Властта в Румъния отстъпва след протестите

Лидерът на управляващата Социалдемократическа партия на Румъния (ПСД) Ливиу Драгня даде сигнал, че правителството може да оттегли спорните промени в Наказателния кодекс, които предизвикаха 4-дневни протести в цялата страна.

Драгня обяви, че е готов да подкрепи връщането на по-тежките наказания за корупционни престъпления, ако и правителството е съгласно да го направи.

"Ще предложа решение, което да сложи край на конфликта, свързан с промените, и се надявам премиерът Сорин Гриндяну да го приеме. Можем дори да говорим за отмяна на промените, ако премиерът го приеме. Надяваме се, че това ще убеди нашите членове и симпатизанти да не излизат по улиците и да не ексалират напрежението. Не искам този конфликт да сблъска румънци срещу румънци, и да раздели Румъния на две", каза Драгня.

Той коментира, че "не може повече да сдържа" настроенията на симпатизантите на партията, които искали да "изразят дълбокото си несъгласие с движението, вдъхновено от Сорос".

"Партията се организира от само себе си. Натискът на организациите от цялата страна може да доведе близо милион души по улиците на Букурещ", обяви председателят на ПСД.

В последните дни обаче няколко от знаковите лица на социалистите подадоха оставки в символ на протест срещу решението на кабинета да декриминализира злоупотребата с власт, ако щетата е под 44 000 евро.

Кабинетът на Гриндяну предлага още една мярка - изчистване на съдебното минало на осъдените за корупция, чието наказание е условна присъда.

Това би облагодетелствало лично Ливиу Драгня, който беше осъден за изборни измами и поради тази причина не можеше да стане премиер, въпреки че спечели изборите през декември 2016.

Новините

Най-четените