Американски учени успяха да извършат биопринтиране на триизмерни модели на сърце, бедрена кост и коронарни артерии, съобщи сп. "Сианс е авнир".
Екип от университета "Карнеги Мелън" е направил голяма крачка напред в биопринтирането във формат 3D, което цели да се създадат човешки тъкани и дори цели човешки органи. Учените разработили метод, който позволява да се принтират структури от меки материали. С помощта на новата технология извършили биопринтиране на модели на бедрена кост и коронарни артерии.
Освен това, ползвайки магнитнорезонансна томография, конструирали модел на сърце на ембрион. Остава само да се принтират сърдечни клетки, за да може сърдечният мускул да се свива. Тогава ще е възможно принтиране на цяло сърце. Това дава надежди на хиляди пациенти, които чакат сърдечна трансплантация.
Триизмерното принтиране на меки материали е непознато, защото досега бе нужна твърда матрица, в която последователно да бъдат положени няколко слоя клетки съобразно модел, определен от компютър. Матрицата служи като скелет за клетките, за да се придаде форма на тъканта.
"Свързаното с меките материали предизвикателство се състои в това, че "провисват" под силата на собственото си тегло - заяви ръководителят на изследването Адам Файнбърг. - Затова принтирахме тези меки материали, съдържащи колаген и други биологични тъкани, в матрица от хидрогел."
След това принтираната структура придобива нормална телесна температура, за да се отстрани матрицата от хидрогел, без да се увредят биологичните молекули. Резултатите от изследването са публикувани в Science Advances.