Руският президент Владимир Путин отмени забраната за продажба на технологии за обогатяване на уран за Иран, където днес е на посещение. По-късно стана ясно, че Москва е започнала процедурата за снабдяване на Техеран със зенитно-ракетната система С-300. Русия и Иран подписаха договор за доставка на Техеран на зенитно-ракетни комплекси земя-въздух С-300 на 9 ноември.
С указ на президента Путин се разрешава продажбата на оборудване за модернизиране на иранското ядрено предприятие Фордо и ядрения реактор в Арак. Москва разрешава също така и износа от Иран на обогатен уран в обем, превишаващ 300 килограма срещу трансфер в Иран на естествен уран.
Отмяната на забраната за продажба и доставка на технологии за иранските ядрени обекти става в рамките на резолюция 2231 на Съвета за сигурност на ООН, приета през юли, която предвижда през 2016 г. да бъдат отменени международните санкции срещу Иран, при условие, че той спазва условията на споразумението за ядрената си програма.
Междувременно Путин и аятолах Али Хаменей излязоха с обща позиция за сирийската война, тъй като са поддръжници на президента Башар ал-Асад. Според двамата лидери мирът в Сирия ще дойде с демократични избори, както и с ненамесата на външни фактори.
Путин и Хаменей отбелязаха наличието на голям брой "конкретни проекти в енергийната сфера и в други области".
След историческото затопляне на отношенията между Техеран и Вашингтон по отношение на спорната ядрена програма на Ирак - и съгласието тя да бъде оценявана от международни наблюдатели за сметка на отмяна на западното търговско ембарго, Русия започна активно да ухажва Иран в сферата на икономиката, търговията и енергетиката.
Русия и Иран подготвят сделки за близо 3-4 млрд. долара и предвиждат създаването на обща банка, която да финансира различни проекти между тях, като използва местните им валути за разплащане, а не както е досега - чрез американския долар.
В Техеран предстои среща на върха на страните - износителки на природен газ.