Грубо поведение на Доналд Тръмп на срещата на НАТО

Американският президент Доналд Тръмп избута доста грубо премиера на Черна гора Душко Маркович, за да застане най-отпред по време на церемонията за срещата на лидерите на НАТО в Брюксел. Социалните медии определиха държанието му като скандално, а някои дипломати също го окачествиха като неудобно.

На видеото ясно се вижда как Тръмп избутва с ръка Маркович, за да заеме най-предното и видимо място сред лидерите на страните членки в Алианса.

Черногорският премиер обаче не показа обида. Пред медиите след срещата той омаловажи случилото се, окачествявайки го като "безобидна ситуация".

"Естествено е президентът на САЩ да бъде в предната редица", смята лидерът на страната, на която й предстои присъединяване към Североатлантическия пакт през юни.

Говорителят на Белия дом Шон Спайсър коментира, че не е виждал това видео, но посочи, че разположението на лидерите на страните-членки на НАТО за снимките е определено предварително и вероятно Тръмп просто е следвал схемата на подреждане.

За странна определиха световните медии и срещата на Доналд Тръмп с новоизбрания френски президент Еманюел Макрон.

Getty

Американският президент стисна по-здраво от обичайното ръката на френския президент и двамата се ръкуваха необичайно дълго време, като според коментаторите, лицата им са били сериозни, а кокълчетата на пръстите им са "побелели".

Гръцките електронни медии съобщават и за кратък диалог, проведен между гръцкия премиер Алексис Ципрас и американския президент Доналд Тръмп по време на срещата на върха на НАТО.

Според медиите, Тръмп казал на Ципрас: "Следя те" и още: "Бележите растеж и това е изумително. Гърция е една прекрасна страна с прекрасни хора".

Тазгодишната среща на високо равнище на НАТО беше сред най-кратките за последните десетина години.

Основната част от програмата се състоеше от официалното откриване на новата щабквартира на НАТО в Брюксел. Освен откриването на новата сграда, целта на срещата беше и запознаването на лидерите в НАТО с новия президент на САЩ.

Практически без обсъждане бяха приети няколко предварително съгласувани решения.

Сред тях е присъединяването на организацията към международната коалиция срещу "Ислямска държава" под командването на САЩ. Прието беше и изготвяне на ежегодни национални планове от членките на Алианса за изпълнението на целта за постигане на разходи за отбрана, равни на два процента от техния БВП до 2024 година, каквото беше желанието на САЩ.

Доналд Тръмп коментира, че този праг е "абсолютен минимум" и дори 2 процента от БВП не са достатъчни за укрепване на силите на НАТО.

Новата сграда на щаба на НАТО се простира върху площ от 254 000 кв. метра, а цената за изграждането й е 1,12 млрд. евро. Парите са осигурени от страните-членки по формула, съобразена с БВП на всяка една държава. Всяка членка ще поеме самостоятелно разходите по изграждане на помещенията, които са заемат от националните представителства към НАТО.

Северноатлантическият пакт прие и решение за създаване на антитерористичен център за обмен на информация.

Церемонията по откриването на новата централа на НАТО в Брюксел започна с тържествено приемане на ключовете от строителите, с издигането на знамената на държавите от пакта и с прелитане на бойни и военнотранспортни самолети.

Getty

В словото си при откриването генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг посочи, че сградата е символ на единството и на променящия се свят. Също така той поздрави Черна гора с предстоящото й след дни присъединяване към пакта.

"НАТО трябва да се съсредоточи в бъдеще върху тероризма и имиграцията и върху заплахите, идващи от Русия и откъм южните си граници", заяви от своя страна Доналд Тръмп по време на словото си при откриването на мемориал, посветен на жертвите от 11 септември 2001 в новата щабквартира на НАТО в Брюксел.

В началото на речта си Тръмп призова държавните и правителствени ръководители на съюзниците към минута мълчание в памет на жертвите от терористичното нападение в Манчестър.

"Никога не съм питал колко струва новата щабквартира и няма и да го направя, но тя е красива", каза американският президент в края на речта си.

Getty

Преди срещата с лидерите на НАТО в четвъртък, Доналд Тръмп разговаря с лидерите на ЕС, като срещата приключи с разногласия по темата за отношенията с Русия.

Предстои двудневно посещение на Тръмп в град Таормина, остров Сицилия, където американският президент ще се срещне с Групата на седемте най-развити страни (Г-7): САЩ, Франция, Великобритания, Италия, Германия, Канада и Япония. От щаба на Тръмп очакват тежки дебати за търговията и климатичните промени.

Американският президент смята да постави силно ударение върху значението на вътрешния икономически растеж, но неговите колеги от Г-7 са разтревожени, че той може да изпълни обещаната по време на предизборната кампания протекционистка политика и да се отметне от ангажимента на САЩ да намалят парниковите емисии по силата на Парижкото споразумение за климата.

Очаква се основна тема да бъде сигурността на гражданите, като италианският премиер Джентилони обяви, че ще внесе за обсъждане декларация за борба с тероризма.

Това ще бъде първо участие във форум в този формат за лидерите на четири държави - президента на САЩ Доналд Тръмп, президента на Франция Еманюел Макрон, британския премиер Тереза Мей и премиера на Италия Паоло Джентилони.

Останалите участници са германската канцлерка Ангела Меркел, канадският премиер Джъстин Трюдо и японският премиер Шиндзо Абе.

На срещата са поканени и представители на страни от ЕС, Международния валутен фонд, Нигер, Нигерия, Кения, Етиопия и Тунис.

#4 edin slep 27.05.2017 в 00:42:53

Арогантен мръсник, винаги е имало такива и в политиката, както и в живота. Аз с такова л@йно не бих правил бизнес. Пък преди години като преговаряхме с едни араби, като скочих от стола, после колегата ми каза, че си е помислил "е сега ги почваме". Просто опитах за последно да се разберем, след което приключихме срещата, ама ми идваше да ги почнем наистина.

Новините

Най-четените