Руското Министерство на външните работи се замеси в задочна провокация, чийто обект се оказа британският премиер Тереза Мей.
Причината: Острата критична реч, в която Мей изрично обвини Русия в намеса в демократичния изборен процес на чужди държави и в извършване на кибершпионаж с цел "подриване на свободните общества".
"Знаем какво правите и няма да успеете. Вие подценявате устойчивостта на нашите демокрации, трайната привлекателност на свободните и отворени общества, както и ангажиментът на западните нации към съюзите, които ни обединяват", каза Тереза Мей по време на гала-вечеря в Лондон.
Само няколко часа по-късно обаче МВнР на Русия отвърна на удара с язвителен коментар през официалния си акаунт в Twitter.
"Британският премиер Тереза Мей каза за Русия: "Знаем какво правите". Ние също знаем какво правите ВИЕ. Скъпа Тереза, надяваме се, че един ден ще опитате кримското червено вино "Масандра".
#UK Prime Minister @theresa_may on @Russia: “We know what you are doing”. We know what YOU are doing as well. Dear Theresa, we hope, one day you will try Crimean #Massandra red wine🍷 pic.twitter.com/XmqT9ghSef
— MFA Russia 🇷🇺 (@mfa_russia) November 14, 2017
В туита е добавена снимка от събитието в понеделник вечер в Лондон, на която се вижда как 61-годишната Мей отпива от чашата си с червено вино. Масандра е селище на южното крайбрежие на Крим, известно с винопроизводството си.
За първи път Кремъл се ангажира с подобен личен сблъсък с лидер на западна сила.
Официалната реакция на МВнР дойде няколко часа след публикуването на туита.
"Наборът от тези не е нов, но главното, което ги обединява, е безотговорният и неоснователен характер на обвиненията, отправени срещу Русия. Идеята за защита на световния ред звучи особено цинично от устата именно на ръководителя на британския кабинет", се казва в коментар на Мария Захарова, говорител на руското външно министерство.
Достатъчно е да си спомним за агресивните действия на Великобритания в Ирак и Либия, които съвсем не доведоха до укрепване на международното право, а до жертви и страдания за милиони души и дестабилизация, казва още Захарова.
"Лондон демонстрира фундаментално неразбиране на случващите се в света процеси и смисъла на международно-правния ред, основан на Устава на ООН, който Великобритания се стреми да защитава", казва още тя.
Захарова твърди, че речта на Тереза Мей може да е свързана с това, че "британското общество не преживява най-добрите си времена във връзка с процеса по излизане от ЕС и вътрешното разделение. Напълно разбираемо, за разсейване на общественото внимание е нужен външен враг".
Речта на Тереза Мей
Британският премиер заяви, че има "съвсем просто послание" до руския президент Владимир Путин: да избере много различен подход от упражнявания през последните години, при който Москва анексира Крим, разпалваше конфликта в Украйна и задейства кибератаки срещу администрацията и парламентарните власти на няколко държави в Европа.
"Русия може да бъде ценен партньор на Запада, но само ако спазва правилата. Русия неколкократно наруши националното въздушно пространство на няколко европейски страни, докато в същото време задейства устойчива кампания за кибершпионаж и сътресения", каза тя.
"Ще взeмем нужните мерки, за да се противопоставим на действията на Русия. Но това не е посоката, в която искаме да вървим. Това не е връзката, която искаме да имаме с Русия. Не искаме да се връщаме към Студената война или да се намираме в състояние на непрекъснато противопоставяне", добави британският премиер.
Конфронтацията между двете страни идва само месец преди планираната визита на външния министър на Великобритания Борис Джонсън в Русия.
Това не е първият случай на многозначителни "закачки" от страна на руската дипломация през Twitter - официалният акаунт на посолството на Русия в Лондон илюстрираше "камиони с химически оръжия на екстремистите в Сирия" със скрийншот от видеоиграта Command & Conquer; в друго съобщение - твърдеше, че Русия ще продължи да се бори с фашистката заплаха, прикачвайки кадър от норвежки филм за зомбита - хитлеристи.