата между администрацията на Белия дом и членовете на семейството ни", казва Кенеди преди дни.